Rychlý kontakt

Základní škola J. A. Komenského Kyjov,

příspěvková organizace města Kyjova
Újezd 990
697 24 Kyjov
Tel: +420 518 306 565
E-mail: zs.kom(zavináč)zskyjov.cz
Web: www.zskyjov.cz

Návštěvnost

Celkem návštěv:
307 939
Dnes:
10
Tento týden:
390
Unikátní návštěvníci:
81 264

ZE ŽIVOTA ŠKOLY

ŠKOLNÍ ROK 2018–2019

Škola v přírodě
Žáci 4. A, 4. B a  4 .C  se zúčastnili od 10. 6. do 14. 6. ozdravného pobytu v rekreačním středisku HUTISKO SOLANEC. Zahájili ho túrou k bohu Radegastovi a kostelu sv. Cyrila a Metoděje. V dalších dnech na děti čekaly sportovní soutěže, táborák, diskotéka, výšlap do Hutiska, návštěva stájí a výlet do skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Počasí bylo krásné a tak si všichni pobyt výborně užili.

Mgr. Eva Pokorná
Fotogalerie


Návštěva psího útulku
Děti ze 4. A naučila spolužačka Sabinka Hrubá vyrábět hračky pro psy. Společně se pak vydaly do psího útulku do Hodonína, kde udělaly radost všem pejskům, kterým přivezly s sebou kromě hraček také pamlsky a deky. Žákům patří velká pochvala za dobré srdce. Za odměnu se mohli potěšit se zvířátky v ZOO Hodonín.

tř. uč. Mgr. Eva Pokorná
Fotogalerie


Ochrana člověka za mimořádných situací
Ve dnech 24. a 25. 6. 2019 si všichni naši žáci ověřili formou projektového dne své znalosti a dovednosti v oblasti první pomoci, hašení požárů, pravidel pro evakuaci a chování v dalších mimořádných situacích. Žáci prvního stupně se mohli na vlastní oči přesvědčit, co všechno zvládne policejní pes. O tom, že si spoustu informací mohou najít v městské knihovně, jim vyprávěly její zaměstnankyně. Starší kamarádi jim přinesli ukázat své domácí mazlíčky a seznámili je s jejich chovem.

Všem žákům předvedli hasičský vůz a techniku, kterou disponují, členové SDH Kyjov.

Všem externím spolupracovníkům za jejich pomoc děkujeme. Velký dík patří pedagožkám, žákyním a žákům střední zdravotnické školy, kteří si pro nás na oba dny připravili stanoviště zaměřená na první pomoc.

Na druhém stupni mezi sebou jednotlivá družstva ve svých znalostech soutěžila. Není důležité, kdo byl nejlepší. Vítězem je každý, kdo se něco nového naučil.

Fotogalerie


Abeceda peněz – 4. A
Naše třída se v letošním školním roce zúčastnila projektu finanční gramotnosti ABECEDA PENĚZ, který organizuje Česká spořitelna. Žáci pracovali jako firma SUPERKUTILOVÉ s.r.o., vyráběli výrobky na prodej, vymýšleli strategie prodeje, reklamu, počítali náklady a zisk. Jarmark se vydařil a děti si mohly za utržené peníze nejen užít krásný výlet, ale udělat také radost malým pacientům nemocnice a seniorům.

Tř. uč. 4. A Mgr. Eva Pokorná
Prezentace projektu


J. A. K. SHOW
Letošní ročník J. A. K. SHOW se nesl v duchu Titanicu.

Starý pár (Monika Šimková a Petr Ticháček), který se účastnil plavby, vzpomíná na pěveckou soutěž na lodi. Porota po prvním kole rozdala obálky, v nichž našli postupující do druhého kola palubní lístek, tedy vstupenku do finále. Vypravěčem byl Ondřej Havelka (9.B).

Diváci rozhodli o konečném pořadí zpěváků takto:

  1. místo Šimon Sabáček  -  8.B
  2. místo Zdeňka Kovářová  - 6.A
  3. místo Natálie Polášková  - 9.C

Chtěla bych poděkovat žákům devátých tříd i všem učitelům, kteří mně s přípravou a realizací soutěže hodně pomohli.

M. Žáková
Fotogalerie


Londýn
Vyrazili jsme v neděli 26. května v osm hodin ráno. Jeli jsme bez jakýchkoli komplikací přes Německo, Holandsko a Belgii do francouzského města Dunkerque. Tady jsme nastoupili na trajekt. Plavili jsme se asi dvě hodiny do anglického Doveru. Po vylodění jsme zamířili do Londýna. Celá naše cesta trvala asi 25 hodin.

Když jsme druhý den dorazili do Londýna, byli jsme sice unavení, ale prohlídku Westminsteru jsme si nemohli nechat ujít, takže jsme se krásně prošli a mohli jsme vidět Westminsterský palác a Big Ben, London Eye, Westminsterské opatství, Buckinghamský palác, náměstí Piccadilly Circus a Trafalgar Square, Covent Garden a nakonec Greenwich. Po tomhle dlouhém dni si nás na parkovišti vyzvedly rodiny, u kterých jsme byli po zbytek zájezdu ubytovaní.

Třetí den, když jsme se ráno připravili a posnídali, nás jeden z členů rodiny odvezl na parkoviště. Odtud jsme v osm hodin autobusem směřovali do Harry Potter Studios, jsou zde krásné ateliéry, kde se točily filmy o Harrym Potterovi, kulisy, celé ulice, kostýmy, masky, obchod se suvenýry, místnost s drakem, který na vás chrlí oheň. Dále je tu k zakoupení máslový ležák a vyzkoušení létání na nimbusu. Pak jsme se přesunuli do města Cambridge. Následovala procházka uličkami kolem řeky Cam a návštěva vybrané koleje. Tímhle jsme zakončili den a opět si pro nás přijely rodiny.

Čtvrtý den byl odjezd v osm hodin, tentokrát do města Brighton. Zde jsme viděli královský palác Royal Pavilion, uličky the Lines, zábavné molo a oblázkovou pláž. Navštívili jsme mořské akvárium Sea Life Centre, nejvyšší bílé útesy Beachy Head a Eastbourne.

Poslední den bylo na programu muzeum voskových figurín Madame Tussaud´s, ve kterém jsme se mohli vyfotit se slavnými osobnostmi a projet se taxikem. Prohlídka City of London: The Tower of London, Tower Bridge, Bank of England Museum a St. Paul´s Cathedral. Pak jsme si už jen nakoupili jídlo na cestu a kolem osmé hodiny večer jsme vyrazili na trajekt. Domů jsme jeli přes Francii a Německo. Přijeli jsme 31. května asi v šest hodin večer.

V Londýně se nám všem moc líbilo.

Fotogalerie


MDD – školní olympiáda 2019
Mezinárodní den dětí jsme na prvním stupni opět oslavili sportem. Soutěžili jsme v atletických disciplínách o titul nejvšestrannější sportovkyně a nejvšestrannějšího sportovce jednotlivých tříd. Všichni bojovali s velkým nasazením a podali výborné výkony. Na závěr olympiády proběhly přátelské zápasy ve vybíjené mezi třetími, čtvrtými a pátými třídami.

Fotogalerie


8. D - Exkurze do Vily Tugendhat
Ve středu 15. května jsme společně se třídou8. Avyrazili na exkurzi do Vily Tugendhat do Brna. Vydali jsme se na komentovanou prohlídku. Navštívili jsme úplně horní patro, ve kterém se nacházely ložnice dětí, vychovatelky, rodičů, dále i náležité koupelny. O patro níže se rozprostírala obrovská místnost s ocelovými sloupy a vzácnou onyxovou stěnou, před kterou jsme se mohli vyfotit. Pak jsme sestoupili do technických prostor, kde se nacházela prádelna a fotokomora s trezorem na kožichy. Po rozloučení s průvodkyní jsme vyšli do krásné zahrady, kde se nám naskytl krásný pohled na vilu.

Fotogalerie


8. D - Muzeum naftového dobývání a geologie, Úřad práce Hodonín
Dne 6. května 2019 absolvovala naše třída exkurzi do muzea naftového dobývání a geologie v Hodoníně, kde jsme se dozvěděli, co to ropa vůbec je, jak vzniká a jak se těží. Celá prohlídka byla doplněna mnoha pokusy, které jsme si mohli sami vyzkoušet. Poté jsme se přesunuli do budovy úřadu práce, kde jsme vyplnili test studijních předpokladů. Mohli se přeptat na střední školy v okolí a vyhledat, o kterou profesi je v dnešní době zájem. 

Fotogalerie


BEŠKO jarmark
BE - jako béčko, ŠKO - škola. 24. 4. 2019 vyvrcholil projekt České spořitelny a 4. B - Abeceda peněz - prodejním jarmarkem. Na projekt se žáci připravovali pod vedením paní učitelky třídní Markéty Jaroškové nejen v hodinách pracovních a výtvarných činností, kde vyráběli výrobky na prodej, ale počítali náklady a zisk v matematice, vymýšleli slogany, učili se básničky v jazyce českém. Projekt děti nadchnul a bavil.

Kůřilová
Videosestřih


Slavnosti vypouštění ježků
V úterý 2. dubna 2019 se třída 2. C ze ZŠ J. A. Komenského Kyjov spolu s dětmi ze ZŠ Lovčice, ze ZŠ Bohuslavice a ze Speciální školy Za Humny zúčastnila Slavnosti vypouštění ježků. Akce probíhala na Boršovských loukách a uspořádala ji záchranná stanice pro volně žijící zvířata.

Každá škola si vybrala ježka, kterého pak děti měly vypustit do volné přírody. Nejprve se ale s ježky seznámily.  Učitelé se jich ptali, jestli ví, co dělá ježek v zimě a kde zimu strávil, proč ježek v zimě spí, kde se schovává a co ježek vlastně žere. Děti spoustu informací znaly a co nevěděly, tak jim učitelé pověděli. Také se dozvěděly, co jsou přírodní zahrady a proč je ježek ve znaku přírodních zahrad.

Když už děti věděly všechno potřebné, našly si klidné zákoutí, kde ježečkovi začaly stavět  domeček. S chutí se pustily do práce. Přinášely větve, listí a suchou trávu. Když byl domeček hotový, přichystaly ježkovi první večeři. Rozkrojily jablíčko, rozlouskly oříšek, vyklopily masovou konzervu a nakonec mu ke všemu nasypaly červy. Ježečka opatrně položily do domečku. Člověk přírodě neporučí, ježeček dal přednost svobodě a odešel neznámo kam. 

Ale jaké bylo překvapení, když se večer do domečku od dětí vrátil a s chutí povečeřel.

A kdyby chtěly mít děti doma na zahradě  ježka, můžou mu postavit podobný domeček. Třeba se u nich taky nějaký zabydlí.

Eva Pavlasová, třídní učitelka 2. C
Fotogalerie


Plavání – součást tělesné výchovy
Plavecký výcvik žáků 2. a 3. tříd proběhl během měsíců ledna, února a března. Žáci druhých tříd navštěvovali bazén ve Bzenci, žáci 3. tříd, kteří měli plavání už druhým rokem, dojížděli do bazénu v Ratíškovicích, který je určen pro vyspělejší plavce. Na závěr výcviku uspořádala plavecká škola závody a volné plavání.

Fotogalerie


TITANIC
26. a 27. března 2019 šesté třídy navštívily na brněnském výstavišti výstavu Titanic.

Výstava je velmi obsáhlá.  Nabízí ke zhlédnutí předměty vyzvednuté z potopené lodi, repliku salónu, chodbu mezi kajutami 1. třídy, kajutu 3. třídy či hrozivě hučící strojovnu.

Žákům se velmi líbil kus opravdového ledu, vystupujícího z hvězdné oblohy.

Každý návštěvník dostane palubní lístek se jménem skutečného pasažéra a na konci výstavy může své jméno najít na tabuli, kde jsou uvedeni přeživší, ztracení i utonulí cestující.

Výstava je velmi poučná a žákům přináší mnoho poznatků z dané doby, ať o vědeckých objevech, lékařských vynálezech, rozvoji automobilismu či umění. Získané vědomosti si žáci mohou následně ve škole vyzkoušet v tematickém testu, který je součástí celé akce.

V. Bočková
Fotogalerie

Anotace – Markéta Dočekalová, 6. A


Půjdeme do školy
Projekt Půjdeme do školy je určen pro budoucí prváčky. Jeho cílem je hravou formou seznámit děti s prostředím školy a informovat rodiče s možnostmi, které jejich dětem naše škola nabízí.

Během pěti setkání si děti vyzkoušely, jaké to je sedět ve školní lavici -   měly výtvarnou, pracovní,  hudební  i tělesnou výchovu. Poslední setkání bylo věnováno ukázkám práce školních kroužků.

Fotogalerie


ŠD –Ukázka zemědělských strojů – p. Ing. Horák

Fotogalerie


Školní ples
23. 2. 2019 pořádala škola J. A. Komenského Kyjov ples, na kterém vystoupili žáci 9tých tříd, pod vedením paní učitelky Hany Juříkové, s nacvičenou polonézou.

Videosestřih


Karneval ve školní družině

Fotogalerie


Vánoční období na 1. stupni
Předvánoční  čas jsme i letos věnovali přípravě na společně setkání dětí a rodičů na školním jarmarku. Děti vyráběly drobné dárky, které nabízely hostům. K dobré náladě hrála dětská cimbálová muzika, vystoupily děti z kroužku Malí zpěváčci i z dramatického kroužku. Škola byla vánočně vyzdobena a největší radost jsme měli z velkého počtu návštěvníků. Jako v každém roce jsme měli mikulášskou nadílku, zpívání u stromečku a jesliček i pěveckou soutěž . Celý měsíc prosinec zněly školou vánoční koledy, zářil nazdobený stromeček a voněly perníčky.

Fotogalerie


Předvánoční sportovní turnaje
Poslední školní den roku 2018 v naší škole patřil sportu a pohybu. Podle věkových kategorií se žáci druhého stupně rozhýbali hrou stolního tenisu, soutěživými hrami, vybíjenou nebo hrou ringo.
Vybraní žáci 8. a 9. tříd se za vydatné podpory svých fanoušků utkali v basketu.
Za aktivní účast i fandění všem děkujeme a přejeme jim, aby se pro ně stal sport důležitou součástí každodenního života.

Fotogalerie


Mikulášská nadílka
Ve středu 5. prosince k nám do školy přišla vzácná návštěva, Mikuláš. Samozřejmě nezapomněl vzít své věrné pomocníky anděla a čerta. Zlobivé děti u nás nenašli a tak odměnili drobnými sladkostmi ty hodné. Děti jim za to zazpívaly, řekly básničky a slíbily, že i v příštím roce budou hodné.

Za zakoupení sladkostí děkujeme SRPŠ.
Fotogalerie


Čertí škola
V úterý dne 4. 12. se ve třídě 1. A uskutečnil celodenní projekt Čertí škola. Celý den probíhala výuka na čertí téma. Ve čtení jsme četli text o čertovi, psali čertí diktát, v matematice rozdělovali čertům uhlí a počítali čertí příklady. Naučili jsme se básničku o čertovi, zazpívali a zatancovali čertí taneček. Dokonce si vyrobily malého čerta a nakreslily obrázky čertů. V čertí škole se všem dětem moc líbilo a tento den si všichni skvěle užili.

Mgr. Isabela Klečková tř. uč.
Fotogalerie


Běh s trikolórou
V rámci oslav 100. výročí vzniku samostatnosti ČSR se v městském parku dne 26. 10. 2018 konal 11. ročník štafetového Běhu s trikolórou. V tomto závodě bojovaly o nejlepší umístění štafety žáků z 3.–5. ročníku základních školy Dr. Joklíka, Milotic, Kostelce a naší školy. Závod se vydařil nejen díky počasí, ale i díky ostatním žákům, kteří svým fanděním dotvářeli skvělou atmosféru.


7. A V brněnském podzemí
17. října využila třída 7. A jednoho z posledních krásných a slunečných dnů a vydala se prozkoumat brněnské podzemí pod Zelným trhem. Toto turisty oblíbené místo seznamuje své návštěvníky s historií města Brna prostřednictvím velmi zajímavé prohlídky. Žáci se seznámili s prostornými podzemními sklepy a dozvěděli se mnoho zajímavého o životě brněnských měšťanů, bohatých kupců i obyčejných lidí. Dále zde navštívili mučírnu s malými i velkými mučicími přístroji a dozvěděli o různých druzích trestů. Tato komentovaná prohlídka nás také pobavila pověstmi o lidech, kteří v této tajuplné historické části Brna žili. Měli jsme možnost se na Brno podívat jinýma očima, ne jen jako na město plné obchodů a mnoha lákadel, ale také jako na město plné zajímavé historie.

V. Bočková, P. Poláčková
Fotogalerie


Celé Česko čte dětem
Třídy 5.C a 5.D se 17.října 2018 zúčastnily v rámci projektu Celé Česko čte dětem besedy se současným brněnským autorem Pavlem Čechem, který píše knihy pro děti i dospělé. Zabývá se také tvorbou komiksů a ilustracemi . Jeho knížky získaly řadu ocenění a vyšly i v zahraničí. Beseda v knihovně se dětem velmi líbila, autor je zaujal svou bezprostředností a vcítěním se do jejich dětských duší. Vyzkoušel je také ze znalostí dětských hrdinů z knížek i filmového zpracování - obstáli jsme na výbornou.

 Eva Soldánová, tř. uč.
Fotogalerie


72 hodin už posedmé
V týdnu od 8. do 12. října 2018 se žáci a učitelé naší školy již tradičně zapojili do celorepublikového akce „72 hodin – ukliďme si kolem sebe“. Náš projekt jsme pojmenovali „Uklidíme si okolí školy“. V hodinách pracovních činností mladší žáci vysbírali odpadky okolo obou budov školy, v přilehlých ulicích a parčíku. Starší žáci uklidili obě hřiště, zametli chodníky a vytrhali trávu z parkoviště před školou. Počasí se vydařilo a práce nás bavila. Jenom jsme nemohli pochopit, proč všechny nalezené předměty někdo (i někteří z nás) odhazuje mimo odpadkové koše?

žáci ZŠ J. A. Komenského, Kyjov
Fotogalerie


Návštěva polských žáků u nás v Kyjově
Dne 4. 10. jsme přivítali naše polské kamarády v Hodoníně na nádraží. Všichni jsme se těšili a zároveň obávali, kdo přijede. Ve výsledku jsme všichni byli spokojení. Na nádraží jsme se rozdělili do dvojic a přivezli nové kamarády do Kyjova, kde jsme měli předem domluvený sraz s ostatními v kavárně Longus. V pátek jsme měli program ve škole. V 8.00 jsme předvedli program, který jsme nacvičili. Připravili jsme si zpěv, folklorní tanec, „šafl“ a hru na boownhackery. Vše se moc líbilo. Poté jsme měli pokusy s paní učitelkou Režňákovou. Po skončení jsme šli s paní učitelkou Kostihovou do sklárny. V sobotu jsme jeli do Moravského krasu. Po cestě zpátky jsme se zastavili na hodinku v Brně v nákupním centru Vaňkovka. Přijeli jsme všichni unavení, ale naštěstí už jsme nic jiného  v plánu neměli. Neděle byl den, který se mi nejvíc líbil. Byl volný program. Vzali jsme Krystiana do Mikulova. Nachystali jsme mu překvapení. Na výlet s námi jel náš kyjovský kaplan p. Tomusz Żurek. No a pak nastal den, na který jsme se nejmíň těšili. Bylo to pondělí a znamenalo odjezd našich polských kamarádů. Ale slíbili jsme jim, že si budeme psát a že se v květnu příštího roku uvidíme.

Jan Mikuláš Krajtl, 7. A
Fotogalerie


Barevný týden v 1. A
V minulém týdnu proběhl v 1. A  projekt "Barevný týden".

Cílem tohoto projektu bylo naučit děti chovat se bezpečně v dopravním prostředí, správně přecházet silnici.

Barevný týden proto, že děti chodily oblečené každý den v jedné ze světlých, výrazných barev, které mohou přispět na silnici k lepší viditelnost a  k bezpečí dětí v silničním provozu. Děti si barvy prožily, proto si lépe zapamatují, která barva je pro ně bezpečnější.

Na vycházce jsme se učili přecházet silnici a  všemi předměty se prolínalo toto téma. Děkuji všem rodičům za spolupráci.

Isabela Klečková tř. uč.
Fotogalerie


ŠD – 11.10.2018
ukázka výcviku psovoda městské policie  a německého ovčáka Edyho.

Fotogalerie


Zábavné odpoledne pro prváčky
V pátek 21. září připravily paní učitelky pro naše nové žáky zábavné odpoledne, abychom společně oslavili jejich první měsíc ve škole. Za přítomnosti rodičů, prarodičů a sourozenců nejdříve děti předvedly, co už se ve škole naučily. Potom následovalo překvapení – herci z divadla Kejkle se svým zábavným programem, který byl určen nejen pro děti, ale zapojit se mohli i rodiče. Na závěr byl zapálen táborák s opékáním špekáčků. Děkujeme firmě Havlíček, která věnovala čerstvý chléb pro všechny.

Fotogalerie


Adaptační program 6. A
Adaptační program byl nachystán tak, aby se žáci blíže seznámili prostřednictvím různých her a aktivit, naučili se spolu komunikovat, představit se, ptát se, odpovídat a vyjádřit svůj názor. Po řadě úkolů plněných ve třídě následovala vycházka a další venkovní aktivity. Žáci se velmi bavili, úkoly plnili svědomitě a pěkně si toto dopoledne užili.

Za třídu 6. A V. Bočková
Fotogalerie
ŠKOLNÍ ROK 2017–2018

Ozdravný pobyt tříd 4. B a 4. D
Žáci třídy 4. B a 4. D se ve dnech 18.–22. 6. zúčastnili ozdravného pobytu v rekreačním středisku Hutisko-Solanec. Pobyt byl zahájen cestou lanovkou na Pustevny a hřebenovou túrou k soše boha Radegasta a kostelu sv. Cyrila a Metoděje. Večer jsme se ubytovali na Hutisku. V úterý jsme se vydali na pochod kolem Hutiska a lesem jsme všichni došli k cíli. Odpoledne jsme hráli hru, kdy jsme v táboře hledali větu, rozdělenou na slova a večer jsme měli diskotéku. Ve středu pak byl výlet do Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Po návratu jsme rozdělali táborák, opékali špekáčky a zpívali s kytarou. Večer pak byl maškarní bál. Ve čtvrtek jsme měli třídní soutěž ve vybíjené a přehazované a odpoledne jsme se zúčastnili branného závodu. Bohužel večerní bouřka nám překazila stezku odvahy. V pátek jsme uklidili v chatkách a poslední soutěž byla úklid tábora. Za každých 5 odevzdaných odpadků jsme získali jeden bonbon. Po obědě jsme nasedli do autobusu a vrátili jsme se zpět do Kyjova.

Fotogalerie


Polsko 2018
Takže, jak bych začal.

Začalo to na začátku dubna, kdy jsme začali chodit na nácviky. Měli jsme tančit v prostěradlech a všechny zajímalo, jak to asi dopadne. Měsíc a půl usilovného cvičení  jsme to konečně dali a pak nám paní učitelka řekla: Co kdybyste se ještě naučili nějaký tanec? Všichni jsme se na ní podívali, co to právě řekla a nezbylo nám nic jiného, než souhlasit. 

Ve čtvrtek 14.5. jsme jeli vlakem z Hodonína do Waršavy a z Waršay do Józefówa.  Ve vlaku byla zábava, dělali jsme hlouposti a když jsme po téměř  osmihodinové cestě vystoupili, byli jsme rádi že vidíme naše polské kamarády. Když jsme přijeli k nim domů, zjistili jsme, že jdeme do pizzerie na pizzu. A poté ke zpívající fontáně, což byl taky pěkný zážitek. Všichni jsme byli mokří, ale byla to sranda. Byli jsme příjemně překvapení.

Druhý den jsme šli do jejich školy, kde jsme viděli jejich basketbalové, fotbalové a volejbalové hřiště + 100 metrová dráhu a tenisový kurt. Pak nás čekal oběd - byl výborný. Chtěl bych podotknout, že tam vaří lépe než u nás na škole, ale to jsem odbočil. Kolem druhé hodiny jsme jeli do Waršavy. Procházeli jsme se po Varšavě, viděli jsme spoustu kostelů a památníků. Na jednom náměstí jsme měli hodinový rozchod a mohli si koupit suvenýry pro rodinu. Pak jsme se přesunuli do Manufaktúry Cukrierkov a tam jsme viděli, jak se vyrábí lízátka a bonbóny. A také jsme měli příležitost vyrobit si vlastní lízátka. No a potom jsme jeli vlakem zpátky do Józefówa.

Další den jsme jeli dvě a půl hodiny do Kaziměře. Tam jsme viděli krásný  kostel a zříceninu a rotundu na kterou jsme potom vyšli a byl z ní krásný výhled na Vislu, po které jsme za dvě hodiny jeli parníkem. Od rotundy jsme šli na zříceninu, která byla vzdálená asi 200m. Potom jsme sešli ke kostelu, ve kterém bylo svaté přijímání, takže jsme nemohli jít dovnitř. Na oběd jsme měli kuřecí polévku a na hlavní chod hranolky s řízkem. Jak jsem předtím říkal, vydali  jsme se na loď a jeli jsme po Visle. Kolen nás létalo spousta racků. A jak jsme vystoupili, tak jsme jeli autobusem zpátky. V neděli jsme měli volný program, takže každá rodina jela někam na výlet.  A večer jsme byli u táboráku u řeky. Všichni jsme skončili v řece. Kromě některých, kteří shazovali ostatní do vody a sami se tam báli, protože byla studená. Pak jsme se šli osušit k ohni a snědli jsme pár klobás a buřtů. Potom jsme si zahráli volejbal a házeli jsme si s freesbím.

No a v pondělí jsme jeli zpátky do ČR. Tentokrát jsme jeli 6 hodin a nakonec jsme byli všichni rádi, že vidíme svoji rodinu.

Aleš Řezáč, 7. B
Fotogalerie


Zapisované aktivity
Najdeme jen málo míst, kde je dětí tak hodně jako ve škole. Když se pak v kalendáři objeví datum 1. června, uvědomíme si, že všechny tyto děti mají svátek. Jako již v několika předešlých letech i letos jsme žákům 6.- 9. tříd nabídli paletu dárků v podobě „Zapisovaných aktivit“. Každý měl možnost si vybrat. Od akcí kulturních, jakými jsou například exkurze do divadla v Uherském Hradišti, návštěva Art mlýna v Bohuslavicích nebo Slavkovského zámku, přes sport v podobě košíkové, míčových her, trampolín nebo vycházek do přírody, až po namáhání hlaviček při deskových hrách a pokusech. Někteří z nás se vypravili i do větších dálek. Tam viděli vodní přečerpávací elektrárnu a pivovar v Dalešicích.

Jednou v roce každý žák druhého stupně prožívá školní den podle své volby. Pestrá nabídka se každý rok částečně obměňuje a sami žáci říkají, že není snadné si vybrat.

Fotogalerie 


Anglie 2018
Každoročně se koná zájezd do Anglie, kterého se tento rok účastnilo 39 žáků z 8. tříd.

Všichni jsme se sešli za kulturním domem v Kyjově a vydali se na cestu. Cesta byla dlouhá, ale určitě se vyplatila. Někteří si povídali, jiní se dívali na film, nebo jen tak četli svou oblíbenou knížku. Večer jsme načerpali síly na další den.

Po více než 24 hodinách cesty autobusem jsme přijeli do Londýna. Tam jsme nasedli na metro hned vedle O2 arény. První památku, kterou jsme navštívili, bylo London Eye, na kterém jsme nejeli, což nás trochu zklamalo. Následně jsme se podívali na Big Ben. Na něm bylo lešení, takže jsme měli výhled na symbol Londýna, tak jako nikdo jiný. Další zastávka byla na Downing street 10, Traffalgar square, a poté jsme měli chvíli rozchod na malém náměstí. Dále jsme pokračovali přes St. James park k Buckingham palace. Den jsme zakončili nakupováním na Oxford street, do které jsme šli přes Chinatown. Potom jsme jeli autobusem přímo k našim rodinám do Bexleyheath.

Druhý den jsme navštívili Legoland! Představit si, kolik hodin skládání to muselo být nás ohromilo. Zde jsme měli rozchod dvě hodiny a musím říct že to bylo málo. Legoland byl tak velký! Sotva jsme si vyzkoušeli dvě aktrakce a byl čas jet do Windsoru. Zde jsme se prošli a zbyl čas i na rozchod. Potom jsme se vrátili zpět k našim úžasným rodinám na večeři.

Harrow school jsme navštívili třetí den. Harrow school je prestižní, pouze chlapecká škola, přesto jsme se shodli, že bychom zde chtěli všichni studovat. Poté jsme odjeli na místo, kam se většina znás těšila nejvíce. Warner Bros Studios, kde se natáčel Harry Potter. Viděli jsme zde snad všechno, co se týče Harryho Pottera, četně vlaku do Bradavic! Mohli jsme si zde i různé věci vyzkoušet, či se vyfotit s vozíkem na nástupišti 9 a ¾.

Náš poslední, čtvrtý den jsme se ještě prošli po Londýně předtím než jsme odjeli k domovu. Rozloučili jsme se s rodinami a zavazadla naložili do autobusu. Naše první zastávka byla Greenwich, je to krásný park, ale my jsme chtěli vidět nultý poledník. Bylo krásně, jako ostatně celý týden, a my jsme měli krásný výhled na Londýn. Následující zastávka byla Bank of England, kde jsme si mohli přečíst o různých zajímavostech či nadzvihnout největší cihlu zlata. Předposlední zastávka bylo Museum of London, kde jsme si zase mohli přečíst o historii nebo zahrát zajímavé hry. Na naší cestě zpěk k autobusu jsme viděli i Tower of London a vyslechli si zajímavou historku o řidiči autobusu, který přes tento most skočil aby zachránil cestující i sám sebe. My jsme tak akčního řidiče díkybohu neměli, a tak jsme se dostali v pořádku domů.

Náš výlet byl úžasný. Viděli jsme spoustu úžasných a zajímavých věcí a naučili jsme se toho spoustu o Londýně. Vůbec by mi nevadilo si to ještě aspoň jednou zopakovat.

 

Adéla Novotná, Agáta Kysová
Fotogalerie


J. A. K. Show 2018
Do pěvecké soutěže s názvem J. A. K. SHOW, která se konala 4. května, se letos přihlásilo 13 zpěváků. Celý pořad moderovali Jirka Krist a Tomáš Vlach z 9. A. Soutěž byla obohacena pěknými hudebními i tanečními vystoupeními z řad našich studentů. Do finále porota vybrala 6 zpěváků, o konečném pořadí rozhodli diváci takto:

  1. místo – Jaroslav Měchura (9. B)
  2. místo – Marek Viktorýn (9. D)
  3. místo – Babeta Růžičková (7. A)

Všem děkuji za pomoc při přípravě soutěže.

M. Žáková
Fotogalerie


Den Země
Ve čtvrtek 26. dubna 2018 se na naší škole konal tradiční Den Země formou spolupráce žáků devátých a prvních ročníků pod vedením paní učitelky Kostihové a Režňákové.

Tento den prváčci strávili v areálu budovy školy na Újezdě. Navázali bližší kontakt s žáky 9. ročníku, kteří je tímto dnem provázeli a  take jim pomáhali. V jedné hodině si z odpadního materiálu vyrobili pohyblivého panáčka, ve druhé části na školní zahradě plnili úkoly související s tématikou ochrany přírody, tříděním odpadů a také vnímáním okolního světa smyslovými orgány.  Vyzkoušeli si orientaci v terénu se zavázanýma očima, hmatem poznávali různé předměty, své chuťové buňky zapojili při rozpoznání sladké chuti čokolády či dalších sladkostí. Nesměla chybět ani pohybová aktivita a soutěže s míčem.

Děti si zábavnou formou připomněly, co přírodě škodí a jak ji můžeme chránit. Moc bych chtěla pochválit všechny žáky. Deváťáky za velmi trpělivý, pěkný přístup k prvňákům, odborný výklad k tématům na jednotlivých stanovištích a prváčky za ukázněnost, ochotu spolupracovat a něco nového se naučit.

Mgr. Kamila Kostihová
Fotogalerie


Týden vody
V rámci týdne vody navštívili žáci sedmých tříd 14. a 23. března Čistírnu odpadních vod. Společně se svými vyučujícími prošli celým provozem a viděli, co přitéká do ČOV a na konci je čistá voda odváděna huťským járkem zpět do Kyjovky. Pan Singr žákům vysvětlil, co do umývadla či toalety nepatří a jak složitě se některé předměty zachytávají, nebo které chemikálie se musí při čistícím procesu přidávat, aby se z vody odstranily nežádoucí složky pracích prášků a přepálené oleje (ty odevzdáváme do sběrného dvora nebo do speciálních popelnic). Některým žákům provoz čistírny moc nevoněl, ale uznali, že je důležité vodu čistit a hlavně s ní nesmíme plýtvat.

Fotogalerie


Zápis prváčků na školní rok 2018/2019
Zápisu dětí na naši školu předcházela pravidelná setkávání s dětmi i rodiči v rámci projektu „Půjdeme do školy“. Proto pro mnohé budoucí prváčky nebylo prostředí školy neznámé. Letošní zápis měl kouzelnické téma, a proto byly všechny úkoly pro děti  trochu tajemné. Všichni byli šikovní, a tak věříme, že prožili pěkné odpoledne a už se těší na září, kdy se stanou našimi žáky. Do prvních tříd se k nám v letošním roce přihlásilo 70 dětí.

Fotogalerie


Preventivní programy Občanského sdružení Krok v ŠD
V měsíci březnu lektoři z Občanského sdružení Krok v každém oddělení ŠD předvedli program zaměřený na různá témata: Můj kamarád (přátelské vztahy v kolektivu), Košík plný rozumu (duševní hygiena a zdravý životní styl), Můžu tohle dělat? (pravidla slušného chování). Děti se do aktivit zapojovaly se zájmem. Program byl nejen poučný, ale i zábavný, čímž byl příjemným zpestřením činností v ŠD.

Fotogalerie


Plavecký výcvik 3. tříd
Třetí třídy se zúčastnily plavecké výuky v Ratíškovicích. Všechny děti byly hodnoceny jedničkou. Děkujeme paním učitelkám z plavecké školy za výborné vedení výcviku.

Fotogalerie


Školní ples
V pátek  16. 2. 2018 se konal v Kulturním domě v Kyjově ples naší školy. O slavnostní zahájení plesu se postarali žáci devátých ročníků svojí slavnostní polonézou, kterou s nimi nacvičila paní učitelka Hana Juříková.

Videosestřih


LVZ 7. AD
Dočkali jsme se! Je neděle 25. února 2018 a naše třídy 7. A a 7. D vyráží na hory. Nabalili jsme lyže a kolem půl 6 dorazili do Koutů nad Desnou. Po krátké pěší túře jsme se ubytovali v chatě Sokolka.

V pondělí nás venku přivítal silný mráz, i přesto jsme se pustili do lyžování. Podle našeho lyžařského umění jsme byli rozděleni do družstev na lyžaři a nelyžaři. Svahy jsme křižovali ve skiareálu Přemyslov, kam jsme se dopravovali skibusem. Na svahu jsme trávili čas dopoledne, pak následoval oběd, po kterém jsme pokračovali ve zdokonalování našich lyžařských dovedností. Kolem čtvrté jsme se vraceli promrzlí, ale spokojení na chatu. Po večeři následovalo buď osobní volno, nebo jsme připravovali soutěže a program.

Ve čtvrtek jsme soutěžili ve slalomu. Mezi lyžaři zvítězili K. Tomek a A. Růžičková ze 7. A, ve skupině těch, kteří s lyžováním teprve začínali, byl nejlepší Š. Kubík opět ze 7. A. I když jsme nemohli zvítězit všichni, radost z lyžování nám zůstane. Prožili jsme krásný týden s kamarády i našimi učiteli. 

Žáci 7. D
Fotogalerie


Olympiáda
23. 2. 2018 navštívily třídy 7. B a 6. B Olympijský festival v Brně. Žáci si mohli vyzkoušet na jednotlivých stanovištích různé olympijské disciplíny, jako například běžky, boby, sáně, rychlobruslení, biatlon, … Nezapomněli jsme také fandit našim hokejistům a pořídit foto s maskoty. Celé mrazivé dopoledne jsme si sportovně užili.

Kůřilová, Juříková, Šimečková
Fotogalerie


Karneval v ŠD

Fotogalerie


LVZ 7. BC
Ve dnech 14. – 19. 1. 2018 se třídy 7. B a 7. C zúčastnily lyžařského výcviku ve Starém Městě pod Sněžníkem. Ubytováni jsme byli v penzionu Národní dům, který nám na těch pár dnů zajistil i stravu. Samotný výcvik probíhal v lyžařském areálu Paprsek. Sněhu bylo dostatek, sjezdovky upravené. Na lyžích jsme stáli asi 7 hodin denně a i ti úplní neumětelové se něco naučili, takže jsme se mohli zúčastnit závěrečného závodu. Večery byly v režii jednotlivých spolužáků, kteří si připravili zábavný program. Hlavně závěrečná diskoška DJ Franty byla velkolepá. Na závěr jsme si všichni říkali, že jsme si ten týden dobře užili a že se nám celá akce velice líbila.

Žáci 7. B
Fotogalerie


Debrujárky z Kyjova na setkání debrujárů v Nymburku
Skupina 6 dívek (Eliška Bakajová, Olivia Blakey-Fronková, Eliška Jordánová, Kateřina Jakubíčková, Eliška Michenková a Martina Jančíková) vyrazila se svojí vedoucí Jitkou Režňákovou v pátek 15. prosince na Setkání debrujárů u příležitosti 25. výročí založení Asociace malých debrujárů v ČR.

Po dlouhé cestě vlakem jsme se ubytovaly ve Sportovním centru v Nymburku. Vydatně jsme povečeřely a mohly se zúčastnit slavnostního zahájení. Večer se nesl ve znamení mnoha známých i méně známých pokusů, které předváděly děti samy za vydatného fandění svých vedoucích. Za odměnu si pak zatančily na diskotéce.

Druhý den začal snídaní a pak hned následoval Workshop – výroba elektrického brouka z mixíku. Ohýbaly jsme dráty, stříhaly papír, lepily a spojovaly lepící pistolí jednotlivé části až vznikl brouk, který se po zapnutí mixíku pohybuje po zemi. Na památku si každý účastník mohl vybrat nějakou hru, hlavolam či „flešku“. Odpoledne nám ještě plno pokusů předvedli lektoři z Karlovy univerzity a čas utíkal. My jsme si balily věci a loučily se, pospíchaly jsme kolem toku Labe na nádraží, odkud jsme odjížděly domů.

Setkaly jsme se s debrujáry z různých míst republiky, získaly plno přátel. Viděly jsme plno zajímavých pokusů i ty, které notoricky známe. Dokázaly jsme samy sobě, že umíme předvést pokusy a vysvětlit svými slovy, jak pokusy fungují.

Fotogalerie


9. debrujárské vánoční dílny a seznámení s kampaní Jídlo a svět
V sobotu 9. prosince se opět konaly v budově na Seifertově náměstí od 9 do 15 hodin Debrujárské vánoční dílny. Vedoucí kroužků Malých debrujárů z Kyjova a ze Žarošic tradičně připravují pro děti i dospělé v předvánočním čase tvořivé dílničky - s paní učitelkou Evou Pavlasovou si zdobili perníčky, s paní učitekou Marcelou Kobzinkovou vyráběli z pedigu rybičku nebo hvězdu, s paní učitelkou Martinou Kůřilovou vyráběli z kávových kalíšků andělíčky a technikou enkaustika krásná přáníčka, s paní učitelkou Jitkou Režňákovou navlékali korálky na náramky a vyráběli z barevných papírů taštičky na dárky.

Tentokrát se k nám přidaly i dívky z Ekoparlamentu, protože chtěly seznámit rodiče a veřejnost s účastí našich žáků v kampani Jídlo a svět. V rámci této kampaně by žáci chtěli upozornit na to, že dovážíme zbytečně mnoho potravin z dalekých zemí a potraviny vypěstované v našem regionu téměř nekupujeme. Za peníze získané z kampaně jsme nakoupili sušené ovoce ze Žeravic a bio-čaje ze Sonnentoru z Čejkovic, které jsme návštěvníkům rozdávali.

Vedoucí kroužků Malých debrujárů děkují za pomoc všem dívkám, které pomáhaly, především naší bývalé žákyni a brzy již kolegyni Lucii Paulíčkové.

Fotogalerie


Vánoce 2017
Adventní čas na 1. stupni je za námi, připomněli jsme si lidové obyčeje spojené s tímto obdobím, vyzdobili jsme školu, uspořádali jsme pro návštěvníky školy vánoční jarmark s pestrou nabídkou prací dětí i zaměstnanců školy a uspořádali jsme tradiční pěveckou soutěž Vánoční rolnička.

Fotogalerie


Pohádky ve 3. A
Žáci naší třídy mají velmi rádi pohádky, které čtou v knihách nebo dramatizují. Jedno dopoledne jsme věnovali těm strašidelným a kromě kostýmů a výzdoby třídy jsme měli i občerstvení plné strašidelných pokrmů, za které maminkám děkujeme.

Pohádkový čas máme i teď před Vánocemi. Děti z dramatického kroužku zahrály pohádku O ŠÍPKOVÉ RŮŽENCE mladším spolužákům a také rodičům na třídní besídce. Všichni herci byli velice šikovní.

tř. uč. Eva Pokorná
Fotogalerie


Výlet na Villu Tugendhat – 12. 12. 2017
Po příjezdu do Brna a zjištění, že půjdeme pár metrů pěšky, půlka autobusu zaskuhrala, ale vydali jsme se na cestu k vile. Po příchodu jsme  ještě chvíli museli čekat na vpuštění do areálu, a tak jsme šli do malebné kavárničky, ale o nějakých dvacet minut později jsme se vydali zpět a tentokrát jsme už byli vpuštěni do zahrady vily.

Zahrada byla rozlehlá, a tak jsme se vydali každý jiným směrem a začali fotit, buď po skupinkách, nebo i jedinci. Procházka zahradou trvala pouze krátce, protože už nás čekala prohlídka samotné vily.

Po vstupu nám na boty natavili prapodivné igelity, abychom neponičili parkety a koberce. (Přes to, že to nebylo nijak vzhledné, užili jsme si to šustění…)

Vydali jsme se na komentovanou prohlídku. Navštívili jsme úplně horní patro, ve kterém se nacházely ložnice dětí, vychovatelky, rodičů, dále i náležité koupelny. O patro níže se rozprostírala obrovská místnost s ocelovými sloupy a vzácnou onixovou stěnou. V místnosti bylo také pianino, na které nám zahrála naše spolužačka Aneta Frajová, dále se tam nacházela obrovská knihovna s velmi vzhledným křeslem a žalostným počtem knih, které se však daly považovat za velmi kvalitní literaturu. Vedle knihovny byla tzv. zimní zahrada, plná rostlin. Na druhé straně místnosti se rozkládala jídelna. (Na to, že to byla jídelna pro jednu rodinu, se tam nacházelo asi 17 židlí.) Světlo ze zahrady procházelo do jídelny legendárním oknem, které se dá zasouvat až pod podlahu. (Ano, uhodli jste, neviděli jsme, jak se sesouvá, prý je zima, a tudíž je to odpojeno.) Ještě jsme navštívili rozlehlou kuchyň, z níž byl nádherný výhled na Brno.

O patro níže se nacházel sklep, kde jsme si mohli koupit suvenýry… a tím naše prohlídka končila. Tak ahoj zase někdy.

Za 9. B a 9. D - Anna Němcová
Fotogalerie


ŠD - Vánoční výzdoba a tvoření v družinkách

Fotogalerie

ŠD – Kouzelnické vystoupení Duo Waldini
Poslední listopadový den za námi do družiny přijel kouzelník se svým vystoupením plným kouzel a triků. Děti se s nadšením zapojovaly do programu. Nejvíce je zaujala živá zvířátka. Bylo to milé zpestření všedního dne.

Fotogalerie


Pěvecký kroužek
Ve čtvrtek 7. 12. 2017 vystoupil pěvecký sbor na benefiční výstavě v Radniční galerii s názvem „Když andělé vzlétnou“. Děkujeme za pozvání na nádhernou výstavu a možnost předvést naše pěvecké dovednosti.

Krásné prožití Vánoc a hodně zdraví v novém roce za pěvecký kroužek přeje Mgr. Jana Aberlová

Fotogalerie


Radujme se, veselme se…
7. prosince 2017 navštívili žáci 1. A, B, C předvánoční pořad ve strážnickém skanzenu, který nese název „Radujme se, veselme se…“. Program dětem představil adventní a vánoční tradice na Slovácku z přelomu 19. a 20. století. Během procházky po areálu skanzenu děti ochutnaly vánoční cukroví, oplatky a sušené ovoce. Přihlížely draní peří, loupání fazole a vyslechly si poutavé vyprávění o adventním období. Při návštěvě staré školy si zazpívaly s panem učitelem koledy. Vzhlédly a vyzkoušely si i staré magické praktiky věštící události příštího roku, jako je lití olova a pouštění lodiček. Během obchůzky děti potkaly Mikuláše s čerty a anděly, koledníky, bíle oděnou tajemnou Lucii a Tři krále. Na závěr děti navštívily dětskou dílnu, kde si každý vyrobil malý vánoční dárek nebo ozdobu.

Fotogalerie


Přišel k nám Mikuláš
V úterý 5. 12. do naší školy dorazil Mikuláš se svými pomocníky, čertem a andělem. Nakoukl do všech tříd, pozdravil učitele i děti. Poptal se dětí zda byly v uplynulém roce hodné a usoudil, že nikdo nezlobil, aby si nezasloužil sladkou drobnost.

Děkujeme SRPŠ za nákup sladkostí a žákům devátých tříd za přípravu nadílky a zajištění fotodokumentace.

Fotogalerie


Víme, co jíme?
K tomuto tématu směřovala většina listopadových činností našeho oddělení ŠD. Ochutnali jsme mrkev a jablka, zpívali písničky, v nichž se vyskytují názvy ovoce nebo zeleniny, řešili jsme přesmyčky, hádanky a hráli společenské hry. Při výtvarných činnostech jsme využili k otiskům bio jablka a vytvořili si věnečky. Dietoložka paní Mgr. Kuzníková přišla mezi nás se zajímavou přednáškou o vitamínech v potravinách a praktickou činností zaměřenou na třídění ovoce a zeleniny podle ročních období. Z knihy Mistr E od Ladislava Špačka jsme si četli o stolování a zasoutěžili si při obědech ve školní jídelně „O nejlepšího stolovníka“ 1. oddělení.

Fotogalerie


Prvňáčci navštívili zábavní vědecký park Vida v Brně
Ve čtvrtek 2. listopadu 2017 navštívila třída 1. C zábavní park Vida v Brně. Děti se rozdělily na menší skupinky, oblékly se do bílých plášťů a rázem se z nich stali alchymisté. V „labodílnách“ samy na pokusech zjišťovaly vlastnosti různých látek, jaká mají skupenství a jak se může měnit jedno skupenství ve druhé. Po krátkém občerstvení pospíchaly do divadla vědy, kde na ně čekalo cirkusové představení dvou klaunů. Klauni si vybírali dobrovolníky, aby si děti na sobě samy vyzkoušely vše o těžišti. Během představení vládla úžasná atmosféra, kdy se děti navzájem povzbuzovaly a fandily svým kamarádům. Po cirkusu navštívily dětské science centrum, kde na ně čekalo archeologické pískoviště, oblíbený tobogán i vodní hrátky s mlýnky, tryskami a vírem. Zkusily si rozpoutat tornádo, skládaly obří puzzle a na závěr si vypustily horkovzdušný balón. Dopoledne rychle uteklo a musely se vrátit do školy na oběd. Děti plné dojmů ještě druhý den ve škole diskutovaly a hodnotily zážitky z Vida centra. Už se těší na další návštěvu.

Mgr. Eva Pavlasová, třídní učitelka 1. C


Projekt Lidové zvyky
Náplní projektu Lidové zvyky na 1. stupni je seznamování dětí s lidovými  tradicemi na Kyjovsku. Martinský hody patří mezi nejvýraznější a nejveselejší součást lidového hospodářského roku, a proto jsme této tradici věnovali pozornost ve všech vyučovacích předmětech i v činnosti školní družiny. Většina dětí se také účastní hodového průvodu, někteří v lidových krojích, jiní jako diváci.

Fotogalerie


ŠD – návštěva malířky paní Jany Trnkové

Fotogalerie


72 hodin
Již pošesté se naši žáci zúčastnili projektu „72 hodin – ukliďme si kolem sebe“.  V týdnu od 9. do 13. října jsme v naší škole a jejím okolí uklízeli. Nejdříve v úterý a ve středu při Sběru papíru a pak jsme plynule přešli ve čtvrtek a v pátek do projektu 72 hodin. V rámci projektu si žáci 4. tříd v hodinách praktických činností navlékli igelitové rukavice a vysbírali odpadky pod okny školy, podél chodníků a v parčíku na Seifertově náměstí. Šesťáci sbírali větve a hrabali listí. Sedmáci a osmáci vozili a rozhrabovali hlínu, zbylou po opravě kanalizace. Deváťáci pomohli se silnějšími větvemi a hlínou. Žáci měli dobrý pocit z vykonané práce a za odměnu dostali náramek s heslem projektu “pomáhám, protože chci“.

koordinátorka projektu, Mgr. Jitka Režňáková
Fotogalerie


BRNO – kostnice
10. října 2017 navštívila třída 9. D kostnici pod kostelem sv.  Jakuba v Brně. Tato expozice patří k nejnavštěvovanějším brněnským objektům. Protože leží v centru města, měli žáci možnost zhlédnout i další místní pamětihodnosti, jako je interiér kostela sv. Jakuba, náměstí Svobody, Dům pánů z Lipé, ulice Česká, Stará a Nová radnice, Zelný trh a Petrov.

Žákům se exkurze velmi líbila a svou originalitou pro ně byla zajímavá.

V. Bočková, P. Poláčková
Fotogalerie


Poláci u nás ve škole
Ve čtvrtek večer se na hodonínském nádraží objevila banda polských dětí. My už jsme je čekali s cedulemi, na kterých byly napsány jejich jména. Poté jsme je odvezli do našich domů. Ke každému z nás byl přidělen jeden polský žák. Doma jsme se všichni do sytosti najedli a šli jsme spát.

Druhý den jsme měli připravený program ve škole. Ukázali jsme jim kyjovský folklor a poté jsme je naučili hrát na boomwhackery. Pak jsme se šli podívat na pokusy a naobědvali jsme se. Nechyběla ani procházka po Kyjově.

V sobotu jsme se byli podívat v Mikulově. Podívali jsme se do skály a potom na menší náměstíčko, kde jsme měli krátký rozchod. Nechyběl ani vynikající oběd v jedné z restaurací. Večer po výletu jsme si společně zahráli hru, navečeřeli se a šli spát.

V neděli jsme pro ně měli připravený program v rodinách. Já společně s mou sestrou a kamarádkami jsme si pro ně připravili bowling a večer jsme se na chvíli zastavily v Kostelci na hodech a jeli se navečeřet do restaurace.

V pondělí už museli odjet. Rozloučili jsme se s nimi a než jsme se nadáli, vlak, se kterým odjížděli, nám po chvilce zmizel z dohledu.

Během tohoto pobytu jsme se všichni hodně spřátelili a už se moc těším do Polska.

                               Babeta Růžičková, 7. A
Fotogalerie


Projekt Mladí participují
Dne 3. 10. 2017 v suterénu kyjovské knihovny usedly ke stolům čtyři osmičlenné skupiny, z nichž jednu tvořili studenti Klvaňova gymnázia, druhou učni ze Středního odborného učiliště a zbylé dvě deváťáci ze základních škol Komenského a Dr. Joklíka. Představitelé města je požádali o tři náměty, co by se v Kyjově dalo podniknout či vybudovat pro zvýšení jejich spokojenosti. Každá ze skupin pak své nápady veřejně odprezentovala. Mezi nejdiskutovanější patřila témata, o kterých se v Kyjově mluví delší dobu. Výstavba krytého bazénu, snížení parkovacích ploch na Masarykově náměstí, úprava městského parku, rekonstrukce autobusového nádraží a nejlépe jeho přesun k tomu vlakovému. K tvůrčí atmosféře nejspíš napomohla i přednáška Jana Slámy, která pracovní dopoledne zahájila. Sedmnáctiletý student jednoho z brněnských gymnázií se nechal úředně zplnoletnit, aby mohl podnikat. Začal už ve dvanácti letech a za sebou má už celou řadu úspěšných projektů. Z akce si zajímavé podněty odneslo nejen město, ale i samotní studenti – někteří z nich si vůbec poprvé vyzkoušeli, jaké to je pracovat ve skupinách, přijímat názory jiných a prosazovat ty své. I proto zástupci radnice už teď zvažují, že v příštím roce akci zopakují.

Jarek Měchura, 9. B


ZŠ J. A. Komenského Kyjov - 2. místo ve sběru baterií v kategorii Skokan roku!
Nejlepší sběrači baterií byli 25. 9. V Brně, na Krajském úřadu, převzít cenu za 2. místo v kategorii skokan roku 2017. Sběr baterií na naší škole probíhá 2x ročně. Za celý školní rok jsme celkově vybrali 530 kg. Baterie, mobily a drobné elektrozařízení vybíráme pravidelně v rámci projektu Recyklohraní. Zde se také pravidelně zapojujeme do plnění úkolů souvisejících s recyklací. Převzetí cen jsme také spojili s vycházkou po Brně.

Mgr. Martina Kůřilová, garant projektu Recyklohraní
Fotogalerie


Exkurze na v Modré a na Velehradě
Ve čtvrtek 21. září 2017 se zúčastnili žáci 7. tříd dějepisné a přírodopisné exkurze v Modré a na Velehradě. Exkurze doplňuje učivo dějepisu o Slovanech a Velké Moravě a učivo přírodopisu o rybách. Nejdříve jsme navštívili zdejší archeologický skanzen, který představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště - hradiska s funkcí mocenského centra z doby Velké Moravy. Potom jsme se přesunuli do expozice Živá voda, kde jsme se seznámili s životem ve vodě i kolem vody, s vodními živočichy a rostlinami řeky Moravy a přilehlých potoků a tůní. Nakonec jsme navštívili areál velehradského kláštera, který je vůbec prvním cisterciáckým klášterem založeným na Moravě. Jeho součástí je i bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje, kterou jsme si společně prohlédli.

Fotogalerie


Zábavné odpoledne pro prváčky
První podzimní den jsme na 1. stupni oslavili s našimi prváčky a jejich rodiči na školním hřišti. Paní učitelky pro ně připravily zábavné odpoledne, aby děti mohly ukázat, co už všechno umí a hlavně si zasoutěžit a pobavit se. Dokonce se umoudřilo i počasí. Každý prváček dostal za své snažení malou odměnu a velkou pochvalu za odvahu a snahu při plnění úkolů.  Poděkování patří všem, kteří se podíleli na přípravě akce a našim sponzorům – pekařství HAPEK, panu Moudrému, panu Švábovi,  WIKY Kyjov, A studio group a rodičům – panu Churému, paní Horké, paní Heringové, paní Polešovské, paní Fukanové a paní Jurčíkové.

Fotogalerie


Exkurze do Chřibů
Ve středu 13. září se žáci 3. ročníku a třídy 5. B zúčastnili v rámci projektu Kyjov a okolí exkurze do nedalekých Chřibů. Cestou si prohlédli zříceninu hradu Cimburk, poté se vydali lesem kolem studánky Panímísa až ke Kazatelně. Na zpáteční cestě se ještě zastavili u skály Kozel a odtud se vrátili k autobusu. Díky příznivému počasí si mohly děti prohlédnout přírodní památky Chřibů v jejich plné kráse a projít se nádhernou podzimní přírodou.


Adaptační program 6. C
V pátek 8. 9. 2017 proběhl v 6. C adaptační program. Pro třídu si týmové seznamovací hry připravily pracovnice organizace KROK. V průběhu her se žáci nejen blíže poznali, ale také se naučili vzájemně spolu komunikovat a respektovat jeden druhého.  Nejvíce se jim líbila hra Živé pexexo  a Kolovaná, při které si vsedě nohama předávali míček. Po seznamovacích hrách ve třídě jsme procházkou přes park u školy navštívili Dětský sportovní koktejl na stadioně, kde se mohli zapsat do různých kroužků a jiných mimoškolních aktivit. Všichni si z tohoto dne odnesli spoustu pěkných zážitků v nově utvořeném kolektivu. Věřím, že jim hezké vztahy vydrží na celou dobu školní docházky a budou na svůj třídní kolektiv vzpomínat celý život.

Mgr. Kamila Kostihová, třídní učitelka
Fotogalerie