Rychlý kontakt

Základní škola J. A. Komenského Kyjov,

příspěvková organizace města Kyjova
Újezd 990
697 24 Kyjov
Tel: +420 518 306 565
E-mail: zs.kom(zavináč)zskyjov.cz
Web: www.zskyjov.cz

Návštěvnost

Celkem návštěv:
260 984
Dnes:
36
Tento týden:
310
Unikátní návštěvníci:
70 728

ZE ŽIVOTA ŠKOLY

ŠKOLNÍ ROK 2017–2018

Ozdravný pobyt tříd 4. B a 4. D
Žáci třídy 4. B a 4. D se ve dnech 18.–22. 6. zúčastnili ozdravného pobytu v rekreačním středisku Hutisko-Solanec. Pobyt byl zahájen cestou lanovkou na Pustevny a hřebenovou túrou k soše boha Radegasta a kostelu sv. Cyrila a Metoděje. Večer jsme se ubytovali na Hutisku. V úterý jsme se vydali na pochod kolem Hutiska a lesem jsme všichni došli k cíli. Odpoledne jsme hráli hru, kdy jsme v táboře hledali větu, rozdělenou na slova a večer jsme měli diskotéku. Ve středu pak byl výlet do Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Po návratu jsme rozdělali táborák, opékali špekáčky a zpívali s kytarou. Večer pak byl maškarní bál. Ve čtvrtek jsme měli třídní soutěž ve vybíjené a přehazované a odpoledne jsme se zúčastnili branného závodu. Bohužel večerní bouřka nám překazila stezku odvahy. V pátek jsme uklidili v chatkách a poslední soutěž byla úklid tábora. Za každých 5 odevzdaných odpadků jsme získali jeden bonbon. Po obědě jsme nasedli do autobusu a vrátili jsme se zpět do Kyjova.

Fotogalerie


Polsko 2018
Takže, jak bych začal.

Začalo to na začátku dubna, kdy jsme začali chodit na nácviky. Měli jsme tančit v prostěradlech a všechny zajímalo, jak to asi dopadne. Měsíc a půl usilovného cvičení  jsme to konečně dali a pak nám paní učitelka řekla: Co kdybyste se ještě naučili nějaký tanec? Všichni jsme se na ní podívali, co to právě řekla a nezbylo nám nic jiného, než souhlasit. 

Ve čtvrtek 14.5. jsme jeli vlakem z Hodonína do Waršavy a z Waršay do Józefówa.  Ve vlaku byla zábava, dělali jsme hlouposti a když jsme po téměř  osmihodinové cestě vystoupili, byli jsme rádi že vidíme naše polské kamarády. Když jsme přijeli k nim domů, zjistili jsme, že jdeme do pizzerie na pizzu. A poté ke zpívající fontáně, což byl taky pěkný zážitek. Všichni jsme byli mokří, ale byla to sranda. Byli jsme příjemně překvapení.

Druhý den jsme šli do jejich školy, kde jsme viděli jejich basketbalové, fotbalové a volejbalové hřiště + 100 metrová dráhu a tenisový kurt. Pak nás čekal oběd - byl výborný. Chtěl bych podotknout, že tam vaří lépe než u nás na škole, ale to jsem odbočil. Kolem druhé hodiny jsme jeli do Waršavy. Procházeli jsme se po Varšavě, viděli jsme spoustu kostelů a památníků. Na jednom náměstí jsme měli hodinový rozchod a mohli si koupit suvenýry pro rodinu. Pak jsme se přesunuli do Manufaktúry Cukrierkov a tam jsme viděli, jak se vyrábí lízátka a bonbóny. A také jsme měli příležitost vyrobit si vlastní lízátka. No a potom jsme jeli vlakem zpátky do Józefówa.

Další den jsme jeli dvě a půl hodiny do Kaziměře. Tam jsme viděli krásný  kostel a zříceninu a rotundu na kterou jsme potom vyšli a byl z ní krásný výhled na Vislu, po které jsme za dvě hodiny jeli parníkem. Od rotundy jsme šli na zříceninu, která byla vzdálená asi 200m. Potom jsme sešli ke kostelu, ve kterém bylo svaté přijímání, takže jsme nemohli jít dovnitř. Na oběd jsme měli kuřecí polévku a na hlavní chod hranolky s řízkem. Jak jsem předtím říkal, vydali  jsme se na loď a jeli jsme po Visle. Kolen nás létalo spousta racků. A jak jsme vystoupili, tak jsme jeli autobusem zpátky. V neděli jsme měli volný program, takže každá rodina jela někam na výlet.  A večer jsme byli u táboráku u řeky. Všichni jsme skončili v řece. Kromě některých, kteří shazovali ostatní do vody a sami se tam báli, protože byla studená. Pak jsme se šli osušit k ohni a snědli jsme pár klobás a buřtů. Potom jsme si zahráli volejbal a házeli jsme si s freesbím.

No a v pondělí jsme jeli zpátky do ČR. Tentokrát jsme jeli 6 hodin a nakonec jsme byli všichni rádi, že vidíme svoji rodinu.

Aleš Řezáč, 7. B
Fotogalerie


Zapisované aktivity
Najdeme jen málo míst, kde je dětí tak hodně jako ve škole. Když se pak v kalendáři objeví datum 1. června, uvědomíme si, že všechny tyto děti mají svátek. Jako již v několika předešlých letech i letos jsme žákům 6.- 9. tříd nabídli paletu dárků v podobě „Zapisovaných aktivit“. Každý měl možnost si vybrat. Od akcí kulturních, jakými jsou například exkurze do divadla v Uherském Hradišti, návštěva Art mlýna v Bohuslavicích nebo Slavkovského zámku, přes sport v podobě košíkové, míčových her, trampolín nebo vycházek do přírody, až po namáhání hlaviček při deskových hrách a pokusech. Někteří z nás se vypravili i do větších dálek. Tam viděli vodní přečerpávací elektrárnu a pivovar v Dalešicích.

Jednou v roce každý žák druhého stupně prožívá školní den podle své volby. Pestrá nabídka se každý rok částečně obměňuje a sami žáci říkají, že není snadné si vybrat.

Fotogalerie 


Anglie 2018
Každoročně se koná zájezd do Anglie, kterého se tento rok účastnilo 39 žáků z 8. tříd.

Všichni jsme se sešli za kulturním domem v Kyjově a vydali se na cestu. Cesta byla dlouhá, ale určitě se vyplatila. Někteří si povídali, jiní se dívali na film, nebo jen tak četli svou oblíbenou knížku. Večer jsme načerpali síly na další den.

Po více než 24 hodinách cesty autobusem jsme přijeli do Londýna. Tam jsme nasedli na metro hned vedle O2 arény. První památku, kterou jsme navštívili, bylo London Eye, na kterém jsme nejeli, což nás trochu zklamalo. Následně jsme se podívali na Big Ben. Na něm bylo lešení, takže jsme měli výhled na symbol Londýna, tak jako nikdo jiný. Další zastávka byla na Downing street 10, Traffalgar square, a poté jsme měli chvíli rozchod na malém náměstí. Dále jsme pokračovali přes St. James park k Buckingham palace. Den jsme zakončili nakupováním na Oxford street, do které jsme šli přes Chinatown. Potom jsme jeli autobusem přímo k našim rodinám do Bexleyheath.

Druhý den jsme navštívili Legoland! Představit si, kolik hodin skládání to muselo být nás ohromilo. Zde jsme měli rozchod dvě hodiny a musím říct že to bylo málo. Legoland byl tak velký! Sotva jsme si vyzkoušeli dvě aktrakce a byl čas jet do Windsoru. Zde jsme se prošli a zbyl čas i na rozchod. Potom jsme se vrátili zpět k našim úžasným rodinám na večeři.

Harrow school jsme navštívili třetí den. Harrow school je prestižní, pouze chlapecká škola, přesto jsme se shodli, že bychom zde chtěli všichni studovat. Poté jsme odjeli na místo, kam se většina znás těšila nejvíce. Warner Bros Studios, kde se natáčel Harry Potter. Viděli jsme zde snad všechno, co se týče Harryho Pottera, četně vlaku do Bradavic! Mohli jsme si zde i různé věci vyzkoušet, či se vyfotit s vozíkem na nástupišti 9 a ¾.

Náš poslední, čtvrtý den jsme se ještě prošli po Londýně předtím než jsme odjeli k domovu. Rozloučili jsme se s rodinami a zavazadla naložili do autobusu. Naše první zastávka byla Greenwich, je to krásný park, ale my jsme chtěli vidět nultý poledník. Bylo krásně, jako ostatně celý týden, a my jsme měli krásný výhled na Londýn. Následující zastávka byla Bank of England, kde jsme si mohli přečíst o různých zajímavostech či nadzvihnout největší cihlu zlata. Předposlední zastávka bylo Museum of London, kde jsme si zase mohli přečíst o historii nebo zahrát zajímavé hry. Na naší cestě zpěk k autobusu jsme viděli i Tower of London a vyslechli si zajímavou historku o řidiči autobusu, který přes tento most skočil aby zachránil cestující i sám sebe. My jsme tak akčního řidiče díkybohu neměli, a tak jsme se dostali v pořádku domů.

Náš výlet byl úžasný. Viděli jsme spoustu úžasných a zajímavých věcí a naučili jsme se toho spoustu o Londýně. Vůbec by mi nevadilo si to ještě aspoň jednou zopakovat.

 

Adéla Novotná, Agáta Kysová
Fotogalerie


J. A. K. Show 2018
Do pěvecké soutěže s názvem J. A. K. SHOW, která se konala 4. května, se letos přihlásilo 13 zpěváků. Celý pořad moderovali Jirka Krist a Tomáš Vlach z 9. A. Soutěž byla obohacena pěknými hudebními i tanečními vystoupeními z řad našich studentů. Do finále porota vybrala 6 zpěváků, o konečném pořadí rozhodli diváci takto:

  1. místo – Jaroslav Měchura (9. B)
  2. místo – Marek Viktorýn (9. D)
  3. místo – Babeta Růžičková (7. A)

Všem děkuji za pomoc při přípravě soutěže.

M. Žáková
Fotogalerie


Den Země
Ve čtvrtek 26. dubna 2018 se na naší škole konal tradiční Den Země formou spolupráce žáků devátých a prvních ročníků pod vedením paní učitelky Kostihové a Režňákové.

Tento den prváčci strávili v areálu budovy školy na Újezdě. Navázali bližší kontakt s žáky 9. ročníku, kteří je tímto dnem provázeli a  take jim pomáhali. V jedné hodině si z odpadního materiálu vyrobili pohyblivého panáčka, ve druhé části na školní zahradě plnili úkoly související s tématikou ochrany přírody, tříděním odpadů a také vnímáním okolního světa smyslovými orgány.  Vyzkoušeli si orientaci v terénu se zavázanýma očima, hmatem poznávali různé předměty, své chuťové buňky zapojili při rozpoznání sladké chuti čokolády či dalších sladkostí. Nesměla chybět ani pohybová aktivita a soutěže s míčem.

Děti si zábavnou formou připomněly, co přírodě škodí a jak ji můžeme chránit. Moc bych chtěla pochválit všechny žáky. Deváťáky za velmi trpělivý, pěkný přístup k prvňákům, odborný výklad k tématům na jednotlivých stanovištích a prváčky za ukázněnost, ochotu spolupracovat a něco nového se naučit.

Mgr. Kamila Kostihová
Fotogalerie


Týden vody
V rámci týdne vody navštívili žáci sedmých tříd 14. a 23. března Čistírnu odpadních vod. Společně se svými vyučujícími prošli celým provozem a viděli, co přitéká do ČOV a na konci je čistá voda odváděna huťským járkem zpět do Kyjovky. Pan Singr žákům vysvětlil, co do umývadla či toalety nepatří a jak složitě se některé předměty zachytávají, nebo které chemikálie se musí při čistícím procesu přidávat, aby se z vody odstranily nežádoucí složky pracích prášků a přepálené oleje (ty odevzdáváme do sběrného dvora nebo do speciálních popelnic). Některým žákům provoz čistírny moc nevoněl, ale uznali, že je důležité vodu čistit a hlavně s ní nesmíme plýtvat.

Fotogalerie


Zápis prváčků na školní rok 2018/2019
Zápisu dětí na naši školu předcházela pravidelná setkávání s dětmi i rodiči v rámci projektu „Půjdeme do školy“. Proto pro mnohé budoucí prváčky nebylo prostředí školy neznámé. Letošní zápis měl kouzelnické téma, a proto byly všechny úkoly pro děti  trochu tajemné. Všichni byli šikovní, a tak věříme, že prožili pěkné odpoledne a už se těší na září, kdy se stanou našimi žáky. Do prvních tříd se k nám v letošním roce přihlásilo 70 dětí.

Fotogalerie


Preventivní programy Občanského sdružení Krok v ŠD
V měsíci březnu lektoři z Občanského sdružení Krok v každém oddělení ŠD předvedli program zaměřený na různá témata: Můj kamarád (přátelské vztahy v kolektivu), Košík plný rozumu (duševní hygiena a zdravý životní styl), Můžu tohle dělat? (pravidla slušného chování). Děti se do aktivit zapojovaly se zájmem. Program byl nejen poučný, ale i zábavný, čímž byl příjemným zpestřením činností v ŠD.

Fotogalerie


Plavecký výcvik 3. tříd
Třetí třídy se zúčastnily plavecké výuky v Ratíškovicích. Všechny děti byly hodnoceny jedničkou. Děkujeme paním učitelkám z plavecké školy za výborné vedení výcviku.

Fotogalerie


Školní ples
V pátek  16. 2. 2018 se konal v Kulturním domě v Kyjově ples naší školy. O slavnostní zahájení plesu se postarali žáci devátých ročníků svojí slavnostní polonézou, kterou s nimi nacvičila paní učitelka Hana Juříková.

Videosestřih


LVZ 7. AD
Dočkali jsme se! Je neděle 25. února 2018 a naše třídy 7. A a 7. D vyráží na hory. Nabalili jsme lyže a kolem půl 6 dorazili do Koutů nad Desnou. Po krátké pěší túře jsme se ubytovali v chatě Sokolka.

V pondělí nás venku přivítal silný mráz, i přesto jsme se pustili do lyžování. Podle našeho lyžařského umění jsme byli rozděleni do družstev na lyžaři a nelyžaři. Svahy jsme křižovali ve skiareálu Přemyslov, kam jsme se dopravovali skibusem. Na svahu jsme trávili čas dopoledne, pak následoval oběd, po kterém jsme pokračovali ve zdokonalování našich lyžařských dovedností. Kolem čtvrté jsme se vraceli promrzlí, ale spokojení na chatu. Po večeři následovalo buď osobní volno, nebo jsme připravovali soutěže a program.

Ve čtvrtek jsme soutěžili ve slalomu. Mezi lyžaři zvítězili K. Tomek a A. Růžičková ze 7. A, ve skupině těch, kteří s lyžováním teprve začínali, byl nejlepší Š. Kubík opět ze 7. A. I když jsme nemohli zvítězit všichni, radost z lyžování nám zůstane. Prožili jsme krásný týden s kamarády i našimi učiteli. 

Žáci 7. D
Fotogalerie


Olympiáda
23. 2. 2018 navštívily třídy 7. B a 6. B Olympijský festival v Brně. Žáci si mohli vyzkoušet na jednotlivých stanovištích různé olympijské disciplíny, jako například běžky, boby, sáně, rychlobruslení, biatlon, … Nezapomněli jsme také fandit našim hokejistům a pořídit foto s maskoty. Celé mrazivé dopoledne jsme si sportovně užili.

Kůřilová, Juříková, Šimečková
Fotogalerie


Karneval v ŠD

Fotogalerie


LVZ 7. BC
Ve dnech 14. – 19. 1. 2018 se třídy 7. B a 7. C zúčastnily lyžařského výcviku ve Starém Městě pod Sněžníkem. Ubytováni jsme byli v penzionu Národní dům, který nám na těch pár dnů zajistil i stravu. Samotný výcvik probíhal v lyžařském areálu Paprsek. Sněhu bylo dostatek, sjezdovky upravené. Na lyžích jsme stáli asi 7 hodin denně a i ti úplní neumětelové se něco naučili, takže jsme se mohli zúčastnit závěrečného závodu. Večery byly v režii jednotlivých spolužáků, kteří si připravili zábavný program. Hlavně závěrečná diskoška DJ Franty byla velkolepá. Na závěr jsme si všichni říkali, že jsme si ten týden dobře užili a že se nám celá akce velice líbila.

Žáci 7. B
Fotogalerie


Debrujárky z Kyjova na setkání debrujárů v Nymburku
Skupina 6 dívek (Eliška Bakajová, Olivia Blakey-Fronková, Eliška Jordánová, Kateřina Jakubíčková, Eliška Michenková a Martina Jančíková) vyrazila se svojí vedoucí Jitkou Režňákovou v pátek 15. prosince na Setkání debrujárů u příležitosti 25. výročí založení Asociace malých debrujárů v ČR.

Po dlouhé cestě vlakem jsme se ubytovaly ve Sportovním centru v Nymburku. Vydatně jsme povečeřely a mohly se zúčastnit slavnostního zahájení. Večer se nesl ve znamení mnoha známých i méně známých pokusů, které předváděly děti samy za vydatného fandění svých vedoucích. Za odměnu si pak zatančily na diskotéce.

Druhý den začal snídaní a pak hned následoval Workshop – výroba elektrického brouka z mixíku. Ohýbaly jsme dráty, stříhaly papír, lepily a spojovaly lepící pistolí jednotlivé části až vznikl brouk, který se po zapnutí mixíku pohybuje po zemi. Na památku si každý účastník mohl vybrat nějakou hru, hlavolam či „flešku“. Odpoledne nám ještě plno pokusů předvedli lektoři z Karlovy univerzity a čas utíkal. My jsme si balily věci a loučily se, pospíchaly jsme kolem toku Labe na nádraží, odkud jsme odjížděly domů.

Setkaly jsme se s debrujáry z různých míst republiky, získaly plno přátel. Viděly jsme plno zajímavých pokusů i ty, které notoricky známe. Dokázaly jsme samy sobě, že umíme předvést pokusy a vysvětlit svými slovy, jak pokusy fungují.

Fotogalerie


9. debrujárské vánoční dílny a seznámení s kampaní Jídlo a svět
V sobotu 9. prosince se opět konaly v budově na Seifertově náměstí od 9 do 15 hodin Debrujárské vánoční dílny. Vedoucí kroužků Malých debrujárů z Kyjova a ze Žarošic tradičně připravují pro děti i dospělé v předvánočním čase tvořivé dílničky - s paní učitelkou Evou Pavlasovou si zdobili perníčky, s paní učitekou Marcelou Kobzinkovou vyráběli z pedigu rybičku nebo hvězdu, s paní učitelkou Martinou Kůřilovou vyráběli z kávových kalíšků andělíčky a technikou enkaustika krásná přáníčka, s paní učitelkou Jitkou Režňákovou navlékali korálky na náramky a vyráběli z barevných papírů taštičky na dárky.

Tentokrát se k nám přidaly i dívky z Ekoparlamentu, protože chtěly seznámit rodiče a veřejnost s účastí našich žáků v kampani Jídlo a svět. V rámci této kampaně by žáci chtěli upozornit na to, že dovážíme zbytečně mnoho potravin z dalekých zemí a potraviny vypěstované v našem regionu téměř nekupujeme. Za peníze získané z kampaně jsme nakoupili sušené ovoce ze Žeravic a bio-čaje ze Sonnentoru z Čejkovic, které jsme návštěvníkům rozdávali.

Vedoucí kroužků Malých debrujárů děkují za pomoc všem dívkám, které pomáhaly, především naší bývalé žákyni a brzy již kolegyni Lucii Paulíčkové.

Fotogalerie


Vánoce 2017
Adventní čas na 1. stupni je za námi, připomněli jsme si lidové obyčeje spojené s tímto obdobím, vyzdobili jsme školu, uspořádali jsme pro návštěvníky školy vánoční jarmark s pestrou nabídkou prací dětí i zaměstnanců školy a uspořádali jsme tradiční pěveckou soutěž Vánoční rolnička.

Fotogalerie


Pohádky ve 3. A
Žáci naší třídy mají velmi rádi pohádky, které čtou v knihách nebo dramatizují. Jedno dopoledne jsme věnovali těm strašidelným a kromě kostýmů a výzdoby třídy jsme měli i občerstvení plné strašidelných pokrmů, za které maminkám děkujeme.

Pohádkový čas máme i teď před Vánocemi. Děti z dramatického kroužku zahrály pohádku O ŠÍPKOVÉ RŮŽENCE mladším spolužákům a také rodičům na třídní besídce. Všichni herci byli velice šikovní.

tř. uč. Eva Pokorná
Fotogalerie


Výlet na Villu Tugendhat – 12. 12. 2017
Po příjezdu do Brna a zjištění, že půjdeme pár metrů pěšky, půlka autobusu zaskuhrala, ale vydali jsme se na cestu k vile. Po příchodu jsme  ještě chvíli museli čekat na vpuštění do areálu, a tak jsme šli do malebné kavárničky, ale o nějakých dvacet minut později jsme se vydali zpět a tentokrát jsme už byli vpuštěni do zahrady vily.

Zahrada byla rozlehlá, a tak jsme se vydali každý jiným směrem a začali fotit, buď po skupinkách, nebo i jedinci. Procházka zahradou trvala pouze krátce, protože už nás čekala prohlídka samotné vily.

Po vstupu nám na boty natavili prapodivné igelity, abychom neponičili parkety a koberce. (Přes to, že to nebylo nijak vzhledné, užili jsme si to šustění…)

Vydali jsme se na komentovanou prohlídku. Navštívili jsme úplně horní patro, ve kterém se nacházely ložnice dětí, vychovatelky, rodičů, dále i náležité koupelny. O patro níže se rozprostírala obrovská místnost s ocelovými sloupy a vzácnou onixovou stěnou. V místnosti bylo také pianino, na které nám zahrála naše spolužačka Aneta Frajová, dále se tam nacházela obrovská knihovna s velmi vzhledným křeslem a žalostným počtem knih, které se však daly považovat za velmi kvalitní literaturu. Vedle knihovny byla tzv. zimní zahrada, plná rostlin. Na druhé straně místnosti se rozkládala jídelna. (Na to, že to byla jídelna pro jednu rodinu, se tam nacházelo asi 17 židlí.) Světlo ze zahrady procházelo do jídelny legendárním oknem, které se dá zasouvat až pod podlahu. (Ano, uhodli jste, neviděli jsme, jak se sesouvá, prý je zima, a tudíž je to odpojeno.) Ještě jsme navštívili rozlehlou kuchyň, z níž byl nádherný výhled na Brno.

O patro níže se nacházel sklep, kde jsme si mohli koupit suvenýry… a tím naše prohlídka končila. Tak ahoj zase někdy.

Za 9. B a 9. D - Anna Němcová
Fotogalerie


ŠD - Vánoční výzdoba a tvoření v družinkách

Fotogalerie

ŠD – Kouzelnické vystoupení Duo Waldini
Poslední listopadový den za námi do družiny přijel kouzelník se svým vystoupením plným kouzel a triků. Děti se s nadšením zapojovaly do programu. Nejvíce je zaujala živá zvířátka. Bylo to milé zpestření všedního dne.

Fotogalerie


Pěvecký kroužek
Ve čtvrtek 7. 12. 2017 vystoupil pěvecký sbor na benefiční výstavě v Radniční galerii s názvem „Když andělé vzlétnou“. Děkujeme za pozvání na nádhernou výstavu a možnost předvést naše pěvecké dovednosti.

Krásné prožití Vánoc a hodně zdraví v novém roce za pěvecký kroužek přeje Mgr. Jana Aberlová

Fotogalerie


Radujme se, veselme se…
7. prosince 2017 navštívili žáci 1. A, B, C předvánoční pořad ve strážnickém skanzenu, který nese název „Radujme se, veselme se…“. Program dětem představil adventní a vánoční tradice na Slovácku z přelomu 19. a 20. století. Během procházky po areálu skanzenu děti ochutnaly vánoční cukroví, oplatky a sušené ovoce. Přihlížely draní peří, loupání fazole a vyslechly si poutavé vyprávění o adventním období. Při návštěvě staré školy si zazpívaly s panem učitelem koledy. Vzhlédly a vyzkoušely si i staré magické praktiky věštící události příštího roku, jako je lití olova a pouštění lodiček. Během obchůzky děti potkaly Mikuláše s čerty a anděly, koledníky, bíle oděnou tajemnou Lucii a Tři krále. Na závěr děti navštívily dětskou dílnu, kde si každý vyrobil malý vánoční dárek nebo ozdobu.

Fotogalerie


Přišel k nám Mikuláš
V úterý 5. 12. do naší školy dorazil Mikuláš se svými pomocníky, čertem a andělem. Nakoukl do všech tříd, pozdravil učitele i děti. Poptal se dětí zda byly v uplynulém roce hodné a usoudil, že nikdo nezlobil, aby si nezasloužil sladkou drobnost.

Děkujeme SRPŠ za nákup sladkostí a žákům devátých tříd za přípravu nadílky a zajištění fotodokumentace.

Fotogalerie


Víme, co jíme?
K tomuto tématu směřovala většina listopadových činností našeho oddělení ŠD. Ochutnali jsme mrkev a jablka, zpívali písničky, v nichž se vyskytují názvy ovoce nebo zeleniny, řešili jsme přesmyčky, hádanky a hráli společenské hry. Při výtvarných činnostech jsme využili k otiskům bio jablka a vytvořili si věnečky. Dietoložka paní Mgr. Kuzníková přišla mezi nás se zajímavou přednáškou o vitamínech v potravinách a praktickou činností zaměřenou na třídění ovoce a zeleniny podle ročních období. Z knihy Mistr E od Ladislava Špačka jsme si četli o stolování a zasoutěžili si při obědech ve školní jídelně „O nejlepšího stolovníka“ 1. oddělení.

Fotogalerie


Prvňáčci navštívili zábavní vědecký park Vida v Brně
Ve čtvrtek 2. listopadu 2017 navštívila třída 1. C zábavní park Vida v Brně. Děti se rozdělily na menší skupinky, oblékly se do bílých plášťů a rázem se z nich stali alchymisté. V „labodílnách“ samy na pokusech zjišťovaly vlastnosti různých látek, jaká mají skupenství a jak se může měnit jedno skupenství ve druhé. Po krátkém občerstvení pospíchaly do divadla vědy, kde na ně čekalo cirkusové představení dvou klaunů. Klauni si vybírali dobrovolníky, aby si děti na sobě samy vyzkoušely vše o těžišti. Během představení vládla úžasná atmosféra, kdy se děti navzájem povzbuzovaly a fandily svým kamarádům. Po cirkusu navštívily dětské science centrum, kde na ně čekalo archeologické pískoviště, oblíbený tobogán i vodní hrátky s mlýnky, tryskami a vírem. Zkusily si rozpoutat tornádo, skládaly obří puzzle a na závěr si vypustily horkovzdušný balón. Dopoledne rychle uteklo a musely se vrátit do školy na oběd. Děti plné dojmů ještě druhý den ve škole diskutovaly a hodnotily zážitky z Vida centra. Už se těší na další návštěvu.

Mgr. Eva Pavlasová, třídní učitelka 1. C


Projekt Lidové zvyky
Náplní projektu Lidové zvyky na 1. stupni je seznamování dětí s lidovými  tradicemi na Kyjovsku. Martinský hody patří mezi nejvýraznější a nejveselejší součást lidového hospodářského roku, a proto jsme této tradici věnovali pozornost ve všech vyučovacích předmětech i v činnosti školní družiny. Většina dětí se také účastní hodového průvodu, někteří v lidových krojích, jiní jako diváci.

Fotogalerie


ŠD – návštěva malířky paní Jany Trnkové

Fotogalerie


72 hodin
Již pošesté se naši žáci zúčastnili projektu „72 hodin – ukliďme si kolem sebe“.  V týdnu od 9. do 13. října jsme v naší škole a jejím okolí uklízeli. Nejdříve v úterý a ve středu při Sběru papíru a pak jsme plynule přešli ve čtvrtek a v pátek do projektu 72 hodin. V rámci projektu si žáci 4. tříd v hodinách praktických činností navlékli igelitové rukavice a vysbírali odpadky pod okny školy, podél chodníků a v parčíku na Seifertově náměstí. Šesťáci sbírali větve a hrabali listí. Sedmáci a osmáci vozili a rozhrabovali hlínu, zbylou po opravě kanalizace. Deváťáci pomohli se silnějšími větvemi a hlínou. Žáci měli dobrý pocit z vykonané práce a za odměnu dostali náramek s heslem projektu “pomáhám, protože chci“.

koordinátorka projektu, Mgr. Jitka Režňáková
Fotogalerie


BRNO – kostnice
10. října 2017 navštívila třída 9. D kostnici pod kostelem sv.  Jakuba v Brně. Tato expozice patří k nejnavštěvovanějším brněnským objektům. Protože leží v centru města, měli žáci možnost zhlédnout i další místní pamětihodnosti, jako je interiér kostela sv. Jakuba, náměstí Svobody, Dům pánů z Lipé, ulice Česká, Stará a Nová radnice, Zelný trh a Petrov.

Žákům se exkurze velmi líbila a svou originalitou pro ně byla zajímavá.

V. Bočková, P. Poláčková
Fotogalerie


Poláci u nás ve škole
Ve čtvrtek večer se na hodonínském nádraží objevila banda polských dětí. My už jsme je čekali s cedulemi, na kterých byly napsány jejich jména. Poté jsme je odvezli do našich domů. Ke každému z nás byl přidělen jeden polský žák. Doma jsme se všichni do sytosti najedli a šli jsme spát.

Druhý den jsme měli připravený program ve škole. Ukázali jsme jim kyjovský folklor a poté jsme je naučili hrát na boomwhackery. Pak jsme se šli podívat na pokusy a naobědvali jsme se. Nechyběla ani procházka po Kyjově.

V sobotu jsme se byli podívat v Mikulově. Podívali jsme se do skály a potom na menší náměstíčko, kde jsme měli krátký rozchod. Nechyběl ani vynikající oběd v jedné z restaurací. Večer po výletu jsme si společně zahráli hru, navečeřeli se a šli spát.

V neděli jsme pro ně měli připravený program v rodinách. Já společně s mou sestrou a kamarádkami jsme si pro ně připravili bowling a večer jsme se na chvíli zastavily v Kostelci na hodech a jeli se navečeřet do restaurace.

V pondělí už museli odjet. Rozloučili jsme se s nimi a než jsme se nadáli, vlak, se kterým odjížděli, nám po chvilce zmizel z dohledu.

Během tohoto pobytu jsme se všichni hodně spřátelili a už se moc těším do Polska.

                               Babeta Růžičková, 7. A
Fotogalerie


Projekt Mladí participují
Dne 3. 10. 2017 v suterénu kyjovské knihovny usedly ke stolům čtyři osmičlenné skupiny, z nichž jednu tvořili studenti Klvaňova gymnázia, druhou učni ze Středního odborného učiliště a zbylé dvě deváťáci ze základních škol Komenského a Dr. Joklíka. Představitelé města je požádali o tři náměty, co by se v Kyjově dalo podniknout či vybudovat pro zvýšení jejich spokojenosti. Každá ze skupin pak své nápady veřejně odprezentovala. Mezi nejdiskutovanější patřila témata, o kterých se v Kyjově mluví delší dobu. Výstavba krytého bazénu, snížení parkovacích ploch na Masarykově náměstí, úprava městského parku, rekonstrukce autobusového nádraží a nejlépe jeho přesun k tomu vlakovému. K tvůrčí atmosféře nejspíš napomohla i přednáška Jana Slámy, která pracovní dopoledne zahájila. Sedmnáctiletý student jednoho z brněnských gymnázií se nechal úředně zplnoletnit, aby mohl podnikat. Začal už ve dvanácti letech a za sebou má už celou řadu úspěšných projektů. Z akce si zajímavé podněty odneslo nejen město, ale i samotní studenti – někteří z nich si vůbec poprvé vyzkoušeli, jaké to je pracovat ve skupinách, přijímat názory jiných a prosazovat ty své. I proto zástupci radnice už teď zvažují, že v příštím roce akci zopakují.

Jarek Měchura, 9. B


ZŠ J. A. Komenského Kyjov - 2. místo ve sběru baterií v kategorii Skokan roku!
Nejlepší sběrači baterií byli 25. 9. V Brně, na Krajském úřadu, převzít cenu za 2. místo v kategorii skokan roku 2017. Sběr baterií na naší škole probíhá 2x ročně. Za celý školní rok jsme celkově vybrali 530 kg. Baterie, mobily a drobné elektrozařízení vybíráme pravidelně v rámci projektu Recyklohraní. Zde se také pravidelně zapojujeme do plnění úkolů souvisejících s recyklací. Převzetí cen jsme také spojili s vycházkou po Brně.

Mgr. Martina Kůřilová, garant projektu Recyklohraní
Fotogalerie


Exkurze na v Modré a na Velehradě
Ve čtvrtek 21. září 2017 se zúčastnili žáci 7. tříd dějepisné a přírodopisné exkurze v Modré a na Velehradě. Exkurze doplňuje učivo dějepisu o Slovanech a Velké Moravě a učivo přírodopisu o rybách. Nejdříve jsme navštívili zdejší archeologický skanzen, který představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště - hradiska s funkcí mocenského centra z doby Velké Moravy. Potom jsme se přesunuli do expozice Živá voda, kde jsme se seznámili s životem ve vodě i kolem vody, s vodními živočichy a rostlinami řeky Moravy a přilehlých potoků a tůní. Nakonec jsme navštívili areál velehradského kláštera, který je vůbec prvním cisterciáckým klášterem založeným na Moravě. Jeho součástí je i bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje, kterou jsme si společně prohlédli.

Fotogalerie


Zábavné odpoledne pro prváčky
První podzimní den jsme na 1. stupni oslavili s našimi prváčky a jejich rodiči na školním hřišti. Paní učitelky pro ně připravily zábavné odpoledne, aby děti mohly ukázat, co už všechno umí a hlavně si zasoutěžit a pobavit se. Dokonce se umoudřilo i počasí. Každý prváček dostal za své snažení malou odměnu a velkou pochvalu za odvahu a snahu při plnění úkolů.  Poděkování patří všem, kteří se podíleli na přípravě akce a našim sponzorům – pekařství HAPEK, panu Moudrému, panu Švábovi,  WIKY Kyjov, A studio group a rodičům – panu Churému, paní Horké, paní Heringové, paní Polešovské, paní Fukanové a paní Jurčíkové.

Fotogalerie


Exkurze do Chřibů
Ve středu 13. září se žáci 3. ročníku a třídy 5. B zúčastnili v rámci projektu Kyjov a okolí exkurze do nedalekých Chřibů. Cestou si prohlédli zříceninu hradu Cimburk, poté se vydali lesem kolem studánky Panímísa až ke Kazatelně. Na zpáteční cestě se ještě zastavili u skály Kozel a odtud se vrátili k autobusu. Díky příznivému počasí si mohly děti prohlédnout přírodní památky Chřibů v jejich plné kráse a projít se nádhernou podzimní přírodou.


Adaptační program 6. C
V pátek 8. 9. 2017 proběhl v 6. C adaptační program. Pro třídu si týmové seznamovací hry připravily pracovnice organizace KROK. V průběhu her se žáci nejen blíže poznali, ale také se naučili vzájemně spolu komunikovat a respektovat jeden druhého.  Nejvíce se jim líbila hra Živé pexexo  a Kolovaná, při které si vsedě nohama předávali míček. Po seznamovacích hrách ve třídě jsme procházkou přes park u školy navštívili Dětský sportovní koktejl na stadioně, kde se mohli zapsat do různých kroužků a jiných mimoškolních aktivit. Všichni si z tohoto dne odnesli spoustu pěkných zážitků v nově utvořeném kolektivu. Věřím, že jim hezké vztahy vydrží na celou dobu školní docházky a budou na svůj třídní kolektiv vzpomínat celý život.

Mgr. Kamila Kostihová, třídní učitelka
Fotogalerie



ŠKOLNÍ ROK 2016–2017

Ochrana člověka za mimořádných situací
Ve dnech 26. a 27. 6. 2017 si všichni naši žáci ověřili formou projektového dne své znalosti a dovednosti v oblasti první pomoci, hašení požárů, pravidel pro evakuaci a chování v dalších mimořádných situacích. Žáci prvního stupně se mohli na vlastní oči přesvědčit, co všechno zvládne slepecký pes. Starší kamarádi jim přinesli ukázat své domácí mazlíčky a seznámili je s jejich chovem. O správném chování u požáru jim povídal profesionální hasič. O tom, že si spoustu informací mohou najít v městské knihovně jim vyprávěly její zaměstnankyně.

Fotogalerie

Všem externím spolupracovníkům za jejich pomoc děkujeme. Velký dík patří pedagožkám, žákyním a žákům střední zdravotnické školy, kteří si pro nás na oba dny připravili stanoviště zaměřená na první pomoc.

Na druhém stupni mezi sebou jednotlivá družstva ve svých znalostech soutěžila. Není důležité, kdo byl nejlepší. Vítězem je každý, kdo se něco nového naučil.

Fotogalerie


ŠD – Ukázka výcviku psovoda městské policie p. Šťastného a rotvajlera Orta

Fotogalerie


Vystoupení pro předškoláky
Děti z Dramatického kroužku a kroužku Kašpárek si i letos připravily pro své mladší kamarády divadelní představení. Zahrály pohádku KOCOUR V BOTÁCH a O PRINCI NENADÁLKOVI. Žáci páté třídy z kroužku Veselé pískání doplnili kouzelné dopoledne pohádkovými písničkami. Všem vystupujícím patří velké poděkování.

 Eva Pokorná
Fotogalarie


Plavecký výcvik 3. A a 3. D
Do plaveckého bazénu v Ratíškovicích spolu jezdily třídy 3. A a 3. D, aby se děti nebály vody. Vyzkoušely si také několik stylů plavání i skoky do vody nebo lovení hraček z bazénu. Na závěr byly vyhlášeny závody na25 ma50 m. Pochvalu zaslouží všichni plavci třetích tříd, protože se velmi zlepšili.

Fotogalerie


Ozdravný pobyt tříd 4. A a 4. B
Ve dnech 12. - 16. 6. 2017 se konal každoroční ozdravný pobyt čtvrtých tříd. První den začal výjezdem na Pustevny, kde děti absolvovaly hřebenovou túru k soše Radegasta a ke kostelu Cyrila a Metoděje. Poté jsme se ubytovali v Hutisku-Solanci v chatkách. Druhý den jsme absolvovali túru po hřebeni místního pohoří, která ovšem byla podstatně náročnější. Odpoledne děti hrály hru Poustevník a večer pak byla diskotéka proložená společenskými hrami. Ve středu se děti zúčastnily turnaje ve vybíjené a odpoledne proběhl branný závod, který se běžel lesem. Večer pak proběhl maškarní bál. Ve čtvrtek si děti prohlédly rožnovský skanzen, odpoledne opékaly špekáčky a zpívaly písně s doprovodem kytar. Večer pak proběhla stezka odvahy. V pátek ráno se děti věnovaly úklidu prostoru okolí chat a po obědě dorazily zpět do Kyjova.

Také třídy 4. C a 4. D strávily příjemný týden od 19. 6. - 23. 6. 2017 v krásné beskydské přírodě. Přímo z Kyjova autobus zamířil do Trojanovic k stanici lanovky, která nás vyvezla na Pustevny, odkud jsme si vyšlápli k soše pohanského boha Radegasta a dále ke kapli sv. Cyrila a Metoděje. Druhý den jsme se vydali na túru po místních strmých kopcích, kterou jsme zakončili tvořením domečků pro skřítky. Odpoledne jsem uspořádali vodní bitvu a večer jsme si opékali špekáčky a zazpívali u táboráku.Ve středu se děti dočkaly očekávaného výletu do Rožnova pod Radhoštěm, kde jsme navštívili skanzen. Dojmy nabitý den jsme završili karnevalem plným her a soutěží. Čtvrtek byl ve znamení sportovních her a hledání pokladu.Největší ohlas měla soutěž o nejlepší selfie s předem určenými rekvizitami. Noční stezka odvahy prověřila statečnost našich borců, takže nás nevystrašila ani noční bouře, která se prohnala táborem. V pátek dopoledne jsme uklidili chatky a zabalili kufry, po obědě zamávali Hutisku a hurá domů.

Naše poděkování patří pracovnicím DDM Kyjov, které nám výborně vařily a skvěle se o nás staraly.   

Fotogalerie


Školní olympiáda
1. a 2. června se zúčastnily všechny děti prvního stupně školní olympiády. Soutěžilo se v atletických disciplínách o nejvšestrannější sportovce a sportovkyně ve třídě.  Soutěže byly napínavé, sportovci bojovali ze všech sil a konečné výsledky byly velmi těsné. Olympiáda byla zároveň oslavou Mezinárodního dne dětí, a proto si všichni odnesli malou odměnu, kterou dětem věnovalo SRPŠ.

Fotogalerie


Turnaj v malé kopané
I v letošním roce se družstvo mladších žáků ve složení Dominik Opatřil, Martin Večeřa, Matyáš Konečný, Karel Tomek, Lukáš Varmuža, Adam Zapletal, Dominik Igaz, Marcel Sušánek, Filip Marada, David Polcr, Radek Střižík a Vojtěch Menšík zúčastnilo turnaje v malé kopané. V okrskovém kole v Žarošicích porazili postupně družstvo Žarošic, Dubňan a Hovoran celkovým skóre 20 : 3 a postoupili jako vítěz skupiny do okresního kola. V Kyjově 30. 5. opět nenašli přemožitele a po vítězství nad Mutěnicemi, Veselím nad Moravou a Miloticemi (15 : 6) se stali vítězi okresního kola a obhájili tak první místo z loňského roku.


Polsko

Den první:
Tak jako každý rok, tak i letos se naše škola zúčastnila výměnného pobytu s polskou školou v Josefově. Přišel den odjezdu a všichni jsme se těšili na své polské kamarády. Každý účastník výměny vezl do polské rodiny nějaký dárek.  Cesta vlakem byla dlouhá. Někteří využili cestu k odpočinku, někteří se bavili a hráli hry. Varšava nás všechny překvapila. U vlaku na nás čekali naši kamarádi s rodinami. Všichni se šťastně přivítali, polští kamarádi pomohli českým dětem s kufry. Nasedli jsme do aut a jeli se podívat do našeho nového domova. Někteří Češi strávili zbytek dne s polskou rodinou, která měla pro ně připravený program, jiní šli do Pizzerie. Po vydatné večeři jsme šli k nádherné fontáně, která měnila barvy. Češi si vyprávěli o svých rodinách, jak se jim na první pohled zdají a jaké si myslí, že budou další zážitky.

Den druhý:
Druhý den jsme se šli podívat do polské školy. Společně jsme si vyrobili brože, náramky, zatancovali si a naobědvali se.  Poté jsme jeli všichni autobusem do Varšavy, kde jsme prošli její historickou část. V archeologickém muzeu jsme navštívili stálou expozici a výtvarnou dílnu, kde si každý mohl vyrobit svůj šperk. Po návštěvě muzea následoval turnaj v bowlingu. Zbytek dne jsme opět strávili s rodinami.

Den třetí:
Třetí den jsme vyrazili na společný výlet do Gdaňsku a Sopot, dvou slavných polských měst. Cesta vlakem byla dlouhá, ale to nám nevadilo. Prošli jsme historickým centrem města a zastavili se u katedrály, společně jsme vystoupali 408 schodů a užili si nádherný výhled na Gdaňsk. Z Gdaňsku jsme vyrazili do Sopot, moře bylo dokonalé, ve vodě jsme si namočili nohy a užívali si krásné odpoledne.

Den čtvrtý:
Tento den žáci strávili s polskými rodinami, každá rodina měla pro svého hosta připravený speciální program. Někteří šli ráno do kostela, jiní do Jumpparku. Večer se většina dětí sešla u fontány, kde se všichni bavili.

Den pátý:
Přišel čas odjezdu, kolem deváté jsme se všichni setkali na vlakovém nádraží ve Varšavě a čekala nás dlouhá cesta zpět. Loučení bylo smutné, všichni jsme si našli spoustu nových přátel a uvědomili si, že už je nemusíme nikdy vidět. Cesta byla únavná a zase trvala dlouho, ale to nám nevadilo, mohli jsme si alespoň odpočinout. Ve vlaku jsme si povídali o našich zážitcích. Nakonec jsme dojeli všichni v pořádku do Hodonína, kde na nás čekali rodiče a pan ředitel. Až na pár modřin a nějakých ztracených a zapomenutých věcí se nic vážného nestalo. Na náš výlet budeme dlouho vzpomínat.

Tobias Mičola 7. A
Tadeáš Petřík 7. B
Fotogalerie


Den Země pro spřátelené školy v Kostelci
Naši žáci z 9. D se zúčastnili v pátek 12. května Dne Země v areálu U Krýsů v Kostelci společně s dětmi ze škol z Kostelce, Moravan a Bohuslavic. Vyučující ze všech zúčastněných škol vytvořili 13 stanovišť a naši deváťáci jim pomáhali.  Děti cvrnkaly kuličky, tloukly špačky, pod vedením bioložky Zuzky Veverkové poznávaly rostliny, poznávaly vycpaná zvířata, třídily odpad. Za asistence pana hajného Prokeše malí i větší stříleli ze vzduchovky na terč, jinde si vyráběli házedla z kelímků a šišek, telefonovali pomocí 2 kelímků, rozezvučeli husí krky, věšeli sedm hřebíků na jeden a pak bosky chodili po smyslové stezce. Největším lákadlem byl malý rybníček, ve kterém pozorovali ryby, a pan ředitel z Kostelce dokonce chytil užovku, kterou si děti důkladně prohlédly. Na závěr jsme si opekli špekáčky a spokojeni se rozešli do svých škol a domovů. Naše tradice setkávání s okolními školami bude určitě pokračovat.

Mgr. Jitka Režňáková
Fotogalerie


ŠD – Sportovní aktivity (květen 2017)

Fotogalerie


Exkurze na Baťův kanál
Dne 4. 5. a 18. 5. se žáci šestých tříd zúčastnili exkurze na Baťův kanál. Vlakem jsme se přepravili do Veselí nad Moravou, kde na nás u Baťova kanálu čekali průvodci z VIS Bílé Karpaty. Krásnou novou lodí, na které nám paní majitelka podala zajímavé informace o Baťově kanálu, jsme se přepravili k přečerpávací komoře ve Vnorovech, odkud jsme opět suchou nohou absolvovali terénní procházku lužním lesem. Žáci chytali do speciálních pozorovacích krabiček drobný hmyz a díky našim skvělým průvodcům se dozvěděli spoustu informací nejen o něm, ale i o ostatních živočiších a rostlinách lužního lesa. Krásné slunečné počasí umocnilo naše zážitky z příjemného dne stráveného v úžasné krajině našeho jihomoravského regionu.

 

Petra Orlická
Fotogalerie


Turnaj v malé kopané Mc Donalds Cup
I v letošním školním roce se chlapci z 2. - 5. tříd zúčastnili v pořadí již 20. ročníku turnaje v malé kopané Mc Donalds Cup. V okrskovém kole, které 3. května pořádala naše škola, zvítězili v obou kategoriích a postoupili tak do okresního finále. To se konalo 17. května na hřišti v Hroznové Lhotě. I zde byli naši žáci úspěšní. V mladší kategorii vybojovali hoši nádherné 2. místo a ve starší kategorii se po těsné prohře umístili na 4. místě. Děkujeme klukům za bojovné výkony a vzornou reprezentaci školy.

Radim Pokorný


Rytířský turnaj základních škol v hokejbale
Dne 18. 5. 2017 se uskutečnil na Městském stadionu v Kyjově turnaj v hokejbale pro 4. ročníky. Turnaj se hrál formou 3+0, tři hráči bez brankáře na malé branky. Zúčastnili se žáci ze Sobůlek a čtyři týmy z naší školy. Zápasy byly velmi vyrovnané, v některých případech došlo i na nájezdy. Hráči bojovali skutečně jako rytíři za hlasitého povzbuzování ostatních dětí a svých trenérek – učitelek. Všechny týmy byly oceněny pohárem, medailemi a drobnými dárky. Poděkování patří organizátorům z DDM Kyjov. Díky slunečnému počasí a dobré náladě si všichni tento den skvěle užili.


Poznávací zájezd do Anglie 4.– 9. 5. 2017
I v letošním školním roce se někteří žáci naší školy rozhodli poznávat krásy této anglicky mluvící země.

Tentokrát se jednalo o 34 dětí z 8. tříd. Spolu jsme se vydali na cestu ve čtvrtek ráno 4. 5. a po dlouhé cestě dorazili příští den v časných hodinách do Londýna. Tady jsme svůj druhý den putování začali v části zvané Westminster a prohlédli si Domy parlamentu, Westminsterské Opatství, prošli se po Westminsterském mostě, dále krásně rozkvetlým St. James´s parkem k Buckinghamskému paláci, pokračovali ke slavné londýnské atrakci Londýnskému Oku, kde všechny uchvátila vyhlídková jízda na něm. Obchůzka směřovala k dalším známým památkám, jako např. Trafalgarské náměstí, Piccadilly Circus, China Town nebo Národní galerie, kde jsme den zakončili a jeli se ubytovat k rodinám do východní části Londýna zvané Bexley Heath.

V pořadí třetí den jsme se vydali na jih do přímořského Brightonu, prošli se a vydováděli na pláži, shlédli ne méně zajímavou ukázku podmořského života v Sea Life Centru, prošli toto životem pulsující město a následně odjeli podél pobřeží, skrz nedaleké město Eastbourne do cíle, kterým byly bílé křídové útesy na pobřeží s nejvyšším bodem Beachy Head. Ošlehaní silným větrem jsme se odsud přemístili ke svým prozatímním rodinám.

Čtvrtý den nás čekala cesta do univerzitního města Cambridge, kde jsme hned po příjezdu absolvovali prohlídku zaměřenou na místní vysokoškolské koleje (fakulty), které nás určitě zaujaly svou velkolepostí a krásou. Vše navíc umocnila popolední projížďka po řece Cam, kterou si všichni velmi užili. Protože nám přálo počasí, neměl tento den jedinou chybičku. Na odpoledne jsme se přemístili zpět k Londýnu, a sice do studií Harryho Pottera, kde se natáčela série filmů o tomto čarodějnickém učni.

Zbýval nám poslední den a ten jsme věnovali dalším londýnským památkám a zajímavostem. Túru jsme zahájili v části zvané Greenwich. Zde jsme si nenechali ujít procházku barevně rozkvetlým parkem a rozhodně fotografování v areálu královské observatoře a nultého poledníku. Odtud jsme se metrem přemístili to centra Londýna, do části zvané The City. Nejprve nás okouzlil pohled na známý Tower Bridge a sousední hrad – The Tower of London a nebo také doky s luxusními jachtami. Nejednoho z nás překvapil pohled na mrakodrapy či impozantní katedrála sv. Pavla. V tzv. The Museum of London jsme následně mohli sledovat historii tohoto velkoměsta. Odtud jsme se přes Millenium Bridge přemístili na druhý břeh Temže a již všichni unaveni jsme se metrem přemístili k našemu autobusu, kterým jsme se ve večerních hodinách vydali na cestu domů. V úterý večer jsme plní zážitků přijeli spokojení do Kyjova.

P. Poláčková
Fotogalerie


Dopravní výchova 4. ročníků
Jako každý rok, tak i letos navštěvovali žáci 4. ročníků hodiny dopravní výchovy organizované DDM Kyjov. V úvodních hodinách navázali na získané znalosti z minulých ročníků. V rámci naší dopravní výchovy nám byli nápomocni policisté, strážníci a zdravotníci. Výuka probíhala pravidelně jednou za měsíc. Cílem výuky bylo naučit žáky zodpovědnosti za své chování, uvědomit si vztahy mezi všemi účastníky silničního provozu, naučit se pohybovat v provozu a zodpovědně se připravit na svou novou roli cyklisty. Děti byly motivovány získáváním kartiček s dopravní tematikou a formou soutěží plnily zadané úkoly, na které navazovaly domácí práce. Celoroční snažení vyvrcholilo řešením testů pro cyklisty a praktickou částí na dětském dopravním hřišti. Odměnou bylo získání průkazu cyklisty.

Fotogalerie


Den Země pro prváčky
Žáci devátých tříd pod vedením paní učitelky Kamily Kostihové a paní učitelky Jitky Režňákové připravili pro prváčky zábavné dopoledne věnované ochraně životního prostředí. Děti byly rozděleny do skupin a pod vedením staršího spolužáka plnily úkoly na stanovištích. Každý prváček si prošel smyslovou stezkou a vyzkoušel si vyrobit zajímavou hračku z papíru. I když venku bylo chladno, děti byly spokojené.

Žáci 1. tříd a třídní učitelky
Fotogalerie


Dolní oblast Vítkovice a Landek Park
Ve dnech 19. 4. a 20. 4. uspořádala naše škola pro žáky osmých tříd v rámci výuky chemie a zeměpisu exkurzi do DOVDolní Oblast Vítkovice a Landek Parku.

V DOV jsme prošli naučnou prohlídkovou trasu, při které jsme se podrobně seznámili s výrobou surového železa. Součástí trasy byla i prohlídka BOLT TOWER – jedinečná, více než dvacetimetrová nástavba vysoké pece, která ji protahuje až do výšky 80 metrů. Vlivem nepříznivého počasí jsme byli ochuzeni o krásnou vyhlídku na Ostravu a Beskydy.

Poté jsme se přesunuli do hornického muzea Landek Park, kde jsme zažili opravdovou havířskou šichtu. Prohlídku jsme začali v muzeu báňského záchranářství, jehož expozice je největší v Evropě. Poté jsme navštívili řetízkovou šatnu, sfárali jsme do skutečného důlního prostředí. Součástí prohlídky byly i dvě štoly z roku 1830 - štola František a štola Albert. Celou prohlídkou nás prováděli bývalí horníci, kteří výklad okořenili i nějakou veselou historkou z havířského prostředí.

Fotogalerie


Zápis do prvních tříd
V letošním roce byl poprvé posunut zápis do prvních tříd až na měsíc duben. Všichni jsme si dali záležet, aby se budoucím prváčkům u nás ve škole líbilo. Připravili jsme cestu do perníkové chaloupky se spoustou úkolů, které děti hravě zvládly. Dárečky pro prváčky vyráběli žáci v pracovních činnostech i paní vychovatelky v družině. Věříme, že se všem budoucím prváčkům zápis líbil a těšíme se na ně 1. září. 

Fotogalerie


J. A. K. SHOW
Hlavní myšlenkou letošní pěvecké soutěže bylo najít nejlepší zpěváky na volná místa do hvězdného muzikantského nebe vedle legend jako John Lennon, Kurt Cobain, Elvis Presley, Bob Marley, Michael Jackson, Freddie Mercury a Alexandrovci, které skvěle ztvárnili členové Divadelního kroužku paní učitelky Hebnarové. Samozřejmě, že se hledalo na naší J. A. K. SHOW. Z jedenácti soutěžících byli do nebeské Síně slávy vybráni nejlepší zpěváci. 

  1. místo – Babeta Růžičková ze 6. A
  2. místo – Aneta Kozáková ze 7. C
  3. místo – Tereza Horňáková z 8. A

Myslím, že se letošní soutěž velmi vydařila. Za zdárný průběh děkuji všem, kteří se na přípravě a účinkování dvanáctého ročníku podíleli.

M. Žáková
Fotogalerie


Turnaj ve vybíjené - 5. třídy
V úterý 4. 4. 2017 se žáci a žákyně 5. tříd zúčastnili okrskového kola soutěže ve vybíjené Capri-Sonne Cup, které se konalo v Žarošicích. V turnaji si obě družstva vedla přímo profesionálně. Chlapci se po velmi těsném souboji s družstvy Žarošic, ZŠ Dr. Joklíka Kyjov a Sobůlek umístili na 3. místě. Dívky obsadily krásné 2. místo.


Jarní tvoření ze dřeva
Letošní jarní dílna na prvním stupni proběhla 31. března. Navštívil nás pan Helis ze Vsetína, který nám dodal dřevěné polotovary na jarní dekorace, které děti opracovaly, slepily a barevně dotvořily. Práce se dřevem děti velmi bavila a výrobky se všem povedly.

Fotogalerie


Prevence zubního kazu
2. března navštívily první třídy studentky zubního lékařství a seznámily prváčky s pravidly správné péče a chrup. Děti si společně vyčistily zuby pod odborným dohledem a dozvěděly se i řadu zajímavostí o zdravé výživě.

Fotogalerie 


Lyžařský výcvikový kurz žáků 7. A a 7. B
Ve dnech od 19. - 24. 2. 2017 uspořádala naše škola lyžařský kurz, který se uskutečnil v Karlově – Malé Morávce. K ubytování a stravování nám sloužil Penzion U Bohouše, který měl strategickou polohu pro lyžařský výcvik. I přes nepřízeň počasí jsme každý den lyžovali a všechny děti se naučily základům lyžování i vyjet na vleku na vrchol sjezdovky. Vzhledem k deštivému počasí se neuskutečnil závěrečný závod na lyžích, ale o to víc si všichni užili závěrečný karneval.

Fotografie ke stažení zde


Karneval ve školní družině
Ve čtvrtek 23. 2. 2017 se všechna oddělení zúčastnila karnevalového reje v kinosále na Újezdě. Děti se převlékly do svých kostýmů a paní vychovatelky vyhodnotily nejlepší z nich. Soutěžilo se, tancovalo a rozdávaly se sladkosti. Děkujeme rodičům za sponzorské dary a příspěvky do tomboly.

Vychovatelky ŠD
Fotogalerie


Ples ZŠ J. A. Komenského
V sobotu 11. 2. 2017 se konal v Kulturním domě v Kyjově ples naší školy. O slavnostní zahájení plesu se postarali, jak je již zavedenou tradicí, žáci devátých ročníků svojí slavnostní polonézou.

Videosestřih


Lyžařský kurz – Staré Město pod Sněžníkem
Ve dnech 15. 1. 2017 až 20. 1. 2017 se žáci 7. C a 7. D naší školy zúčastnili lyžařského kurzu ve Starém Městě pod Sněžníkem. Ubytováni byli na Národním domě a výcvik probíhal v lyžařském středisku na Paprsku. Všichni žáci se naučili základy lyžování a pokročilejší lyžaři se ve svých dovednostech zdokonalili. Na závěr kurzu proběhly lyžařské závody ve slalomu.

Mgr. Roman Klimek
Fotogalerie
Fotografie ke stažení zde
Videosestřih


Výtvarné návraty Ivany Vargové
Ve středu 25. 1. 2017 proběhla v prostorách Galerie ve škole vernisáž k výstavě nazvané Výtvarné návraty Ivany Vargové. Vernisáže se zúčastnili žáci 6. až 9. tříd. Kulturní program si připravili žáci naší školy pod vedením učitelů a zapojil se také pěvecký kroužek Malí zpěváčci. Výstava je otevřena pro veřejnost od 25. ledna do 28. února 2017, a to od pondělí do pátku vždy od 8.30 do 15.00 hodin. Srdečně zveme všechny milovníky umění.

Fotogalerie


Prosinec na prvním stupni
Předvánoční čas se snažíme vždy prožívat  v duchu lidových tradic, které k tomuto období patří. Vyzdobili jsme školu, vyráběli jsme dárky, zpívali jsme koledy, snažili jsme se poznat co nejvíce vánočních obyčejů. Navštívil nás Mikuláš s čerty a anděly, všechny třídy obešly Lucie, sešli jsme se ke společnému zpívání koled u stromečku i s rodiči dětí, viděli jsme pohádkové představení dramatického kroužku i vystoupení tanečního oboru ZUŠ. I letos jsme uspořádali pěveckou soutěž a na několika setkáních nás potěšilo vystoupení pěveckého kroužku Malí zpěváčci, ve kterém zpívají naši spolužáci. Vánoce jsou za námi, ale nás čekají další společné události, na které se už nyní těšíme.

Fotogalerie


Dobrý skutek 6. B
V předvánočním čase se rozhodli žáci 6. B třídy J. A. Komenského Kyjov dělat dobré skutky. Své nepotřebné hračky, hry, skládačky postupně přinášeli do školy a 21. 12. 2016 a společně odnesli do Domu pro matky v tísni v Kyjově. Zjistili jsme, že jsou i děti, které to nemají v životě jednoduché a tak jsme jim chtěli udělat radost. Krásné Vánoce všem a ještě jednou 6. B děkuji.

Martina Kůřilová, třídní 6. B
Fotogalerie


Jak jste to myslel, pane Shakespeare?
Jak jste to myslel, pane Shakespeare? Toto představení zhlédli žáci 2. stupně v pátek 9. 12. 

Odborný výklad byl doplněn hranými ukázkami ze slavných her autora.  Z komediální tvorby žáci viděli ukázku ze hry Marné lásky snaha, dále ukázku z nejslavnější tragédie všech dob Romeo a Julie. 
Pořad přitažlivou formou doplnil výuku českého jazyka, způsob komunikace s publikem byl přizpůsoben věkové skupině žáků. 
Seznámení s životem a dílem W. Shakespeara připravili herci Divadélka pro školy z Hradce Králové.

Fotogalerie


Vánoční strom pro zvířátka
Ve středu 14. prosince 2016 nazdobili debrujáři z druhého stupně tradičně Vánoční strom pro zvířátka. Lojové koule, slunečnicová semínka a burské ořechy navázali provázkem na jabloně ve školní zahradě, aby ptáčci v zimě netrpěli hladem.

Mgr. Jitka Režňáková
Fotogalerie


8. debrujárské vánoční dílny v Kyjově
V sobotu 3. prosince pořádaly od 9 do 15 hodin vedoucí Malých debrujárů z Kyjova už poosmé v ZŠ J. A. Komenského Debrujárské vánoční dílny. V kuchyňce si děti i dospělí nazdobili perníčky, dále vyráběli sněhuláka z ponožky, naplněného rýží a přání technikou enkaustika. V další dílně vznikali sněhuláčci s cylindrem a čertíci z kapslí od kávy. Nakonec vyšívali lesklou přízí vánoční hvězdu nebo vyráběli svícen s červenobílými srdíčky. Všem se debrujárské vánoční tvoření pod vedením vedoucích kroužků Malých debrujárů: Evy Pavlasové, Martiny Kůřilové a Jitky Režňákové moc líbilo. Dále děkujeme za pomoc Tomáši Kůřilovi, Lucii Paulíčkové a debrujárům ze 7., 8. a 9. ročníku.

Fotogalerie


Radujme se, veselme se
1. prosince navštívily děti z prvních tříd předvánoční pořad ve strážnickém skanzenu, který se jmenuje Radujme se, veselme se. Během obchůzky po areálu skanzenu děti ochutnaly vánoční oplatky a cukroví, přihlížely draní peří, loupání fazole a vyslechly si vyprávění o adventním období. Při návštěvě staré školy si zazpívaly koledy, potkaly Mikuláše a s čerty i anděly, koledníky, Lucii a  Kašpara s Melicharem a Baltazarem. Na závěr programu si každý vyrobil malý vánoční dárek nebo ozdobu.

Fotogalerie


Návštěva Mikuláše na naší škole
Také v tomto roce jsme zachovali tradici návštěvy Mikuláše v naší škole. Spolu se svými pomocníky, čertem a andělem, k nám dorazil v pondělí 5. 12. Zašel do všech tříd, pozdravil učitele i děti. Poptal se na jejich chování v uplynulém roce a usoudil, že nikdo nebyl tak zlobivý, aby si nezasloužil sladkou drobnost.

Děkujeme SRPŠ za nákup sladkostí a žákům devátých tříd za přípravu nadílky.

Fotodokumentaci vyrobili členové fotografického kroužku, i jim patří dík. 

Fotogalerie


Soutěž Bible a my
Dne 30. listopadu 2016 proběhlo ve Strážnici na ZŠ M. Kudeříkové okresní kolo soutěže Bible a my. Soutěžilo se vědomostech a dovednostech vycházejících z obsahu této nejrozšířenější knihy na světě. Naši školu reprezentovali Mikuláš Krajtl z 5. B (1. kategorie), Antonín Červínek ze 7. C (2. kategorie) a Anežka Justová z 9. B (3. kategorie). Nebylo jednoduché zvítězit, protože všichni soutěžící byli výborně připraveni. Přesto jsme neodjížděli s prázdnou. Antonín Červínek obsadil 3. místo a Anežka Justová skončila na 2. místě, a tak postupuje do celostátního kola do Kroměříže.

Gratulujeme!

Vladimíra Šebelová


ŠD – dopravní výchova a spolupráce s DDM
V pondělí 28. 11. jsme si na DDM zopakovali s policistkou ČR E. Mičkovou důležitá telefonní čísla a co všechno práce u policie obnáší. Povídali jsme si o tom, jak se máme bezpečně chovat na dopravních komunikacích a o slušném chování na ulici i v dopravních prostředcích.

Rajsiglová, Zelinková
vychovatelky školní družiny
Fotogalerie 


Litter Less – Když méně znamená více aneb Snižme množství odpadu
Kampaň začala na škole 7. 11., u příležitosti Světového den Ekoškol. Její zakončení bude na Světový den ŽP 5. 6. Zakončení by mělo být nějakým veřejným Dnem činu, který se bude ke kampani vztahovat. Každá škola účastnící se projektu si musela vybrat jedno ze 4 kritérií, my jsme si vybrali, že budeme kontrolovat množství odpadků (v kilogramech) posbírané na školním pozemku na začátku a na konci kampaně. V pondělí 7. 11. se sešli členové Ekoparlamentu, aby splnili první úkol – posbírali odpadky kolem školy. Byly to 3 kbelíky odpadků – téměř 4 kg. Dále pomocí metodiky 7 kroků budeme analyzovat a naplánujeme, jak snížíme množství odpadků kolem budovy školy.

Sběrové akce se zúčastnili: Ondřej Patera (6. A), Patrik Havelka (6. C), Matěj Andráš (6. D), Markéta Ambrozková (7. A),
Vít Širůčka (7. B), Michaela Bakajová (8. B), David Tomeček (9. B) a koordinátorka projektu Ekoškola Mgr. Jitka Režňáková.

Fotogalerie


Celostátní soutěž Svazu měst a obcí ČR (SMO) Škol(k)a jinak
Naše škola se v červnu 2016 zapojila do I. ročníku celostátní soutěže Svazu měst a obcí ČR (SMO) Škol(k)a jinak, na Facebooku dalo  63 mateřských a základních škol z celé České republiky a jedno střední odborné učiliště o sobě vědět, jaký jiný, často unikátní, přístup ke vzdělávání mají. Lidé na projekty přihlášených školek a základních škol klikali a rozhodli tak o vítězích. Naše škola získala 240 ,,kliků“ za projekt ,,Zapisované aktivity“ pro 2. stupeň a za výuku čtení a psaní v I. ročníku metodou Sfumato ®– Splývavé čtení®. Za 2. místo v rámci škol jsme na semináři v Pardubicích 3. 11. 2016 získali diplom, děkujeme všem, kteří nám v soutěži poslali hlasy – "kliky".

https://www.novinky.cz/veda-skoly/419656-na-svou-skolku-ci-skolu-jsou-nejvice-pysni-v-chomutove-a-havirove.html

Fotografie ze semináře v Pardubicích.

Mgr. Libuše Moudrá

 


 

72 hodin v Kyjově
13. a 14. října se naši žáci zúčastnili již popáté projektu 72 hodin pod názvem „Uklidíme okolí školy“. Oba dny v rámci praktických činností děti navlékly rukavice a vyrazily do okolí školy. Páťáci posbírali 2 kbelíky odpadků okolo budovy školy na Seifertově náměstí, šesťáci ostříhali přesahující větve keřů kolem plotu, sedmáci očistili obrubníky chodníků a zametli chodníky. Osmáci se vypravili do přilehlých ulic a ze záhonků vysbírali papírky, obaly od bonbonů i vyhozené jízdenky z MHD. Deváťáci důkladně vysbírali odpadky kolem budovy školy na Újezdě. Všechny děti se shodly na tom, že bychom neměli nic odhazovat mimo koše a nemusel by po nás nikdo uklízet.

                                                                                                          Mgr. Jitka Režňáková
Fotogalerie


Sběr starého papíru
Ve dnech 24. - 25. října 2016 proběhl na naší škole sběr starého papíru. Sběrem papíru, tříděním odpadu a ekologickou výchovou na naší škole vedeme žáky odpovědně a ekonomicky nakládat s přírodními zdroji a odpady v souladu se strategií udržitelného rozvoje. Vychováváme je odpovědně jednat vůči přírodě a životnímu prostředí v každodenním životě.

Děkujeme žákům a především rodičům, kteří se zapojili do sběru papíru. Peníze získané z odevzdaného papíru jsou vloženy do fondu SRPŠ a slouží k financování akcí pořádaných školou.

V říjnu 2016 se sběrem papíru do fondu SRPŠ  přispělo částkou 25 000 Kč.

Všichni žáci byli oceněni sladkostí. Žáci od 1. do 5. místa jsou oceneni finanční poukázkou k výběru zboží v Papírnictví Vindiš a drobnou sladkostí.

Výsledky si můžete stáhnout ZDE.

Mgr. Kamila Kostihová


Setkání škol U lip
V úterý 25. října došlo u příležitosti 98. výročí založení samostatného československého státu k dalšímu setkání škol z Kostelce, Moravan, Bohuslavic a Kyjova. Paní Zuzana Veverková (ČSOP) nás přivítala a připomněla výročí, které jsme přišli oslavit prací. Hajný pan Prokeš pro děti zajistil 50 keřů, které jsme společně zasadili U lip na pomezí Kostelce a Čeložnic. Přišla nás pozdravit také starostka těchto obcí paní Vlasta Lochmanová. Malí školáci si pouštěli draky, zatímco naši deváťáci vyhloubili pomocí rýčů a motyk jámy pro keře. Mladší děti keře zasadily a řádně ušlapaly. Po práci si všichni opekli špekáčky a zazpívali jsme si při kytaře. Pan Prokeš poté keře natřel modrou barvou, která mladé rostliny chrání před okusem zvěří. Cestou kolem vinohradů jsme vysbírali odpadky, abychom ulehčili přírodě.                                                                    

                                                                                                                             Mgr. Jitka Režňáková a 9. D
Fotogalerie


Exkurze Chřiby
V úterý 11. 10. vyrazili žáci  3. A a 3. B v rámci projektu Kyjov a okolí na exkurzi do Chřibů. Trasa začínala na parkovišti U Křížku, odkud jsme šli ke skalnímu útvaru Kozel. Tam  jsme si rozdělali oheň, protože některým dětem byla zima. Poté jsme pokračovali kolem studánky U Mísy na Cimburk. Cestou jsme poznávali přírodu a četli si zajímavé pověsti o navštívených místech.  Zříceninu si děti důkladně prohlédly, nebály se ani vylézt na strážní věž. Z Cimburku jsme pospíchali k autobusu a kvůli nepříznivému počasí jsme vynechali Kazatelnu. Do školy jsme přijeli zmoklí a zablácení. Na tuto exkurzi žáci jen tak nezapomenou.

Vladimíra Šebelová, Libuše Moudrá
Fotogalerie


Kvalifikační turnaj Coca cola Cup 2016/2017
Žáci naší školy se již tradičně zúčastnili turnaje ve velké kopané, který současně naše škola pořádala. Turnaj se konal 7. 10. 2016 na městském hřišti s umělou trávou v ulici Mlýnská. Turnaje se zúčastnily týmy ze základních škol ze Bzence, Vracova, Žeravic a domácí hráči ze ZŠ J. A. Komenského. I když jsme museli náš kádr po odchodu minuloročních deváťáků značně omladit, podařilo se nám všechny soupeře porazit a získali jsme tak postupové místo do okresního kola. Všem žákům, kteří reprezentovali naši školu, patří poděkování za sportovní chování a výborný výkon.

Mgr. Roman Klimek


Cykloturistický kroužek
V prvních měsících letošního školního roku jsme využili příznivého počasí k podniknutí hned dvou cyklovýletů. Cílem prvního byly Haluzice a studánka Bezdýnka a na druhý jsme vyrazili po cyklostezce Mutěnka do Dubňan a okolí. Celkem jsme na kole zdolali desítky kilometrů a děti měly možnost poznat blízké okolí své školy, které nabízí nesčetné množství krásných a zajímavých míst. Cílem cykloturistiky je dětem ukázat, jak lze trávit volný čas a současně je naučit zásadám bezpečnosti silničního provozu a jízdy na kole na cyklostezkách a v terénu. 

Mgr. Roman Klimek

 



Mendelianum Brno – Exkurze třídy 9. A do Brna
Třída 9. A se 12. října 2016 vydala v rámci projektu Brno do Moravského zemského muzea na výstavu zvanou Mendelianum. Tato velmi poutavá výstava je zaměřena na život, dílo a význam zakladatele genetiky a pro Brno významnou osobnost, Johanna Gregora Mendela. O životě. J. G. Mendela si žáci ve škole vyslechli referát v podání spolužačky Magdaleny Ambrozkové, tudíž se v Brně mohli věnovat vědecké a badatelské činnosti. V moderně vybavené laboratoři používali mikroskopy k prohlídce různých preparátů, vyslechli si přednášku na téma klonování, ale nejvíce je zaujalo získávání DNA z ovoce, drůbežích jater či vlastních slin. Tato výuková akce je velmi zajímavá a sklidila velký úspěch.

V. Bočková, P. Poláčková
Fotogalerie


Zábavné odpoledne pro  prváčky
30. září  se sešli na školním dvoře všichni prváčci i se svými příbuznými a společně prožili pěkné odpoledne plné soutěží, které pro ně připravili zaměstnanci školy. Nechyběli ani klauni z divadelní společnosti Řád červených nosů a táborák. Počasí nám letos přálo, nálada byla výborná a děti z prvních tříd dokázaly, že se z nich už stali opravdoví školáci, kteří si poradí s každým úkolem. Děkujeme všem rodičům, kteří se zapojili do přípravy akce.

Fotogalerie


Výstava draků a dýní na prvním stupni
V posledním týdnu v září proběhla na prvním stupni tradiční výstava draků a dýní. Draků bylo tolik, že se nevešli na jednu chodbu, a proto máme vyzdobenu skoro celou budovu. Dýně byly vystaveny na školním dvoře a sklidily zasloužený obdiv všech kolemjdoucích. Pochvalu si zaslouží všechny děti i jejich rodiče, kteří se s chutí pustili do výroby draků i vyřezávání dýní.

Fotogalerie


Návštěva skanzenu
V pondělí 19. 9. 2016 se žáci třetích tříd zúčastnili programu ve strážnickém skanzenu s názvem Podzim na dědině. V malebném prostředí se děti měly možnost seznámit s tradičními způsoby hospodaření na moravské vesnici na přelomu 19. a 20. století. Podzim byl pro naše předky dobou hojnosti, ale i těžké práce. Naši žáci si mohli utvořit představu o tom, jak se dříve vyorávaly brambory, šlapalo zelí, zpracovávalo konopí nebo předlo na kolovrátku. Program byl pro děti navíc zpestřen výtvarnými dílničkami, hrami či ochutnávkou tradičních jídel.

V. Šebelová, L. Moudrá
Fotogalerie


Adaptační pobyt 6. B
8. - 9. září se žáci 6. B třídy zúčastnili adaptačního pobytu v rekreačním středisku Relaxx Čeložnice. Účelem bylo vytvořit fungující a spolupracující kolektiv. Děti plnily spoustu úkolů zaměřených na seznámení se navzájem, aby dovedly spolupracovat nejen ve skupinkách, ale i jako celá třída. Jak se nám to povedlo se můžete podívat ve videu ZDE. Za spolupráci děkuji paní učitelce Gabriele Šťastné. 

Martina Kůřilová, třídní 6. B
Video


Adaptační den 6. tříd
Adaptační den šestých ročníků letos proběhl na kyjovském stadionu a zúčastnili se ho společně žáci 6. A, 6. C a 6. D se svými třídními učitelkami. I přesto, že počasí bylo velmi horké, všichni žáci se s chutí poprali se všemi úkoly, které jsme pro ně měly připravené. Některé soutěže probíhaly mezi třídami, jiné v rámci jedné třídy. Cílem bylo lépe se poznat a seznámit se mezi sebou, aby se nám během celého školního roku lépe spolupracovalo. Celé dopoledne velmi rychle uteklo, užili si jej jak žáci tak učitelé a pevně doufáme, že alespoň trochu splnilo daný cíl – poznat jeden druhého.

Alžběta Rajsiglová, Jana Aberlová, Petra Poláčková
Fotogalerie

Každoročně se koná zájezd do Anglie, kterého se tento rok účastnilo 39 žáků z 8. tříd.

 

Všichni jsme se sešli za kulturním domem v Kyjově a vydali se na cestu. Cesta byla dlouhá, ale určitě se vyplatila. Někteří si povídali, jiní se dívali na film, nebo jen tak četli svou oblíbenou knížku. Večer jsme načerpali síly na další den.

 

Po více než 24 hodinách cesty autobusem jsme přijeli do Londýna. Tam jsme nasedli na metro hned vedle O2 arény. První památku, kterou jsme navštívili, bylo London Eye, na kterém jsme nejeli, což nás trochu zklamalo. Následně jsme se podívali na Big Ben. Na něm bylo lešení, takže jsme měli výhled na symbol Londýna, tak jako nikdo jiný. Další zastávka byla na Downing street 10, Traffalgar square, a poté jsme měli chvíli rozchod na malém náměstí. Dále jsme pokračovali přes St. James park k Buckingham palace. Den jsme zakončili nakupováním na Oxford street, do které jsme šli přes Chinatown. Potom jsme jeli autobusem přímo k našim rodinám do Bexleyheath.

 

Druhý den jsme navštívili Legoland! Představit si, kolik hodin skládání to muselo být nás ohromilo. Zde jsme měli rozchod dvě hodiny a musím říct že to bylo málo. Legoland byl tak velký! Sotva jsme si vyzkoušeli dvě aktrakce a byl čas jet do Windsoru. Zde jsme se prošli a zbyl čas i na rozchod. Potom jsme se vrátili zpět k našim úžasným rodinám na večeři.

 

Harrow school jsme navštívili třetí den. Harrow school je prestižní, pouze chlapecká škola, přesto jsme se shodli, že bychom zde chtěli všichni studovat. Poté jsme odjeli na místo, kam se většina znás těšila nejvíce. Warner Bros Studios, kde se natáčel Harry Potter. Viděli jsme zde snad všechno, co se týče Harryho Pottera, četně vlaku do Bradavic! Mohli jsme si zde i různé věci vyzkoušet, či se vyfotit s vozíkem na nástupišti 9 a ¾.

 

Náš poslední, čtvrtý den jsme se ještě prošli po Londýně předtím než jsme odjeli k domovu. Rozloučili jsme se s rodinami a zavazadla naložili do autobusu. Naše první zastávka byla Greenwich, je to krásný park, ale my jsme chtěli vidět nultý poledník. Bylo krásně, jako ostatně celý týden, a my jsme měli krásný výhled na Londýn. Následující zastávka byla Bank of England, kde jsme si mohli přečíst o různých zajímavostech či nadzvihnout největší cihlu zlata. Předposlední zastávka bylo Museum of London, kde jsme si zase mohli přečíst o historii nebo zahrát zajímavé hry. Na naší cestě zpěk k autobusu jsme viděli i Tower of London a vyslechli si zajímavou historku o řidiči autobusu, který přes tento most skočil aby zachránil cestující i sám sebe. My jsme tak akčního řidiče díkybohu neměli, a tak jsme se dostali v pořádku domů.

 

Náš výlet byl úžasný. Viděli jsme spoustu úžasných a zajímavých věcí a naučili jsme se toho spoustu o Londýně. Vůbec by mi nevadilo si to ještě aspoň jednou zopakovat.

Adéla Novotná, Agáta Kysová