Rychlý kontakt

Základní škola J. A. Komenského Kyjov,

příspěvková organizace města Kyjova
Újezd 990
697 24 Kyjov
Tel: +420 518 306 565
E-mail: zs.kom(zavináč)zskyjov.cz
Web: www.zskyjov.cz

Návštěvnost

Celkem návštěv:
205 419
Dnes:
81
Tento týden:
542
Unikátní návštěvníci:
49 854

ZE ŽIVOTA ŠKOLY

ŠKOLNÍ ROK 2016–2017

Ochrana člověka za mimořádných situací
Ve dnech 26. a 27. 6. 2017 si všichni naši žáci ověřili formou projektového dne své znalosti a dovednosti v oblasti první pomoci, hašení požárů, pravidel pro evakuaci a chování v dalších mimořádných situacích. Žáci prvního stupně se mohli na vlastní oči přesvědčit, co všechno zvládne slepecký pes. Starší kamarádi jim přinesli ukázat své domácí mazlíčky a seznámili je s jejich chovem. O správném chování u požáru jim povídal profesionální hasič. O tom, že si spoustu informací mohou najít v městské knihovně jim vyprávěly její zaměstnankyně.

Fotogalerie

Všem externím spolupracovníkům za jejich pomoc děkujeme. Velký dík patří pedagožkám, žákyním a žákům střední zdravotnické školy, kteří si pro nás na oba dny připravili stanoviště zaměřená na první pomoc.

Na druhém stupni mezi sebou jednotlivá družstva ve svých znalostech soutěžila. Není důležité, kdo byl nejlepší. Vítězem je každý, kdo se něco nového naučil.

Fotogalerie


ŠD – Ukázka výcviku psovoda městské policie p. Šťastného a rotvajlera Orta

Fotogalerie


Vystoupení pro předškoláky
Děti z Dramatického kroužku a kroužku Kašpárek si i letos připravily pro své mladší kamarády divadelní představení. Zahrály pohádku KOCOUR V BOTÁCH a O PRINCI NENADÁLKOVI. Žáci páté třídy z kroužku Veselé pískání doplnili kouzelné dopoledne pohádkovými písničkami. Všem vystupujícím patří velké poděkování.

 Eva Pokorná
Fotogalarie


Plavecký výcvik 3. A a 3. D
Do plaveckého bazénu v Ratíškovicích spolu jezdily třídy 3. A a 3. D, aby se děti nebály vody. Vyzkoušely si také několik stylů plavání i skoky do vody nebo lovení hraček z bazénu. Na závěr byly vyhlášeny závody na25 ma50 m. Pochvalu zaslouží všichni plavci třetích tříd, protože se velmi zlepšili.

Fotogalerie


Ozdravný pobyt tříd 4. A a 4. B
Ve dnech 12.- 16.6. 2017 se konal každoroční ozdravný pobyt čtvrtých tříd. První den začal výjedzdem na Pustevny, kde děti absolvovaly hřebenovou tůru k soše Radegasta a ke kostelu Cyrila a Metoděje. Poté jsme se ubytovali v Hutisku-Solanci na chatkách. Druhý den jsme absolvovali tůru po hřebeni místního pohoří, která ovšem byla podstatně náročnější. Odpoledne děti hrály hru Poustevník a večer pak byla diskotéka, proložená společenskými hrami. Ve středu se děti zúčastnily turnaje ve vybíjené a odpoledne proběhl branný závod, který se běžel lesem. Večer pak proběhl maškarní bál. Ve čtvrtek si děti prohlédly rožnovský skanzen, odpoledne opékaly špekáčky a zpívaly písne s doprovodem kytar. Večer pak proběhla Stezka odvahy. V pátek ráno se děti věnovaly úklidu prostoru okolí chat a po obědě dorazily zpět do Kyjova.

Také třídy 4. C a 4. D strávily příjemný týden od 19. 6. - 23. 6. 2017 v krásné beskydské přírodě. Přímo z Kyjova autobus zamířil do Trojanovic k stanici lanovky, která nás vyvezla na Pustevny, odkud jsme si vyšlápli k soše pohanského boha Radegasta a dále ke kapli sv. Cyrila a Metoděje. Druhý den jsme se vydali na túru po místních strmých kopcích, kterou jsme zakončili tvořením domečků pro skřítky. Odpoledne jsem uspořádali vodní bitvu a večer jsme si opékali špekáčky a zazpívali u táboráku.Ve středu se děti dočkaly očekávaného výletu do Rožnova pod Radhoštěm, kde jsme navštívili skanzen. Dojmy nabitý den jsme završili karnevalem plným her a soutěží. Čtvrtek byl ve znamení sportovních her a hledání pokladu.Největší ohlas měla soutěž o nejlepší selfie s předem určenými rekvizitami. Noční stezka odvahy prověřila statečnost našich borců, takže nás nevystrašila ani noční bouře, která se prohnala táborem. V pátek dopoledne jsme uklidili chatky a zabalili kufry, po obědě zamávali Hutisku a hurá domů.

Naše poděkování patří pracovnicím DDM Kyjov, které nám výborně vařily a skvěle se o nás staraly.   

Fotogalerie


Školní olympiáda
1. a 2. června se zúčastnily všechny děti prvního stupně školní olympiády. Soutěžilo se v atletických disciplínách o nejvšestrannější sportovce a sportovkyně ve třídě.  Soutěže byly napínavé, sportovci bojovali ze všech sil a konečné výsledky byly velmi těsné. Olympiáda byla zároveň oslavou Mezinárodního dne dětí, a proto si všichni odnesli malou odměnu, kterou dětem věnovalo SRPŠ.

Fotogalerie


Turnaj v malé kopané
I v letošním roce se družstvo mladších žáků ve složení Dominik Opatřil, Martin Večeřa, Matyáš Konečný, Karel Tomek, Lukáš Varmuža, Adam Zapletal, Dominik Igaz, Marcel Sušánek, Filip Marada, David Polcr, Radek Střižík a Vojtěch Menšík zúčastnilo turnaje v malé kopané. V okrskovém kole v Žarošicích porazili postupně družstvo Žarošic, Dubňan a Hovoran celkovým skóre 20 : 3 a postoupili jako vítěz skupiny do okresního kola. V Kyjově 30. 5. opět nenašli přemožitele a po vítězství nad Mutěnicemi, Veselím nad Moravou a Miloticemi (15 : 6) se stali vítězi okresního kola a obhájili tak první místo z loňského roku.


Polsko

Den první:
Tak jako každý rok, tak i letos se naše škola zúčastnila výměnného pobytu s polskou školou v Josefově. Přišel den odjezdu a všichni jsme se těšili na své polské kamarády. Každý účastník výměny vezl do polské rodiny nějaký dárek.  Cesta vlakem byla dlouhá. Někteří využili cestu k odpočinku, někteří se bavili a hráli hry. Varšava nás všechny překvapila. U vlaku na nás čekali naši kamarádi s rodinami. Všichni se šťastně přivítali, polští kamarádi pomohli českým dětem s kufry. Nasedli jsme do aut a jeli se podívat do našeho nového domova. Někteří Češi strávili zbytek dne s polskou rodinou, která měla pro ně připravený program, jiní šli do Pizzerie. Po vydatné večeři jsme šli k nádherné fontáně, která měnila barvy. Češi si vyprávěli o svých rodinách, jak se jim na první pohled zdají a jaké si myslí, že budou další zážitky.

Den druhý:
Druhý den jsme se šli podívat do polské školy. Společně jsme si vyrobili brože, náramky, zatancovali si a naobědvali se.  Poté jsme jeli všichni autobusem do Varšavy, kde jsme prošli její historickou část. V archeologickém muzeu jsme navštívili stálou expozici a výtvarnou dílnu, kde si každý mohl vyrobit svůj šperk. Po návštěvě muzea následoval turnaj v bowlingu. Zbytek dne jsme opět strávili s rodinami.

Den třetí:
Třetí den jsme vyrazili na společný výlet do Gdaňsku a Sopot, dvou slavných polských měst. Cesta vlakem byla dlouhá, ale to nám nevadilo. Prošli jsme historickým centrem města a zastavili se u katedrály, společně jsme vystoupali 408 schodů a užili si nádherný výhled na Gdaňsk. Z Gdaňsku jsme vyrazili do Sopot, moře bylo dokonalé, ve vodě jsme si namočili nohy a užívali si krásné odpoledne.

Den čtvrtý:
Tento den žáci strávili s polskými rodinami, každá rodina měla pro svého hosta připravený speciální program. Někteří šli ráno do kostela, jiní do Jumpparku. Večer se většina dětí sešla u fontány, kde se všichni bavili.

Den pátý:
Přišel čas odjezdu, kolem deváté jsme se všichni setkali na vlakovém nádraží ve Varšavě a čekala nás dlouhá cesta zpět. Loučení bylo smutné, všichni jsme si našli spoustu nových přátel a uvědomili si, že už je nemusíme nikdy vidět. Cesta byla únavná a zase trvala dlouho, ale to nám nevadilo, mohli jsme si alespoň odpočinout. Ve vlaku jsme si povídali o našich zážitcích. Nakonec jsme dojeli všichni v pořádku do Hodonína, kde na nás čekali rodiče a pan ředitel. Až na pár modřin a nějakých ztracených a zapomenutých věcí se nic vážného nestalo. Na náš výlet budeme dlouho vzpomínat.

Tobias Mičola 7. A
Tadeáš Petřík 7. B
Fotogalerie


Den Země pro spřátelené školy v Kostelci
Naši žáci z 9. D se zúčastnili v pátek 12. května Dne Země v areálu U Krýsů v Kostelci společně s dětmi ze škol z Kostelce, Moravan a Bohuslavic. Vyučující ze všech zúčastněných škol vytvořili 13 stanovišť a naši deváťáci jim pomáhali.  Děti cvrnkaly kuličky, tloukly špačky, pod vedením bioložky Zuzky Veverkové poznávaly rostliny, poznávaly vycpaná zvířata, třídily odpad. Za asistence pana hajného Prokeše malí i větší stříleli ze vzduchovky na terč, jinde si vyráběli házedla z kelímků a šišek, telefonovali pomocí 2 kelímků, rozezvučeli husí krky, věšeli sedm hřebíků na jeden a pak bosky chodili po smyslové stezce. Největším lákadlem byl malý rybníček, ve kterém pozorovali ryby, a pan ředitel z Kostelce dokonce chytil užovku, kterou si děti důkladně prohlédly. Na závěr jsme si opekli špekáčky a spokojeni se rozešli do svých škol a domovů. Naše tradice setkávání s okolními školami bude určitě pokračovat.

Mgr. Jitka Režňáková
Fotogalerie


ŠD – Sportovní aktivity (květen 2017)

Fotogalerie


Exkurze na Baťův kanál
Dne 4. 5. a 18. 5. se žáci šestých tříd zúčastnili exkurze na Baťův kanál. Vlakem jsme se přepravili do Veselí nad Moravou, kde na nás u Baťova kanálu čekali průvodci z VIS Bílé Karpaty. Krásnou novou lodí, na které nám paní majitelka podala zajímavé informace o Baťově kanálu, jsme se přepravili k přečerpávací komoře ve Vnorovech, odkud jsme opět suchou nohou absolvovali terénní procházku lužním lesem. Žáci chytali do speciálních pozorovacích krabiček drobný hmyz a díky našim skvělým průvodcům se dozvěděli spoustu informací nejen o něm, ale i o ostatních živočiších a rostlinách lužního lesa. Krásné slunečné počasí umocnilo naše zážitky z příjemného dne stráveného v úžasné krajině našeho jihomoravského regionu.

 

Petra Orlická
Fotogalerie


Turnaj v malé kopané Mc Donalds Cup
I v letošním školním roce se chlapci z 2. - 5. tříd zúčastnili v pořadí již 20. ročníku turnaje v malé kopané Mc Donalds Cup. V okrskovém kole, které 3. května pořádala naše škola, zvítězili v obou kategoriích a postoupili tak do okresního finále. To se konalo 17. května na hřišti v Hroznové Lhotě. I zde byli naši žáci úspěšní. V mladší kategorii vybojovali hoši nádherné 2. místo a ve starší kategorii se po těsné prohře umístili na 4. místě. Děkujeme klukům za bojovné výkony a vzornou reprezentaci školy.

Radim Pokorný


Rytířský turnaj základních škol v hokejbale
Dne 18. 5. 2017 se uskutečnil na Městském stadionu v Kyjově turnaj v hokejbale pro 4. ročníky. Turnaj se hrál formou 3+0, tři hráči bez brankáře na malé branky. Zúčastnili se žáci ze Sobůlek a čtyři týmy z naší školy. Zápasy byly velmi vyrovnané, v některých případech došlo i na nájezdy. Hráči bojovali skutečně jako rytíři za hlasitého povzbuzování ostatních dětí a svých trenérek – učitelek. Všechny týmy byly oceněny pohárem, medailemi a drobnými dárky. Poděkování patří organizátorům z DDM Kyjov. Díky slunečnému počasí a dobré náladě si všichni tento den skvěle užili.


Poznávací zájezd do Anglie 4.– 9. 5. 2017
I v letošním školním roce se někteří žáci naší školy rozhodli poznávat krásy této anglicky mluvící země.

Tentokrát se jednalo o 34 dětí z 8. tříd. Spolu jsme se vydali na cestu ve čtvrtek ráno 4. 5. a po dlouhé cestě dorazili příští den v časných hodinách do Londýna. Tady jsme svůj druhý den putování začali v části zvané Westminster a prohlédli si Domy parlamentu, Westminsterské Opatství, prošli se po Westminsterském mostě, dále krásně rozkvetlým St. James´s parkem k Buckinghamskému paláci, pokračovali ke slavné londýnské atrakci Londýnskému Oku, kde všechny uchvátila vyhlídková jízda na něm. Obchůzka směřovala k dalším známým památkám, jako např. Trafalgarské náměstí, Piccadilly Circus, China Town nebo Národní galerie, kde jsme den zakončili a jeli se ubytovat k rodinám do východní části Londýna zvané Bexley Heath.

V pořadí třetí den jsme se vydali na jih do přímořského Brightonu, prošli se a vydováděli na pláži, shlédli ne méně zajímavou ukázku podmořského života v Sea Life Centru, prošli toto životem pulsující město a následně odjeli podél pobřeží, skrz nedaleké město Eastbourne do cíle, kterým byly bílé křídové útesy na pobřeží s nejvyšším bodem Beachy Head. Ošlehaní silným větrem jsme se odsud přemístili ke svým prozatímním rodinám.

Čtvrtý den nás čekala cesta do univerzitního města Cambridge, kde jsme hned po příjezdu absolvovali prohlídku zaměřenou na místní vysokoškolské koleje (fakulty), které nás určitě zaujaly svou velkolepostí a krásou. Vše navíc umocnila popolední projížďka po řece Cam, kterou si všichni velmi užili. Protože nám přálo počasí, neměl tento den jedinou chybičku. Na odpoledne jsme se přemístili zpět k Londýnu, a sice do studií Harryho Pottera, kde se natáčela série filmů o tomto čarodějnickém učni.

Zbýval nám poslední den a ten jsme věnovali dalším londýnským památkám a zajímavostem. Túru jsme zahájili v části zvané Greenwich. Zde jsme si nenechali ujít procházku barevně rozkvetlým parkem a rozhodně fotografování v areálu královské observatoře a nultého poledníku. Odtud jsme se metrem přemístili to centra Londýna, do části zvané The City. Nejprve nás okouzlil pohled na známý Tower Bridge a sousední hrad – The Tower of London a nebo také doky s luxusními jachtami. Nejednoho z nás překvapil pohled na mrakodrapy či impozantní katedrála sv. Pavla. V tzv. The Museum of London jsme následně mohli sledovat historii tohoto velkoměsta. Odtud jsme se přes Millenium Bridge přemístili na druhý břeh Temže a již všichni unaveni jsme se metrem přemístili k našemu autobusu, kterým jsme se ve večerních hodinách vydali na cestu domů. V úterý večer jsme plní zážitků přijeli spokojení do Kyjova.

P. Poláčková
Fotogalerie


Dopravní výchova 4. ročníků
Jako každý rok, tak i letos navštěvovali žáci 4. ročníků hodiny dopravní výchovy organizované DDM Kyjov. V úvodních hodinách navázali na získané znalosti z minulých ročníků. V rámci naší dopravní výchovy nám byli nápomocni policisté, strážníci a zdravotníci. Výuka probíhala pravidelně jednou za měsíc. Cílem výuky bylo naučit žáky zodpovědnosti za své chování, uvědomit si vztahy mezi všemi účastníky silničního provozu, naučit se pohybovat v provozu a zodpovědně se připravit na svou novou roli cyklisty. Děti byly motivovány získáváním kartiček s dopravní tematikou a formou soutěží plnily zadané úkoly, na které navazovaly domácí práce. Celoroční snažení vyvrcholilo řešením testů pro cyklisty a praktickou částí na dětském dopravním hřišti. Odměnou bylo získání průkazu cyklisty.

Fotogalerie


Den Země pro prváčky
Žáci devátých tříd pod vedením paní učitelky Kamily Kostihové a paní učitelky Jitky Režňákové připravili pro prváčky zábavné dopoledne věnované ochraně životního prostředí. Děti byly rozděleny do skupin a pod vedením staršího spolužáka plnily úkoly na stanovištích. Každý prváček si prošel smyslovou stezkou a vyzkoušel si vyrobit zajímavou hračku z papíru. I když venku bylo chladno, děti byly spokojené.

Žáci 1. tříd a třídní učitelky
Fotogalerie


Dolní oblast Vítkovice a Landek Park
Ve dnech 19. 4. a 20. 4. uspořádala naše škola pro žáky osmých tříd v rámci výuky chemie a zeměpisu exkurzi do DOVDolní Oblast Vítkovice a Landek Parku.

V DOV jsme prošli naučnou prohlídkovou trasu, při které jsme se podrobně seznámili s výrobou surového železa. Součástí trasy byla i prohlídka BOLT TOWER – jedinečná, více než dvacetimetrová nástavba vysoké pece, která ji protahuje až do výšky 80 metrů. Vlivem nepříznivého počasí jsme byli ochuzeni o krásnou vyhlídku na Ostravu a Beskydy.

Poté jsme se přesunuli do hornického muzea Landek Park, kde jsme zažili opravdovou havířskou šichtu. Prohlídku jsme začali v muzeu báňského záchranářství, jehož expozice je největší v Evropě. Poté jsme navštívili řetízkovou šatnu, sfárali jsme do skutečného důlního prostředí. Součástí prohlídky byly i dvě štoly z roku 1830 - štola František a štola Albert. Celou prohlídkou nás prováděli bývalí horníci, kteří výklad okořenili i nějakou veselou historkou z havířského prostředí.

Fotogalerie


Zápis do prvních tříd
V letošním roce byl poprvé posunut zápis do prvních tříd až na měsíc duben. Všichni jsme si dali záležet, aby se budoucím prváčkům u nás ve škole líbilo. Připravili jsme cestu do perníkové chaloupky se spoustou úkolů, které děti hravě zvládly. Dárečky pro prváčky vyráběli žáci v pracovních činnostech i paní vychovatelky v družině. Věříme, že se všem budoucím prváčkům zápis líbil a těšíme se na ně 1. září. 

Fotogalerie


J. A. K. SHOW
Hlavní myšlenkou letošní pěvecké soutěže bylo najít nejlepší zpěváky na volná místa do hvězdného muzikantského nebe vedle legend jako John Lennon, Kurt Cobain, Elvis Presley, Bob Marley, Michael Jackson, Freddie Mercury a Alexandrovci, které skvěle ztvárnili členové Divadelního kroužku paní učitelky Hebnarové. Samozřejmě, že se hledalo na naší J. A. K. SHOW. Z jedenácti soutěžících byli do nebeské Síně slávy vybráni nejlepší zpěváci. 

 1. místo – Babeta Růžičková ze 6. A
 2. místo – Aneta Kozáková ze 7. C
 3. místo – Tereza Horňáková z 8. A

Myslím, že se letošní soutěž velmi vydařila. Za zdárný průběh děkuji všem, kteří se na přípravě a účinkování dvanáctého ročníku podíleli.

M. Žáková
Fotogalerie


Turnaj ve vybíjené - 5. třídy
V úterý 4. 4. 2017 se žáci a žákyně 5. tříd zúčastnili okrskového kola soutěže ve vybíjené Capri-Sonne Cup, které se konalo v Žarošicích. V turnaji si obě družstva vedla přímo profesionálně. Chlapci se po velmi těsném souboji s družstvy Žarošic, ZŠ Dr. Joklíka Kyjov a Sobůlek umístili na 3. místě. Dívky obsadily krásné 2. místo.


Jarní tvoření ze dřeva
Letošní jarní dílna na prvním stupni proběhla 31. března. Navštívil nás pan Helis ze Vsetína, který nám dodal dřevěné polotovary na jarní dekorace, které děti opracovaly, slepily a barevně dotvořily. Práce se dřevem děti velmi bavila a výrobky se všem povedly.

Fotogalerie


Prevence zubního kazu
2. března navštívily první třídy studentky zubního lékařství a seznámily prváčky s pravidly správné péče a chrup. Děti si společně vyčistily zuby pod odborným dohledem a dozvěděly se i řadu zajímavostí o zdravé výživě.

Fotogalerie 


Lyžařský výcvikový kurz žáků 7. A a 7. B
Ve dnech od 19. - 24. 2. 2017 uspořádala naše škola lyžařský kurz, který se uskutečnil v Karlově – Malé Morávce. K ubytování a stravování nám sloužil Penzion U Bohouše, který měl strategickou polohu pro lyžařský výcvik. I přes nepřízeň počasí jsme každý den lyžovali a všechny děti se naučily základům lyžování i vyjet na vleku na vrchol sjezdovky. Vzhledem k deštivému počasí se neuskutečnil závěrečný závod na lyžích, ale o to víc si všichni užili závěrečný karneval.

Fotografie ke stažení zde


Karneval ve školní družině
Ve čtvrtek 23. 2. 2017 se všechna oddělení zúčastnila karnevalového reje v kinosále na Újezdě. Děti se převlékly do svých kostýmů a paní vychovatelky vyhodnotily nejlepší z nich. Soutěžilo se, tancovalo a rozdávaly se sladkosti. Děkujeme rodičům za sponzorské dary a příspěvky do tomboly.

Vychovatelky ŠD
Fotogalerie


Ples ZŠ J. A. Komenského
V sobotu 11. 2. 2017 se konal v Kulturním domě v Kyjově ples naší školy. O slavnostní zahájení plesu se postarali, jak je již zavedenou tradicí, žáci devátých ročníků svojí slavnostní polonézou.

Videosestřih


Lyžařský kurz – Staré Město pod Sněžníkem
Ve dnech 15. 1. 2017 až 20. 1. 2017 se žáci 7. C a 7. D naší školy zúčastnili lyžařského kurzu ve Starém Městě pod Sněžníkem. Ubytováni byli na Národním domě a výcvik probíhal v lyžařském středisku na Paprsku. Všichni žáci se naučili základy lyžování a pokročilejší lyžaři se ve svých dovednostech zdokonalili. Na závěr kurzu proběhly lyžařské závody ve slalomu.

Mgr. Roman Klimek
Fotogalerie
Fotografie ke stažení zde
Videosestřih


Výtvarné návraty Ivany Vargové
Ve středu 25. 1. 2017 proběhla v prostorách Galerie ve škole vernisáž k výstavě nazvané Výtvarné návraty Ivany Vargové. Vernisáže se zúčastnili žáci 6. až 9. tříd. Kulturní program si připravili žáci naší školy pod vedením učitelů a zapojil se také pěvecký kroužek Malí zpěváčci. Výstava je otevřena pro veřejnost od 25. ledna do 28. února 2017, a to od pondělí do pátku vždy od 8.30 do 15.00 hodin. Srdečně zveme všechny milovníky umění.

Fotogalerie


Prosinec na prvním stupni
Předvánoční čas se snažíme vždy prožívat  v duchu lidových tradic, které k tomuto období patří. Vyzdobili jsme školu, vyráběli jsme dárky, zpívali jsme koledy, snažili jsme se poznat co nejvíce vánočních obyčejů. Navštívil nás Mikuláš s čerty a anděly, všechny třídy obešly Lucie, sešli jsme se ke společnému zpívání koled u stromečku i s rodiči dětí, viděli jsme pohádkové představení dramatického kroužku i vystoupení tanečního oboru ZUŠ. I letos jsme uspořádali pěveckou soutěž a na několika setkáních nás potěšilo vystoupení pěveckého kroužku Malí zpěváčci, ve kterém zpívají naši spolužáci. Vánoce jsou za námi, ale nás čekají další společné události, na které se už nyní těšíme.

Fotogalerie


Dobrý skutek 6. B
V předvánočním čase se rozhodli žáci 6. B třídy J. A. Komenského Kyjov dělat dobré skutky. Své nepotřebné hračky, hry, skládačky postupně přinášeli do školy a 21. 12. 2016 a společně odnesli do Domu pro matky v tísni v Kyjově. Zjistili jsme, že jsou i děti, které to nemají v životě jednoduché a tak jsme jim chtěli udělat radost. Krásné Vánoce všem a ještě jednou 6. B děkuji.

Martina Kůřilová, třídní 6. B
Fotogalerie


Jak jste to myslel, pane Shakespeare?
Jak jste to myslel, pane Shakespeare? Toto představení zhlédli žáci 2. stupně v pátek 9. 12. 

Odborný výklad byl doplněn hranými ukázkami ze slavných her autora.  Z komediální tvorby žáci viděli ukázku ze hry Marné lásky snaha, dále ukázku z nejslavnější tragédie všech dob Romeo a Julie. 
Pořad přitažlivou formou doplnil výuku českého jazyka, způsob komunikace s publikem byl přizpůsoben věkové skupině žáků. 
Seznámení s životem a dílem W. Shakespeara připravili herci Divadélka pro školy z Hradce Králové.

Fotogalerie


Vánoční strom pro zvířátka
Ve středu 14. prosince 2016 nazdobili debrujáři z druhého stupně tradičně Vánoční strom pro zvířátka. Lojové koule, slunečnicová semínka a burské ořechy navázali provázkem na jabloně ve školní zahradě, aby ptáčci v zimě netrpěli hladem.

Mgr. Jitka Režňáková
Fotogalerie


8. debrujárské vánoční dílny v Kyjově
V sobotu 3. prosince pořádaly od 9 do 15 hodin vedoucí Malých debrujárů z Kyjova už poosmé v ZŠ J. A. Komenského Debrujárské vánoční dílny. V kuchyňce si děti i dospělí nazdobili perníčky, dále vyráběli sněhuláka z ponožky, naplněného rýží a přání technikou enkaustika. V další dílně vznikali sněhuláčci s cylindrem a čertíci z kapslí od kávy. Nakonec vyšívali lesklou přízí vánoční hvězdu nebo vyráběli svícen s červenobílými srdíčky. Všem se debrujárské vánoční tvoření pod vedením vedoucích kroužků Malých debrujárů: Evy Pavlasové, Martiny Kůřilové a Jitky Režňákové moc líbilo. Dále děkujeme za pomoc Tomáši Kůřilovi, Lucii Paulíčkové a debrujárům ze 7., 8. a 9. ročníku.

Fotogalerie


Radujme se, veselme se
1. prosince navštívily děti z prvních tříd předvánoční pořad ve strážnickém skanzenu, který se jmenuje Radujme se, veselme se. Během obchůzky po areálu skanzenu děti ochutnaly vánoční oplatky a cukroví, přihlížely draní peří, loupání fazole a vyslechly si vyprávění o adventním období. Při návštěvě staré školy si zazpívaly koledy, potkaly Mikuláše a s čerty i anděly, koledníky, Lucii a  Kašpara s Melicharem a Baltazarem. Na závěr programu si každý vyrobil malý vánoční dárek nebo ozdobu.

Fotogalerie


Návštěva Mikuláše na naší škole
Také v tomto roce jsme zachovali tradici návštěvy Mikuláše v naší škole. Spolu se svými pomocníky, čertem a andělem, k nám dorazil v pondělí 5. 12. Zašel do všech tříd, pozdravil učitele i děti. Poptal se na jejich chování v uplynulém roce a usoudil, že nikdo nebyl tak zlobivý, aby si nezasloužil sladkou drobnost.

Děkujeme SRPŠ za nákup sladkostí a žákům devátých tříd za přípravu nadílky.

Fotodokumentaci vyrobili členové fotografického kroužku, i jim patří dík. 

Fotogalerie


Soutěž Bible a my
Dne 30. listopadu 2016 proběhlo ve Strážnici na ZŠ M. Kudeříkové okresní kolo soutěže Bible a my. Soutěžilo se vědomostech a dovednostech vycházejících z obsahu této nejrozšířenější knihy na světě. Naši školu reprezentovali Mikuláš Krajtl z 5. B (1. kategorie), Antonín Červínek ze 7. C (2. kategorie) a Anežka Justová z 9. B (3. kategorie). Nebylo jednoduché zvítězit, protože všichni soutěžící byli výborně připraveni. Přesto jsme neodjížděli s prázdnou. Antonín Červínek obsadil 3. místo a Anežka Justová skončila na 2. místě, a tak postupuje do celostátního kola do Kroměříže.

Gratulujeme!

Vladimíra Šebelová


ŠD – dopravní výchova a spolupráce s DDM
V pondělí 28. 11. jsme si na DDM zopakovali s policistkou ČR E. Mičkovou důležitá telefonní čísla a co všechno práce u policie obnáší. Povídali jsme si o tom, jak se máme bezpečně chovat na dopravních komunikacích a o slušném chování na ulici i v dopravních prostředcích.

Rajsiglová, Zelinková
vychovatelky školní družiny
Fotogalerie 


Litter Less – Když méně znamená více aneb Snižme množství odpadu
Kampaň začala na škole 7. 11., u příležitosti Světového den Ekoškol. Její zakončení bude na Světový den ŽP 5. 6. Zakončení by mělo být nějakým veřejným Dnem činu, který se bude ke kampani vztahovat. Každá škola účastnící se projektu si musela vybrat jedno ze 4 kritérií, my jsme si vybrali, že budeme kontrolovat množství odpadků (v kilogramech) posbírané na školním pozemku na začátku a na konci kampaně. V pondělí 7. 11. se sešli členové Ekoparlamentu, aby splnili první úkol – posbírali odpadky kolem školy. Byly to 3 kbelíky odpadků – téměř 4 kg. Dále pomocí metodiky 7 kroků budeme analyzovat a naplánujeme, jak snížíme množství odpadků kolem budovy školy.

Sběrové akce se zúčastnili: Ondřej Patera (6. A), Patrik Havelka (6. C), Matěj Andráš (6. D), Markéta Ambrozková (7. A),
Vít Širůčka (7. B), Michaela Bakajová (8. B), David Tomeček (9. B) a koordinátorka projektu Ekoškola Mgr. Jitka Režňáková.

Fotogalerie


Celostátní soutěž Svazu měst a obcí ČR (SMO) Škol(k)a jinak
Naše škola se v červnu 2016 zapojila do I. ročníku celostátní soutěže Svazu měst a obcí ČR (SMO) Škol(k)a jinak, na Facebooku dalo  63 mateřských a základních škol z celé České republiky a jedno střední odborné učiliště o sobě vědět, jaký jiný, často unikátní, přístup ke vzdělávání mají. Lidé na projekty přihlášených školek a základních škol klikali a rozhodli tak o vítězích. Naše škola získala 240 ,,kliků“ za projekt ,,Zapisované aktivity“ pro 2. stupeň a za výuku čtení a psaní v I. ročníku metodou Sfumato ®– Splývavé čtení®. Za 2. místo v rámci škol jsme na semináři v Pardubicích 3. 11. 2016 získali diplom, děkujeme všem, kteří nám v soutěži poslali hlasy – "kliky".

https://www.novinky.cz/veda-skoly/419656-na-svou-skolku-ci-skolu-jsou-nejvice-pysni-v-chomutove-a-havirove.html

Fotografie ze semináře v Pardubicích.

Mgr. Libuše Moudrá

 


 

72 hodin v Kyjově
13. a 14. října se naši žáci zúčastnili již popáté projektu 72 hodin pod názvem „Uklidíme okolí školy“. Oba dny v rámci praktických činností děti navlékly rukavice a vyrazily do okolí školy. Páťáci posbírali 2 kbelíky odpadků okolo budovy školy na Seifertově náměstí, šesťáci ostříhali přesahující větve keřů kolem plotu, sedmáci očistili obrubníky chodníků a zametli chodníky. Osmáci se vypravili do přilehlých ulic a ze záhonků vysbírali papírky, obaly od bonbonů i vyhozené jízdenky z MHD. Deváťáci důkladně vysbírali odpadky kolem budovy školy na Újezdě. Všechny děti se shodly na tom, že bychom neměli nic odhazovat mimo koše a nemusel by po nás nikdo uklízet.

                                                                                                          Mgr. Jitka Režňáková
Fotogalerie


Sběr starého papíru
Ve dnech 24. - 25. října 2016 proběhl na naší škole sběr starého papíru. Sběrem papíru, tříděním odpadu a ekologickou výchovou na naší škole vedeme žáky odpovědně a ekonomicky nakládat s přírodními zdroji a odpady v souladu se strategií udržitelného rozvoje. Vychováváme je odpovědně jednat vůči přírodě a životnímu prostředí v každodenním životě.

Děkujeme žákům a především rodičům, kteří se zapojili do sběru papíru. Peníze získané z odevzdaného papíru jsou vloženy do fondu SRPŠ a slouží k financování akcí pořádaných školou.

V říjnu 2016 se sběrem papíru do fondu SRPŠ  přispělo částkou 25 000 Kč.

Všichni žáci byli oceněni sladkostí. Žáci od 1. do 5. místa jsou oceneni finanční poukázkou k výběru zboží v Papírnictví Vindiš a drobnou sladkostí.

Výsledky si můžete stáhnout ZDE.

Mgr. Kamila Kostihová


Setkání škol U lip
V úterý 25. října došlo u příležitosti 98. výročí založení samostatného československého státu k dalšímu setkání škol z Kostelce, Moravan, Bohuslavic a Kyjova. Paní Zuzana Veverková (ČSOP) nás přivítala a připomněla výročí, které jsme přišli oslavit prací. Hajný pan Prokeš pro děti zajistil 50 keřů, které jsme společně zasadili U lip na pomezí Kostelce a Čeložnic. Přišla nás pozdravit také starostka těchto obcí paní Vlasta Lochmanová. Malí školáci si pouštěli draky, zatímco naši deváťáci vyhloubili pomocí rýčů a motyk jámy pro keře. Mladší děti keře zasadily a řádně ušlapaly. Po práci si všichni opekli špekáčky a zazpívali jsme si při kytaře. Pan Prokeš poté keře natřel modrou barvou, která mladé rostliny chrání před okusem zvěří. Cestou kolem vinohradů jsme vysbírali odpadky, abychom ulehčili přírodě.                                                                    

                                                                                                                             Mgr. Jitka Režňáková a 9. D
Fotogalerie


Exkurze Chřiby
V úterý 11. 10. vyrazili žáci  3. A a 3. B v rámci projektu Kyjov a okolí na exkurzi do Chřibů. Trasa začínala na parkovišti U Křížku, odkud jsme šli ke skalnímu útvaru Kozel. Tam  jsme si rozdělali oheň, protože některým dětem byla zima. Poté jsme pokračovali kolem studánky U Mísy na Cimburk. Cestou jsme poznávali přírodu a četli si zajímavé pověsti o navštívených místech.  Zříceninu si děti důkladně prohlédly, nebály se ani vylézt na strážní věž. Z Cimburku jsme pospíchali k autobusu a kvůli nepříznivému počasí jsme vynechali Kazatelnu. Do školy jsme přijeli zmoklí a zablácení. Na tuto exkurzi žáci jen tak nezapomenou.

Vladimíra Šebelová, Libuše Moudrá
Fotogalerie


Kvalifikační turnaj Coca cola Cup 2016/2017
Žáci naší školy se již tradičně zúčastnili turnaje ve velké kopané, který současně naše škola pořádala. Turnaj se konal 7. 10. 2016 na městském hřišti s umělou trávou v ulici Mlýnská. Turnaje se zúčastnily týmy ze základních škol ze Bzence, Vracova, Žeravic a domácí hráči ze ZŠ J. A. Komenského. I když jsme museli náš kádr po odchodu minuloročních deváťáků značně omladit, podařilo se nám všechny soupeře porazit a získali jsme tak postupové místo do okresního kola. Všem žákům, kteří reprezentovali naši školu, patří poděkování za sportovní chování a výborný výkon.

Mgr. Roman Klimek


Cykloturistický kroužek
V prvních měsících letošního školního roku jsme využili příznivého počasí k podniknutí hned dvou cyklovýletů. Cílem prvního byly Haluzice a studánka Bezdýnka a na druhý jsme vyrazili po cyklostezce Mutěnka do Dubňan a okolí. Celkem jsme na kole zdolali desítky kilometrů a děti měly možnost poznat blízké okolí své školy, které nabízí nesčetné množství krásných a zajímavých míst. Cílem cykloturistiky je dětem ukázat, jak lze trávit volný čas a současně je naučit zásadám bezpečnosti silničního provozu a jízdy na kole na cyklostezkách a v terénu. 

Mgr. Roman Klimek

 Mendelianum Brno – Exkurze třídy 9. A do Brna
Třída 9. A se 12. října 2016 vydala v rámci projektu Brno do Moravského zemského muzea na výstavu zvanou Mendelianum. Tato velmi poutavá výstava je zaměřena na život, dílo a význam zakladatele genetiky a pro Brno významnou osobnost, Johanna Gregora Mendela. O životě. J. G. Mendela si žáci ve škole vyslechli referát v podání spolužačky Magdaleny Ambrozkové, tudíž se v Brně mohli věnovat vědecké a badatelské činnosti. V moderně vybavené laboratoři používali mikroskopy k prohlídce různých preparátů, vyslechli si přednášku na téma klonování, ale nejvíce je zaujalo získávání DNA z ovoce, drůbežích jater či vlastních slin. Tato výuková akce je velmi zajímavá a sklidila velký úspěch.

V. Bočková, P. Poláčková
Fotogalerie


Zábavné odpoledne pro  prváčky
30. září  se sešli na školním dvoře všichni prváčci i se svými příbuznými a společně prožili pěkné odpoledne plné soutěží, které pro ně připravili zaměstnanci školy. Nechyběli ani klauni z divadelní společnosti Řád červených nosů a táborák. Počasí nám letos přálo, nálada byla výborná a děti z prvních tříd dokázaly, že se z nich už stali opravdoví školáci, kteří si poradí s každým úkolem. Děkujeme všem rodičům, kteří se zapojili do přípravy akce.

Fotogalerie


Výstava draků a dýní na prvním stupni
V posledním týdnu v září proběhla na prvním stupni tradiční výstava draků a dýní. Draků bylo tolik, že se nevešli na jednu chodbu, a proto máme vyzdobenu skoro celou budovu. Dýně byly vystaveny na školním dvoře a sklidily zasloužený obdiv všech kolemjdoucích. Pochvalu si zaslouží všechny děti i jejich rodiče, kteří se s chutí pustili do výroby draků i vyřezávání dýní.

Fotogalerie


Návštěva skanzenu
V pondělí 19. 9. 2016 se žáci třetích tříd zúčastnili programu ve strážnickém skanzenu s názvem Podzim na dědině. V malebném prostředí se děti měly možnost seznámit s tradičními způsoby hospodaření na moravské vesnici na přelomu 19. a 20. století. Podzim byl pro naše předky dobou hojnosti, ale i těžké práce. Naši žáci si mohli utvořit představu o tom, jak se dříve vyorávaly brambory, šlapalo zelí, zpracovávalo konopí nebo předlo na kolovrátku. Program byl pro děti navíc zpestřen výtvarnými dílničkami, hrami či ochutnávkou tradičních jídel.

V. Šebelová, L. Moudrá
Fotogalerie


Adaptační pobyt 6. B
8. - 9. září se žáci 6. B třídy zúčastnili adaptačního pobytu v rekreačním středisku Relaxx Čeložnice. Účelem bylo vytvořit fungující a spolupracující kolektiv. Děti plnily spoustu úkolů zaměřených na seznámení se navzájem, aby dovedly spolupracovat nejen ve skupinkách, ale i jako celá třída. Jak se nám to povedlo se můžete podívat ve videu ZDE. Za spolupráci děkuji paní učitelce Gabriele Šťastné. 

Martina Kůřilová, třídní 6. B
Video


Adaptační den 6. tříd
Adaptační den šestých ročníků letos proběhl na kyjovském stadionu a zúčastnili se ho společně žáci 6. A, 6. C a 6. D se svými třídními učitelkami. I přesto, že počasí bylo velmi horké, všichni žáci se s chutí poprali se všemi úkoly, které jsme pro ně měly připravené. Některé soutěže probíhaly mezi třídami, jiné v rámci jedné třídy. Cílem bylo lépe se poznat a seznámit se mezi sebou, aby se nám během celého školního roku lépe spolupracovalo. Celé dopoledne velmi rychle uteklo, užili si jej jak žáci tak učitelé a pevně doufáme, že alespoň trochu splnilo daný cíl – poznat jeden druhého.

Alžběta Rajsiglová, Jana Aberlová, Petra Poláčková
Fotogalerie
ŠKOLNÍ ROK 2015–2016


Ochrana člověka za mimořádných situací
Ve dnech 23. a 24. 6. 2016 si všichni naši žáci vyzkoušeli své znalosti a dovednosti v oblasti první pomoci, hašení požárů, pravidel pro evakuaci a chování v dalších mimořádných situacích. Žáci prvního stupně se mohli na vlastní oči přesvědčit, co všechno zvládne slepecký pes. Starší kamarádi jim přinesli ukázat své domácí mazlíčky a seznámili je s jejich chovem. O správném chování u požáru jim povídal profesionální hasič. Velký dík patří žákyním a žákům střední zdravotnické školy, kteří si pro nás připravili stanoviště zaměřená na první pomoc. Na druhém stupni mezi sebou jednotlivá družstva soutěžila. Není důležité, kdo byl nejlepší. Vítězem je každý, kdo se něco nového naučil.

Fotogalerie I. stup.
Fotogalerie II. stup.Vystoupení pro předškoláky
I v letošním školním roce se uskutečnilo divadelní představení dětí z Dramatického kroužku pro předškoláky z kyjovských mateřských škol. Připravily si pro ně pohádku Sůl nad zlato. Program doplnily také pohádkové písničky zahrané na flétny dětmi z kroužku Veselé pískání. Do mozaiky kouzelného dopoledne patřily i veršované pohádky prvňáčků z kroužku Kašpárek. Všem hercům a muzikantům patří velká pochvala.

Eva Pokorná, vedoucí Dramatického kroužku a kroužku Kašpárek
Radim Pokorný, vedoucí kroužku Veselé pískání
Fotogalerie


Mořský svět ve školní družině
Za použití různých výtvarných technik vznikl dětský předprázdninový projekt ,,Moře našima očima“, kterým jsme v družině navodili atmosféru blížících se letních prázdnin.

Romana Marková, vychovatelka ŠD
Fotogalerie


Olympijský běh 22. června
Historie Olympijského dne sahá až do roku 1894, kdy byl založen Mezinárodní olympijský výbor. Na počest této události se po celém světě každoročně pořádá Olympijský den, který je zasvěcen sportovním aktivitám všeho druhu.

U nás se v rámci Olympijského dne pořádají pod záštitou Olympijského výboru běžecké závody pro všechny věkové kategorie už od roku 1987.  A letošní oslava připadla  právě na středu 22. června.

I naši žáci všech tříd 1.stupně se do této celorepublikové akce zapojili a zúčastnili se  Olympijského běhu. Heslem bylo: „Rozběhneme naši školu“ a my jsme si to trošku změnili na „ Rozběhneme a oběhneme naši školu“ . Trasa závodu měřila téměř 1 km a vedla kolem naší školy. Závod si užili nejen děti, ale i pedagogové, kteří žáky na této trati doprovázeli. Běhu  předcházela beseda o Olympijských hrách a své vědomosti si žáci pak mohli ověřit při vyplňování pracovního listu. Při organizaci  závodů pomáhali  žáci 9. třídy, kteří zajistili i fotodokumentaci.

Fotogalerie


Seminář Sfumato®- Splývavé čtení® pro učitele I. stupně
Ve dnech 3. a 4. června 2016 se konal na naší škole seminář Sfumato® - Splývavé čtení®. Semináře, který vedla autorka metodiky PaedDr. Mária Navrátilová, se zúčastnilo 30 pedagogů z Kyjova a okolí, ale i z jižních Čech a ze Slovenska. Získali informace o metodě, kterou se naučí číst všechny děti plynule a s porozuměním, přičemž nevznikají dyslektické problémy. Na naší škole tuto metodu úspěšně používáme již několik let.

Libuše Moudrá, Jana Svobodová, V. Šebelová
reportáž TV Slovácko: https://youtu.be/ruuRUtAdMS0?t=4m24s


POLSKO  19. 5. – 23. 5. 2016
Ve dnech 19.–23. 5. proběhla druhá část výměnného pobytu s Polskem. Po podzimní návštěvě Poláků v Kyjově v květnu vycestovalo patnáct žáků sedmých tříd do Jozéfowa, města vzdáleného asi 30 km od Varšavy. Během necelých pěti dnů jsme toho zažili opravdu hodně. Seznámili jsme se s polskou školou a jejich způsobem výuky, navštívili jsme Varšavu, podnikli společný výlet do krásného historického města Kaziměř, absolvovali výlet lodí po Visle, ... Největším zážitkem byla asi exkurze ve výrobně sladkostí, kde si každý žák vlastnoručně vyrobil lízátko. O spokojenosti všech zúčastněných svědčí následující prezentace a také fakt, že nynější sedmáci už dnes závidí těm, které čeká výměnný pobyt v příštím školním roce.

Mgr. Petra Orlická
Fotogalerie


Devítky v Praze
23.–25. května se žáci 9. EDCBA zúčastnili exkurze v Praze. První den jsme se všichni vydali na Vyšehrad, Nové Město, Václavské náměstí a večer jsme zakončili v Divadle na Vinohradech. Druhý den jsme se rozdělili na dvě skupiny. První skupina šla z Pražského hradu  přes Karlův most, Staroměstské náměstí do Stavovského divadla. Druhá skupina tuto cestu zopakovala v opačném pořadí. Večer jsme společně zavítali na Křižíkovu fontánu. Den třetí jsme se opět rozdělili. První skupina se vydala na Národní třídu, Petřín. Druhá skupina šla do Poslanecké sněmovny, na Petřín, Belveder - tam se obě skupiny spojily. Společně jsme pokračovali směrem k Vltavě, kde nás čekala vyhlídková plavba po Vltavě. Ve večerních hodinách jsme se vrátili domů. Pojďte se podívat, kde všude jsme byli.  

Martina Kůřilová
Video


Vědomosti v pohybu
15. června se žáci 5. A, 5. B a 4. B zúčastnili akce Vědomosti v pohybu, kterou pořádalo Kyjovské Slovácko v pohybu, z.s. Program probíhal v městském parku a byl zahájen besedou s kyjovským starostou Františkem Luklem. Potom se účastníci rozdělili do družstev a vrhli se na řešení úkolů na 18 stanovištích, které byly zaměřeny především na zjišťování znalostí, které se týkaly města Kyjova, ale i jiných oblastí se kterými se děti běžně setkávají. Akce byla výborně připravena a neodradily nás ani občasné dešťové přeháňky. Máme velkou radost, že dvě družstva žáků třídy 5. A obsadila 1. a 2. místo v celkovém hodnocení a odnesla si hlavní výhry – dva dorty a samozřejmě velké uznání za výborný výsledek.

Fotogalerie


Den dětí na 1. stupni
Den dětí jsme na prvním stupni oslavili již tradičně sportem. Cílem naší školní olympiády je, aby si zasportovaly všechny děti. Převažovaly atletické disciplíny a soutěžilo se ve sportovní všestrannosti. Vítězem byl každý, kdo se snažil. V turnaji ve vybíjené zvítězila smíšená družstva 4. A  a  5. D.

Fotogalerie


Zapisované aktivity
Jaký významný den slavíme 1. června? Mezinárodní den dětí. Najdeme jen málo míst, kde je dětí taková spousta jako ve škole. Není snadné vymyslet dárek, který potěší. Skvělé je, když si ho může obdarovaný vybrat sám. Právě s takovým dárkem jsme jako každoročně přišli pod názvem „Zapisované aktivity“. Tady je ochutnávka z naší letošní nabídky: exkurze do firmy Sonnentor, turnaj v minigolfu, geocaching, exkurze do přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně, sportovní vyžití v Bruno family parku, cyklistická výprava, šachový turnaj, exkurze do zákulisí Janáčkova divadla, beseda v městské knihovně, …

Geocaching
Letecké muzeum Kunovice
Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně
Minigolf a lezecká stěna Milotice
WuWej


Poznávací zájezd do Anglie 11. – 17. 5. 2016
I v letošním školním roce se někteří žáci naší školy rozhodli poznávat krásy této anglicky mluvící země.

Tentokrát se jednalo o 24 dětí z 8. a 9. tříd. Spolu jsme se vydali na cestu ve středu ráno 11. 5. a po dlouhé cestě dorazili příští den v časných hodinách do Londýna. Tady jsme svůj druhý den putování začali v části zvané Westminster a prohlédli si Domy parlamentu, Westminsterské Opatství, prošli se po Westminsterském mostě, dále krásně rozkvetlým St. James´s parkem k Buckinghamskému paláci, pokračovali zpět ke slavné londýnské atrakci Londýnskému Oku, kde všechny uchvátila vyhlídková jízda na něm. Obchůzka směřovala k dalším známým památkám, jako např. Trafalgarské náměstí, Piccadilly Circus, China Town nebo Covent Gardens, kde jsme den zakončili a jeli se ubytovat k rodinám do východní části Londýna zvané Bexley Heath.

Následující den se odvíjel spíše v historickém duchu, neboť nás čekala cesta do středověkého a z hlediska anglické historie velmi známého města Canterbury, odkud jsme se přemístili ke středověkému vodnímu zámku Leeds, kde jsme po jeho prohlídce absolvovali projížďku na lodičkách. V místním bludišti se nikdo neztratil, a tak jsme se mohli vrátit do rodin.

Asi nejvíce se žáci těšili na třetí den, protože celé dopoledne mohli strávit v zábavním parku ve Windsoru – Legolandu. A protože nám přálo počasí, neměla tato návštěva jedinou chybičku.Na druhou část dne jsme se přemístili do možná ještě atraktivnějšího místa, a sice to studií Harryho Pottera, kde se natáčela série filmů o tomto čarodějnickém učni.

V pořadí čtvrtý den jsme se vydali na jih do přímořského Brightonu, prošli se po nejdelším molu v Británii, shlédli ne méně zajímavou ukázku podmořského života v Sea Life Centru, prošli toto životem pulsující město a následně odjeli podél pobřeží, skrz nedaleké město Eastbourne do cíle, kterým byly bilé křídové útesy na pobřeží s nejvyšším bodem Beachy Head. Ošlehaní silným větrem jsme se odsud přemístili ke svým prozatímním rodinám.

Zbýval nám poslední den a ten jsme věnovali dalším londýnským památkám a zajímavostem. Túru jsme zahájili v části zvané The City, nejednoho z nás uchvátily nové mrakodrapy nebo snad zlatá cihla v Londýnské bance či pohled na impozantní katedrálu sv. Pavla. Přes Millenium Bridge jsme se přemístili na druhý břeh Temže a znovu spatřili The Tower of London a Tower Bridge. Na nábřeží jsme nastoupili na lodní taxi, které nás odvezlo do části Greenwich. Tady se naše exkurze chýlila ke konci. To, co jsme si nemohli nechat ujít, byla procházka parkem a rozhodně fotografování v areálu královské observatoře a nultého poledníku. Z Greenwich jsme se večerních hodinách vydali na cestu domů. V úterý večer jsme plní zážitků přijeli spokojení do Kyjova.

P. Poláčková
Fotogalerie


Běžecké závody ve školní družině
Ve čtvrtek 26. 5. 2016 na stadioně proběhly závody o nejrychlejšího běžce třídy. Z  1. A na prvním místě doběhl Matěj Polášek, z 2. B Veronika Slezáková a z 3. A Lukáš Pukančík. Vítězové si za své výkony odnesli medaile a všichni závodníci dostali sladkou odměnu.

Vych.: Rajsiglová, Marková, Petrová
Fotogalerie


Beseda se včelařem
17. 5. nás ve školní družině navštívil včelař, pan učitel Handrych. Dětem svým poutavým vyprávěním přiblížil život tohoto užitečného hmyzu a také práci včelaře. Vyprávění bylo doplněno o různé včelařské pomůcky, které si děti mohly prohlédnout a osahat. Největší úspěch měla u dětí včelařská kukla a dýmák. Povídání se dětem moc líbilo a nabídlo spoustu užitečných poznatků a zajímavostí. Na zvídavé otázky dětí pan učitel velmi ochotně odpovídal. Na závěr besedy si děti zatančily na písničky M. Růžičkové.

L. Krupičková a R. Rezová, vychovatelky ŠD
Fotogalerie


Výsledky sběru starého papíru
Vyhodnocení jarního sběru starého papíru ke stažení zde.

Fotogalerie


Den Země 2016
V pátek 22. dubna 2016 uspořádali žáci 9. ročníků pod vedením paní učitelky Kostihové a Režňákové Den Země pro žáky prvních ročníků. V průběhu dopoledne plnili žáci úkoly související s tématikou ochrany přírody a tříděním odpadů. V jedné hodině využili odpadní materiál k výrobě panáčka, druhou hodinu prošli smyslovou stezkou.  Vyzkoušeli si orientaci v terénu se zavázanýma očima, hmatem poznat různé předměty či dobrotami zapojili své chuťové buňky. Na dalším stanovišti si upevnili znalosti o třídění odpadů. Tříděním víček od PET lahví pomáháme rodinám s postiženými dětmi. Ve čtvrté vyučovací hodině pozvala paní učitelka Hebnarová a její dramatický kroužek prvňáčky do hudebního sálu, kde si děti zasoutěžily a velmi zábavnou formou si opět připomněly, co přírodě škodí a jak ji chránit. K příjemné atmosféře přispělo krásné počasí. 

Fotogalerie


Exkurze žáků třetích tříd do Milotic
Ve čtvrtek 14. dubna 2016 navštívili žáci 3. A, B, C, D v rámci celoročního projektu „KYJOV A OKOLÍ“ obec Milotice. Z Milotic jsme vyrazili na jih a vystoupali na vyvýšeninu Náklo (osídlení z doby Velké Moravy), odkud se nám naskytl krásný výhled do okolní krajiny. Na zpáteční cestě jsme zamířili do přírodní stepní rezervace Horky, kde jsme pozorovali rozkvetlé stromy, chráněné hlaváčky jarní, petrklíče, kosatce a tamní živočichy. Po svačince a odpočinku nás autobus převezl k baroknímu zámku. Významnou kulturní památku Milotic jsme si prohlédli zvenčí a důkladně „prostudovali“ nádherně upravenou zahradu i přilehlou oboru s romantickým altánkem. Plni zajímavých a hezkých zážitků jsme se vrátili do školy, kde nás čekal oběd. Do Milotic se jistě rádi podíváme i se svými rodiči.

Fotogalerie


Plavecký výcvik žáků 3. A, B, C, D
Žáci třetích tříd absolvovali v době od 13. 1. do 30. 3. 2016 plavecký výcvik v bazénu v Ratíškovicích. Žáci – plavci se v plavání hodně zdokonalili a neplavci se naučili plavat. Na plavání se děti vždy velmi těšily, protože výuka byla pro ně velkým přínosem a zpestřením vyučování. Výcvik byl zakončen závody na 25 m a 50 m.

Třídní učitelky
Fotogalerie


Čtení seniorům
Dne 4. 4. 2016 jsme se se skupinou dětí z 5. D zúčastnili autorského čtení z knihy Jarmily Bednaříkové Pohádky Chřibů. Akce proběhla v Domě s pečovatelskou službou v Kyjově, kde děti seniorům přečetly pohádku Království hub. Čtení se ujala i sama autorka a dobrou náladu podtrhla cimbálová muzika kyjovské ZUŠ. Seniorům jsme četli a zazpívali za doprovodu kytary pana Začala také v pátek 8. 4. v Centru služeb pro seniory.

I když jsou příběhy paní Bednaříkové určeny spíše dospělým a texty jsou poměrně těžké, děti se na ně pečlivě připravily a moc je celá akce bavila.

tř. uč. Mgr. Jaroslava Neničková
Fotogalerie


J. A. K Show
V letošní tradiční pěvecké soutěži na druhém stupni jsme se díky scénáři Hany Měchurové z 9. B a divadelnímu kroužku paní učitelky Pavlíny Hebnarové přenesli do doby antiky, kdy Caesar, významný římský vojevůdce a politik, potřeboval sehnat pro věčně nespokojenou Kleopatru výborné pěvce. A tak se postupně mezi scénkami představilo devět nejlepších zpěváků, z nichž bylo vybráno pět soutěžících do druhého kola. O tom, kdo se umístí na stupních vítězů, rozhodli při hlasování všichni diváci takto:

 1. místo - Lubomír Tobolka z 8. C
 2. místo - Barbora Selucká z 8. A
 3. místo - Anna Abamuszkinová z 9. A

Chtěla bych poděkovat všem zpěvákům, účinkujícím i učitelům, kteří se jakkoli podíleli na zdárném průběhu J. A. K. SHOW 2016.

M. Žáková


Jarní soustředění kroužku atletiky
Ve dnech 11. – 13. 3. 2016 proběhlo v hotelu Junior ve Bzenci atletické soustředění starších dětí. Mladí atleti si zaběhali v lese, zaposilovali v LR Fitku, protáhli se a zahráli si míčové hry v tělocvičně. Na závěr si děti zazávodili  nejen v běhu, ale i ve vědomostních soutěžích, které byly součástí večerního programu. Ze soustředění  odjížděly děti unavené, ale spokojené a plné chuti do dalších tréninků.

Fotogalerie


Karneval v ŠD
Ve čtvrtek 18. 2. 2016 se všechna oddělení zúčastnila karnevalového reje v kinosále na Újezdě. Děti se převlékly do svých kostýmů a paní vychovatelky vyhodnotily nejlepší z nich. Soutěžilo se, tancovalo a rozdávaly se sladkosti. Děkujeme rodičům za sponzorské dary a příspěvky do tomboly.

Vychovatelky ŠD
Fotogalerie


Lyžařský kurz žáků 7. ročníku
Ve dnech 17. 1. 2016 až 22. 1. 2016 se žáci 7. A a 7. D naší školy zúčastnili lyžařského kurzu ve Starém Městě pod Sněžníkem. Ubytováni byli na Národním domě a výcvik probíhal v lyžařském středisku na Paprsku. Všichni žáci se naučili základy lyžování a pokročilejší lyžaři se ve svých dovednostech zdokonalili. 

Fotogalerie
Videosestřih
Videosestřih II
Fotografie ke stažení zde

Ve dnech 7. – 12. 2. 2016 proběhl druhý lyžařský kurz tříd 7. B a 7. C. I přes počáteční horší sněhové podmínky vše dopadlo dobře, když se ochladilo a zasněžilo.

Fotogalerie


Zápis do prvních tříd
Ve dnech 4. a 5. února jsme mezi sebou přivítali naše budoucí žáky prvních tříd, protože v tyto dny proběhl zápis prváčků. Na zápis jsme se už tradičně velmi pečlivě připravovali. V hodinách výtvarné výchovy děti namalovaly krásné obrázky, které dokreslily letošní téma „ Z pohádky do pohádky.“ Paní vychovatelky z družiny připravily pro děti drobné dárečky, aby na tento slavný den měly pěknou vzpomínku. Všechny děti byly moc šikovné a s chutí se zapojovaly do připravených činností. Některé už naši školu dobře znaly, protože nás navštěvovaly se svými rodiči v podzimních měsících a zúčastnily se projektu „Půjdeme  do školy“. Ve školním roce 2016/2017 budeme mít více než 80 prváků, proto otevřeme čtyři první třídy.

Fotogalerie


Polonéza
Tak už to máme za sebou! Najednou se zdá, že ty čtyři měsíce hrozně rychle utekly. Od října se čtyřicítka deváťáků pravidelně jednou týdně scházela v tělocvičně a podle mých pokynů se pokoušela sladit pohyb rukou a nohou s třídobým rytmem.  Polonéza Es dur Antonína Dvořáka opět provázela začínající, někdy upovídané tanečníky a na konci ledna již byla zvládnuta celá choreografie. Letos mohli žáci zúročit své umění dvakrát, a to když jim bylo nabídnuto, aby kromě plesu naší školy předtančili i na Obecním plese ve Vlkoši. Díky většímu počtu „Vlkošáků“ a tomu, že obec Vlkoš objednala a zaplatila autobus, se tato akce mohla uskutečnit. Krásně nastrojené tanečnice a tanečníci  se nejdříve předvedli na plese naší školy a pak i ve Vlkoši. Obě dvě vystoupení sklidila velký potlesk a účinkující mohli být nadmíru spokojeni, že vešli do povědomí tolika diváků.

Díky patří rodičům za nemalé investice spojené s předtančením a taky paní učitelce Kůřilové a jejímu manželovi za pomoc s organizací přesunu do Vlkoše a za dokumentaci celé akce.

Vedoucí nácviku Jaroslava Neničková

Fotogalerie
Videosestřih


ŠD - bruslení na kyjovském kluzišti
Z bruslení na umělém kluzišti na stadionu byly děti nadšené. Některé děti bruslí s jistotou, jiné teprve začínají zkoušet nové brusle a první rozjíždění na ledě. Všichni máme z bruslení radost a doufáme, že nám zimní počasí ještě dlouho vydrží.

J. Rajsiglová, L. Urcová
Fotogalerie


Regionální výchova během předvánočního období na prvním stupni
V našem ŠVP  se zaměřujeme na regionální výchovu v různých oblastech výchovy a vzdělávání. Proto jsme se i v předvánočním období zaměřili na prvním stupni na zpěv lidových koled, výrobu tradičních lidových vánočních ozdob i na dodržování lidových zvyků naší oblasti. Připomněli jsme si svátek svaté Lucie a při tradičním zpívání na schodech jednotlivé ročníky učily vánoční koledy ostatní třídy. Poslední den ve škole před vánočními prázdninami jsme uspořádali pěveckou soutěž Vánoční rolnička, kde jsme si všechny nové koledy zopakovali. 

Fotogalerie


Vystoupení dramatického kroužku
Dne 21. 12. 2015 proběhlo vystoupení dramatického kroužku z názvem "Vánoční symboly". Představení proběhlo ve třech blocích - pro mladší žáky, starší žáky a večer pro rodiče, hraná část byla doprovázena pěveckými vystoupeními. Děkujeme všem účinkujícím.

Veselé Vánoce a hodně štěstí v roce 2016

Fotogalerie

Video


Divadelní představení žáků I. stupně
I letos se v předvánočním čase sešli žáci 1. stupně při vystoupení Dramatického kroužku a kroužku Veselé pískání. Po přání pana ředitele v úvodu předvedli malí herci pohádku „ O veliké řepě“ a pásmo zimních básniček. Pak následovala pohádka „Dlouhý, Široký a Bystrozraký.“ Po skončení zahrály děti na flétny vánoční koledy a některé si také za doprovodu klavíru společně zazpívaly. Příjemná sváteční atmosféra provázela i vystoupení pro rodiče, které proběhlo odpoledne.

Eva Pokorná, vedoucí Dramatického kroužku
Radim Pokorný, vedoucí kroužku Veselé pískání
Fotogalerie


Listování
Na naší škole se stalo již tradicí předvánoční  LISTOVÁNÍ. 11. prosince k nám dorazil Lukáš Hejlík, Alan Novotný a Lenka Janíková. Celý první stupeň se seznámil s knihou Bertík a Čmuchadlo autorky Petry Soukupové, druhý stupeň byl vtáhnut do děje knihy Život k sežrání od Mikaela Olliviera. Herci jako vždy nezklamali. Scénické čtení v jejich podání je plné emocí. Děti se smály, paní učitelky byly dojaté. Děkujeme a těšíme se za rok naviděnou.


Vernisáž výstavy prací kroužku keramiky
10. prosince proběhla v budově na Seifertově náměstí slavnostní vernisáž výstavy kroužku keramiky. Byly vystaveny  práce od začátku školního roku a také práce vedoucí kroužku Světlany Daňhelové. O kulturní vystoupení se postarali malí zpěváčci pod vedením paní učitelky Jany Aberlové. Prožili jsme moc pěkné odpoledne a o úspěchu výstavy vypovídá i hojná účast nejen žáků a zaměstnanců školy, ale i dalších hostů, kteří obdivovali krásu vystavených předmětů.

Fotogalerie


Čertovský den v ŠD
V pátek 4. 12. 2015 proběhlo čertovské rejdění v tělocvičně. Všichni jsme se proměnili v čerty a společně jsme si zahráli hry, zasoutěžili, dokázali uhádnout tajenky a kvízy a nakonec zatančit s nafukovacími balónky. Každý čert dostal čertovskou medaili za úspěšné čertovské skotačení.

Rajsiglová, L. Urcová
Fotogalerie


Školní družina – spolupráce s DDM
Ve středu 3. 12. 2015 jsme navštívili DDM, kde na nás čekala policistka ČR J. Mičková. Povídali jsme si, co všechno musí znát a umět, aby mohla vykonávat tuto profesi a co její práce u policie obnáší. Zopakovali jsme si důležitá telefonní čísla, které bychom měli vědět, když by bylo třeba pomoci lidem v nouzi. Beseda byla zajímavá a poučná.

J. Rajsiglová
Fotogalerie


Vánoční dílny na prvním stupni
Adventní období je na prvním stupni vždy spojeno s vánočními dílnami. Děti mají možnost si vyrobit hezké dárky pro své blízké a také si vyzkoušet svoji trpělivost a šikovnost při práci s netradičními materiály. Všechny výrobky byly vystaveny, aby se každý mohl inspirovat a také obdivovat pěknou práci našich žáků.

Fotogalerie


Projekt Půjdeme do školy
Během měsíců listopadu a prosince se vždy ve čtvrtek scházeli u nás ve škole předškoláci, aby si vyzkoušeli, jaké to je, sedět ve školní lavici a „učit se jako opravdoví školáci.“ Děti si také v doprovodu svých rodičů prohlédly celou školu a na závěr projektu si vyzkoušely svoji šikovnost ve vánočních tvořivých dílnách. Doufáme, že se s budoucími prváky zase brzy setkáme u zápisu do prvních tříd.

Fotogalerie


Mikuláš
V pátek 4. prosince se k nám po zlaté niti spustil Mikuláš se svými pomocníky. Čerti i andělé pomohli Mikulášovi pochválit hodné, pokárat zlobivce a nakonec odměnit všechny děti. Za sladké odměny pro naše žáky děkujeme SRPŠ. Fotografie k nahlédnutí najdete.

Fotogalerie


150 HASIČI – oheň zasyčí,

155 DOKTOR – je tu hned,

158 znám POLICII zavolám.

Nejen tyto základní informace, ale také mnoho dalších užitečných dovedností se naučily děti ze 2. C a 2. D při listopadovém setkání s hasiči. Ti je dva týdny po sobě v rámci preventivního programu navštívili v jejich třídách a velmi zajímavou a působivou formou je učili správnému chování v případě ohrožení požárem. Vzájemnému setkání nechyběly názorné pomůcky a vážné informace byly prokládány humorem spolu se sladkými odměnami za úspěch v soutěžích.

Fotogalerie


Žáci 5. A a 5. B si v pátek 27. listopadu prověřili část svých znalostí z přírodovědy na exkurzi ve VIDA centru v Brně. Součástí prohlídky byla i účast na třech pracovních dílnách, které se jmenovaly Mysli na smysly, Hustý program a Barvy kolem nás . Na závěr prohlídky se ještě všichni zúčastnili zajímavé science show, ve které se zábavným způsobem  mohli zapojit do řady fyzikálních pokusů, které se týkaly tlaku. Návštěva VIDA centra se všem líbila.

Fotogalerie


EXKURZE 3. A
V pátek 13. listopadu 2015 jsme v rámci projektu „KYJOV A OKOLÍ“ navštívili kyjovské sklárny VETROPACK MORAVIA GLASS na Havlíčkově ulici. Průvodce nás nejprve seznámil s historií a současností tohoto výrobního podniku, poté jsme se vydali do areálu skláren na prohlídku. Nejvíce nás zaujala v obrovské hale moderní výrobní linka, kde jsme se zájmem pozorovali, jak ze žhavých kapek skla vznikají bez dotyku lidské ruky sklenice. Exkurze se nám velmi líbila.

Fotogalerie

V pátek 20. listopadu 2015 jsme se vydali na MĚSTSKÝ ÚŘAD A MĚSTSKOU POLICII V KYJOVĚ, abychom si rozšířili vědomosti z prvouky a obohatili náš celoroční projekt „Kyjov a okolí“. Nejdříve jsme si důkladně prohlédli radnici zvenčí, následovaly vstupní prostory. Paní průvodkyně nás stručně seznámila s historií budovy, kyjovským znakem, s činností městského úřadu a jeho odbory. V přízemí jsme navštívili zasedací místnost s obrazy kyjovských starostů, v patrech kancelář starosty a obřadní síň, kde probíhají svatby a vítání občánků do života. Na „svatbu“ jsme si s nevěstou, ženichem a svatebčany k naší velké radosti i zahráli. Potom jsme sestoupili do dvorního traktu a zamířili do RADNIČNÍ GALERIE zhlédnout probíhající výstavu obrazů. Odtud vedly naše kroky na městskou policii, kam se těšili hlavně chlapci. S nadšením jsme se seznámili s vybavením policistů, které jsme si směli i osahat, zaujal nás i kamerový systém, jež sleduje dění na kyjovských ulicích a křižovatkách. Z exkurze se nám vůbec nechtělo domů.

Fotogalerie

V pátek 4. prosince 2015 vyrazila naše třída pod hlavičkou projektu „Kyjov a okolí“ na další zajímavou exkurzi do kyjovských mlýnů GOOD MILLS. Do areálu závodu jsme prošli vrátnicí z Nádražní ulice, kde se nás ujal průvodce. Prohlídka začala u obrovských sil na obilí, pokračovala rozlehlou pětipatrovou budovou mlýna, kde desítky velikých mlecích strojů mlely pšeničnou a žitnou mouku. Líbilo se nám, že jsme mohli některé druhy výrobků i ochutnat. Z mlýna jsme se přemístili do provozu s balicí linkou a pozorovali techniku při balení kilogramových sáčků mouky, jejich foliování a převoz do skladu. Protože jsme během exkurze byli hodní, dostal každý z nás od samotného stárka jeden balíček mouky, ze kterého můžeme s maminkou upéct vánoční cukroví. Z exkurze jsme byli nadšeni.

Fotogalerie

EXKURZE 3. B do VETROPACK MORAVIA GLASS KYJOV
Dne 24. 11. 2015 se žáci 3. B zúčastnili v rámci projektu „Kyjov a okolí“ exkurze do sklárny. Nejprve nás průvodci seznámili s historií i současností výroby skla. Poté jsme navštívili kmenárnu, kde se připravují suroviny na výrobu skla. Postupně jsme procházeli celým výrobním provozem, navštívili jsme také velín a balení hotových výrobků. Exkurzi jsme zakončili prohlídkou laboratoří. Prohlídka sklárny se všem žákům moc líbila, byla velmi poučná a zajímavá.


Beseda s cestovatelem
Ve středu 18. 11. navštívil naši školu známý brněnský cestovatel Petr Jahoda, který publikuje v českých i zahraničních časopisech a magazínech, nafilmoval přes deset dokumentárních filmů pro Českou televizi. Je autorem šesti cestopisně-etnografických knih. Jeho fotografie z cest jsou součástí zeměpisné učebnice pro 6. ročník ZŠ a primu gymnázia. Žákům prvního stupně povídal o svém putování po Africe na horském kole.  

Fotogalerie


Návštěva Městské knihovny v Kyjově
6. listopadu navštívila školní družina Městskou knihovnu Kyjov, za účelem seznámení se s novou čtenářskou soutěží s názvem Lovci perel. Děti projevily velký zájem o toto čtenářské soupeření, proto jim pracovnice knihovny objasnila princip sbírání perel a vyplňování soutěžních otázek na konci každé knihy, provedla děti knihovnou, představila jim novinky určené pro dětské čtenáře a informovala je o možnosti navštěvovat Čtenářský kroužek při městské knihovně.

Romana Marková, Lucie Urcová
Fotogalerie


Coca cola cup 2016
V pondělí 2. 11. 2015 se v Kyjově na stadionu v ulici Mlýnská konalo první kolo soutěže žákovských týmů v kopané. Z předkol do soutěže postoupily čtyři týmy. Naše škola jako pořadatel přivítala družstvo z Moravského Písku, Otnice a Velkých Pavlovic. Výběr žáků ze školy Komenského přesvědčivě zvítězil ve všech zápasech a náš tým tudíž hladce postoupil do dalšího postupového kola, které se odehraje v jarních měsících. Všem žákům patří dík za vzornou reprezentaci školy i města.

Výsledky jednotlivých zápasů žáků ZŠ J. A. Komenského v turnaji

ZŠ J. A. Komenského – ZŠ Otnice 4:0

ZŠ J. A. Komenského – ZŠ Moravský Písek 5:1

ZŠ J. A. Komenského – ZŠ Velké Pavlovice 3:0 (kontumačně)


Exkurze v Modré a na Velehradě
V úterý 29. října 2015 se 7. třídy zúčastnily dějepisné a přírodovědné exkurze do Modré a na Velehrad. Nejdříve si žáci prohlédli barokní baziliku s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera na Velehradě. Poté se přemístili do Modré, kde si prohlédli expozici s názvem Živá voda. Zde se seznámili s životem ve vodě i kolem vody, s vodními živočichy i rostlinami řeky Moravy, přilehlých potoků i tůní. Ve venkovním areálu se nachází bohatá výsadba zeleně. Najdeme zde typické moravské biotopy s jejich charakteristickými bylinami a dřevinami (například chřibské prameniště, venkovskou bylinkovou zahrádku či moravní lužní les). Nakonec na žáky čekala hlavní část exkurze – archeoskanzen v Modré. Velkomoravské sídliště středního Pomoraví se nachází nedaleko Uherského Hradiště na silnici Staré Město Velehrad. Skanzen žije každodenním životem, naučnými představeními, programy, pokusnými tavbami kovů nebo výrobou keramiky. Žáci ochutnali placku upečenou přímo v peci, zastříleli si z luku nebo se podívali na práci kováře. Po celou dobu prohlídky plnili úkoly, které dostali od paní učitelek dějepisu.

Fotogalerie


Z činnosti cykloturistického kroužku
V sobotu 24. 10. 2015 se členové kroužku sešli na své první schůzce. Náplní prvního setkání bylo poučení o bezpečnosti v průběhu činnosti kroužku, seznámení s povinnou výbavou kola a s jeho údržbou, poučení o správné výstroji pro jízdu na kole a zopakování zásad bezpečnosti pro jízdu na kole v silničním provozu. Následně si žáci procvičili svou zručnost při cvičných jízdách v areálu školy a nic tak nebránilo tomu, abychom se vydali na první vyjížďku. Za cíl jsme si zvolili vodní poldry v povodí řeky Kyjovky za Bohuslavicemi u Kyjova. Většina trasy vedla po cykloturistických nebo turistických stezkách a všichni účastníci ji zvládli. Díky pěknému počasí se výlet vydařil a všichni se už těšíme na další, který bude pěší s cílem v Čeložnicích na Pastvinách.

Mgr. Roman Klimek
Fotogalerie


Běh s trikolórou
V rámci oslav 97. výročí vzniku samostatnosti ČSR se v městském parku dne 23. 10. 2015 konal 8. ročník štafetového Běhu s trikolórou. V tomto závodě bojovaly o nejlepší umístění štafety žáků z 3.–5. ročníku základních školy Dr. Joklíka a naší školy. Závod se vydařil nejen díky počasí, ale i díky ostatním žákům, kteří svým fanděním dotvářeli skvělou atmosféru.

Výsledky


PROJEKT „KYJOV A OKOLÍ“ - naučná vycházka 3. tříd
Ve dnech 6.-9. 10. 2015 naplánovaly třídní učitelky 3. ročníku pro své žáky v rámci projektu „Kyjov a okolí“ naučnou vycházku po Kyjově. Po místních pamětihodnostech a významných budovách nás provázela pracovnice Vlastivědného muzea v Kyjově paní Blanka Pokorná.
Procházku po Kyjově jsme začali u nejstarší dochované budovy ve městě – zámečku (muzea). Odtud jsme prošli kolem fary k Základní umělecké škole (chudobinci D. Jurovského), pokračovali zpět kolem křižovatky (místa středověké Kostelní brány) na Masarykovo náměstí. V centru města jsme se zastavili u dominanty celého prostoru – renesanční radnice s vysokou věží a Mariánského sloupu. Následovalo seznámení s Domem kultury a kostelem Nanebevzetí panny Marie, do kterého jsme i na několik minut vstoupili. Prohlídková trasa pokračovala po Komenského ulici kolem zdravotnické školy, pošty (záložny) a gymnázia a dovedla nás až k sokolovně u železniční stanice. U každé pamětihodnosti nás čekal stručný výklad o historii a současném využití stavby doplněný dobovými fotografiemi, nechyběly zajímavosti ani čas na naše zvídavé otázky. Příjemná vycházka končila v parku, kde jsme se s naší milou a trpělivou průvodkyní rozloučili.

Vyučování „v terénu“ se nám velmi líbilo. Užili jsme si pohyb na čerstvém vzduchu a navíc získali spoustu nových informací o našem městě, které využijeme v hodinách prvouky.

Fotogalerie


Polsko
Byl čtvrtek večer a na vlakovém nádraží v Hodoníně panovalo vzrušení. Každou chvíli měli přijet Poláci.Všichni jsme byli nervózní a netrpěliví. Pak se ale všechno seběhlo velice rychle a každý z nás si toho „svého Poláka“ odvezl domů. V  pátek jsme měli společný program ve škole. Nejprve Jarek, Matěj a Pavel – naši skvělí folkloristé - zahráli jednu písničku společně, pak ještě jednu, při které Patrik cifroval a  nakonec Jarek zahrál Piráty z Karibiku, což samozřejmě  poznali i naši noví kamarádi. Dále jsme si vyzkoušeli tahání vody koštýřem. Potom vystoupili naše mažoretky a nakonec jsme si zahráli a zazpívali ,,Old MacDonald Had a Farm“. Následovala prohlídka školy, pár pokusů s paní učitelkou Režňákovou a po obědě jsme se šli podívat do školy na Seifertově náměstí. Poté byl rozchod ve městě. V sobotu jsme jeli na Macochu. Nahoru na Macochu nás vyvezl vláček. Prohlédli jsme si jeskyni a na lodičkách jsme si dokonce společně zazpívali. Zpěv se v jeskyni krásně rozléhal.  Lanovkou jsme pak vyjeli úplně nahoru a podívali jsme se do propasti. Cestou do Kyjova jsme se zastavili v Brně na oběd, na prohlídku Petrova a samozřejmě do Vaňkovky. I tato část programu se nám všem líbila. V neděli byl program v rodinách. Někteří šli na hody, jiní jeli do zoo, my jsme navštívili zámek v Miloticích a vyzkoušeli jsme si dobové kostýmy. Myslím, že i neděli jsme si náramně užili. V pondělí na vlakovém nádraží už byla smutná nálada - loučení, objímání  a překotné mávání. Bylo to fajn, už teď se těšíme na květen, kdy se zase spolu setkáme, tentokrát v Polsku.

Natálie Lípová 7. B
Fotogalerie
Videoreportáž


Na začátku října se třídy 9. A a 9. B vydaly na poznávání historie města Brna
Na Zelném trhu, který svou funkci plní již přes 700 let, navštívili jeho podzemí, kde zhlédli archeology odkryté sklepy původních domů. Jsou zajímavě vybaveny tak jako kdysi – zásoby ovoce a zeleniny, sudy s pivem, vinné sklepy, alchymistická dílna. Velké oblibě se těšila „mučírna“, protože jsme si zde mohli  vyzkoušet některé mučicí nástroje. Dále si mnozí žáci vlezli do „klece bláznů“, která kdysi stávala na Zelném trhu a bývali do ní uvrženi nevhodně se chovající občané, později opilci, aby zde byli vystaveni veřejné hanbě. Ke konci prohlídky žáci mohli vhodit  minci do studny a něco si přát – často si přáli výborné známky. Nakonec jsme navštívili dobovou krčmu se spoustou lákavého jídla a zajímavými recepty – např. recept na jídlo z veverek. Tato expozice sklidila velký ohlas a zvýšila zájem o historii města Brna. Nebylo to však všechno… Když už jsme byli v této historické lokalitě, vydali jsme se také vzhůru  po schodech Staré radnice. Výstup nebyl náročný a vyhlídka na město Brno byla i v podzimním oparu nádherná. Uchvátily nás střechy mnoha červených odstínů, tajemné dvorky a zákoutí, temné podchody, ale také rozlehlé lesy, které město chrání ze všech stran. Exkurze byla velmi zajímavá a poučná. Po rozchodu a občerstvení jsme se plní sil a zážitků vypravili zpět do Kyjova.

V. Bočková, P. Poláčková
Fotogalerie


Výukový program ve školní družině - Můj kamarád
Poslední zářijový týden za námi přišly do ŠD pracovnice Občanského sdružení Krok, které si pro nás připravily preventivní program zaměřený na kamarádské vztahy, komunikaci mezi sebou a přátelství. Na úvod se děti posadily na koberec a povídaly si o tom, jaké vlastnosti by měl mít jejich kamarád a jaké vlastnosti jsou špatné. Následovala skupinová práce dětí, kde si společně namalovaly na velký arch papíru chlapce Radovana. Děti vymýšlely a psaly na obrázek, jak by se měl Radovan chovat ve školní družině. Na závěr si děti mezi sebou zasoutěžily a v kruhu zahrály hry. 

Rajsiglová J.


PROJEKT „KYJOV A OKOLÍ“ - exkurze třetích tříd
Ve středu 30. září 2015 se vydali žáci 3. ročníku v rámci celoročního projektu „Kyjov a okolí“ na exkurzi do Bukovan, Lovčic a Strážovic. V Bukovanech jsme navštívili „Bukovanský mlýn“ s muzeem a vyhlídkou do širokého okolí. Pan mlynář nám poskytl odborný výklad. Poté následovala prohlídka poníků se zajímavými informacemi a úkoly. Po malém občerstvení jsme přejeli do Lovčic, odkud jsme pěšky vyrazili do Ždánického lesa k rybníku a pramenu Jordánku. Cestou jsme poznávali přírodu, u rybníka ve skupinách vyplňovali pracovní listy. Třetí zastávka byla ve Strážovicích, kde nás čekal výstup na Babí lom. Z jeho vrcholu jsme pozorovali krajinu v okolí Kyjova a pracovali s mapkami. Exkurze se nám moc líbila, unaveni, ale velmi spokojeni jsme se vrátili do Kyjova.  

Fotogalerie


Kvalifikační kolo Coca-Cola Cup 2015/2016
Výběr žáků osmých a devátých ročníků naší školy, se ve čtvrtek 1. 10. 2015 zúčastnil fotbalového turnaje na umělé trávě Městského stadionu města Kyjova o postup do další soutěže Coca-Cola Cup 2015/2016.

Náš tým ani jednou nezaváhal, čímž si zabezpečil postup do dalšího kola, které se odehraje v měsíci říjnu. Turnaje se zúčastnilo šest týmů ze škol z Bzence, Hodonína (Mírové náměstí), Mutěnic, Šardic, Žeravic a Kyjova (J. A. Komenského).

Všem chlapcům náleží pochvala za vzornou reprezentaci školy a města.

Fotogalerie


Slavnostní pasování prváčků ve školním roce 2015/2016
24. září proběhlo na školním hřišti na Seifertově náměstí pasování prváčků panem ředitelem. Tato slavnost je pro děti z prvních tříd velmi významná, protože se jí účastní i jejich rodiče   a také všechny paní učitelky i učitelé a další zaměstnanci z 1. stupně. Slavností nás provázely dvě postavičky – vrabčák a kohout, zacvičila nám děvčata z oddílu aerobiku a především se předvedli prváčci s ukázkou všeho, co se už ve škole naučili. Potom následovalo soutěžení a nakonec byl táborák s opékáním špekáčků. Hostů přišlo hodně, počasí nám přálo a nálada byla výborná. Přejeme všem prváčkům, aby se jim ve škole líbilo.

Fotogalerie


Regionální výchova na 1. stupni
V rámci projektu Lidové zvyky proběhla ve třetích třídách tvořivá dílna, která se vztahovala k nedávnému Slováckému roku v Kyjově. Znovu mezi nás přišla organizátorka Jízdy králů Marie Hoclmanová ze Skoronic a s ní i pracovnice kyjovského muzea Taťána Martonová, aby děti naučily vyrábět chocholky, kterými se zdobí koně. Děti si znovu oživily tuto krásnou lidovou tradici, pracovaly s chutí a hotové chocholky si mohly odnést domů.

Fotogalerie


V rámci celoročního projektu Kyjov a okolí se dne 21. 9. 2015 vydaly třídy 3. A, B, C, D. na exkurzi Baťova kanálu do Vnorov. Zde si všichni vyzkoušeli průjezd plavební komorou. Během plavby po kanále jsme mohli také sledovat množství bobřích nor a stromů, opracovaných bobřími zuby. Po svačince jsme se autobusem přesunuli do strážnického skanzenu,kde byl pro návštěvníky připraven program Podzim na dědině. Byly zde ukázky z dob minulých,např. vyorávání brambor koňmi, uvařené brambory pak děti mohly ochutnat,viděli jsme vaření povidel, stáčení jablečného moštu a zpracování všeho,co lidé dříve vypěstovali. K zajímavým a poutavým zážitkům nám také přispělo krásné slunné počasí. Všichni jsme se vraceli do Kyjova spokojeni.

Fotogalerie
ŠKOLNÍ ROK 2014–2015

 

Školní výlet 8. A a 8. B
Ve čtvrtek 18. 6. 2015 jely třídy 8. A a 8. B na školní výlet do Brna a na hrad Veveří. V Brně Bystrci nasedli na loď jménem Utrecht a jeli do stanice Rokle, odkud je autobus dovezl na hrad. Všichni byli překvapeni obrovskou rozlohou tohoto hradu. Prohlídka byla velmi zajímavá a začínala v hradní hladomorně. Hrad Veveří nepatří mezi vyvolené a draze opravené hrady. Na opravě se sice pracuje, ale bude to ještě stát mnoho práce a peněz. Tento hrad provází velmi pohnutý osud. Za druhé světové války jej využívali nacisté, byl vězením, skladištěm zbraní a nepotřebných věcí, po válce lidé téměř vše vykradli. Poté zde sídlili ruští vojáci a devastaci zámku (který kdysi patřil i Karlu IV.) dokončili studenti učiliště, které zde po nějaký čas působilo. Našim žákům se však hrad velmi líbil a působil na nás opravdově právě svou přirozenou podobou. Společně hradu Veveří přejeme, aby bylo dost peněz na jeho nezbytné opravy a aby jej jezdilo obdivovat mnoho návštěvníků. Po prohlídce hradu následovala zpáteční plavba lodí po přehradě. Tentokrát jsme měli loď jenom sami pro sebe. Když  už byli naši žáci v Brně, samozřejmě toužili navštívit galerii Vaňkovku a koupit si nějaké dobroty či drobnosti. Výlet se žákům velmi líbil a obohatil jejích dějepisné znalosti.

V. Bočková, P. Poláčková
Fotogalerie


Slovácký rok na 1. stupni
V letošním roce nás opět čeká v srpnu Slovácký rok. Na 1. stupni jsme několik měsíců pilně  vytvářeli výtvarná díla zaměřená na život v našem regionu v minulých dobách, učili jsme se lidové písničky a tance a seznamovali jsme se s průběhem všech  činností, které se střídaly během celého roku na Slovácku. 17. června přišly mezi nás děti ze souboru Kyjovánek a děti z dětské cimbálové muziky při ZUŠ Kyjov a prožily s námi společné dopoledne s regionální tematikou. Paní Martonová z kyjovského muzea nás seznámila s historií minulých Slováckých roků a také se součástmi lidových krojů.

Na závěr jsme si za doprovodu cimbálové muziky zazpívali.

Fotogalerie


Atletický mítink kyjovských základních škol
16. 6. 2015

Fotogalerie 


Domov Horizont
Ve dnech 15. – 19. 6. 2015 se žáci osmých tříd zúčastnili exkurze do DOMU HORIZONT. Krátkou reportáž z návštěvy 8. E můžete zhlédnout zde. Děkujeme sestřičkám, vychovatelkám, učitelkám a klientům za velmi pěkný a intenzivní zážitek.

Mgr. Martina Kůřilová


Turnaj ve vybíjené 4. a 5. tříd
9. června proběhl turnaj ve vybíjené žáků 4. a 5. tříd. Své síly změřila desetičlenná smíšená družstva. První místo vybojovaly třídy 4. B a 5. B, druhé místo obsadily třídy 4. D a 5. C a na třetím místě skončily třídy 4. A a 5. A. Hlavní rozhodčí byla paní učitelka Jana Vaníčková.

Gratulujeme vítězům i všem ostatním hráčům, kteří sportovně přijali porážku a rozhodli se více trénovat, aby v příštím turnaji dosáhli lepších výsledků.

Fotogalerie


VÝUKOVÝ PROGRAM „JAK OCHRÁNIT SÁM SEBE“
V pondělí 8. 6. 2015 se žáci 2. A a 2. B třídy zúčastnili preventivního programu s názvem „JAK OCHRÁNIT SÁM SEBE“, který pro ně připravily pracovnice občanského sdružení KROK v Kyjově.

Na úvod dvouhodinové lekce byla zařazena pohybová hra, po ní se děti pohodlně usadily na koberci a povídaly si s dvojicí psycholožek o odvaze, zamýšlely se nad tím, jaká nebezpečí na ně číhají v každodenním životě, společně hledaly vhodná řešení těchto nebezpečných situací, přemýšlely, jak se mohou v konkrétních případech chránit, zda lze ohrožení předvídat, či mu dokonce předcházet. Následovala oblíbená skupinová práce s obrázky. Čtveřice žáků obdržely listy s fotografiemi, které měly vystřihnout, podle zadání roztřídit a společně nalepit na archy papíru. V besedním kruhu pak každá skupinka svoji práci představila ostatním, komentovala výběr a zařazení obrázků, zdůvodnila a obhájila své řešení úkolu. Lekci uzavřela sada dramatických cvičení, ve kterých si děti prakticky vyzkoušely přivolání pomoci v nebezpečných situacích. Nechybělo hodnocení netradiční výuky a práce účastníků programu.

Žáci druhých tříd se těší na další zajímavé a poučné setkání s pracovnicemi KROKU v příštím školním roce.

L. Fridrichová, J. Grufíková
Fotogalerie


Anglie 27. 5. – 2. 6. 2015
Stejně jako každý rok, tak i letos měli žáci možnost zúčastnit se zájezdu do Anglie, navštívit a poznat spoustu nádherných a zajímavých míst. Tentokrát se to podařilo 38 žákům 8. a 9. tříd. Ve středu 27. 5 . večer jsme se vydali na cestu do Anglie, ovšem se zastávkou v belgickém městě Bruggy, kam jsme dorazili druhý den v poledne. Celé odpoledne jsme pak strávili prohlídkou tohoto malebného města a nechyběla ani projížďka lodí. Večer jsme se přemístili do francouzského přístavu Dunkerque, odkud jsme se příští den ráno přeplavili do anglického Doveru. Odtud pak začalo naše poznávání této země.

Na cestě do Londýna jsme nejprve navštívili město Canterbury a později středověký vodní zámek Leeds. Večer jsme dorazili do londýnské části Bexley Heath, kde si nás vyzvedli rodiny, u kterých jsme následující tři dny přenocovali.

V sobotu jsme vyrazili na okraj Londýna do studií Harryho Pottera, kde si jistě všichni užili příjemně strávený čas a na zpáteční cestě jsme si prohlédli kvetoucí zahrady a rozsáhlý park v Bexley Heath.

V neděli jsme za méně příznivého počasí zavítali do Legolandu a i když nám většina dne propršela, nikdo, jak ukázaly reakce nás všech, se nenechal touto nepříjemnou situací odradit a na velkou část dne se ponořil do světa lega. Po návštěvě Legolandu jsme podnikli prohlídku blízkého města Windsor s velkolepým středověkým hradem, sídlem britské královny.

Poslední den našeho výletu jsme celý strávili v centru Londýna a snažili se maximálně využít zbytky času, abychom viděli co nejvíce. Mimo jiné jsme prošli část města Westminster s jeho pamětihodnostmi, podnikli vyhlídkovou jízdu na Londýnském oku, prošli nejznámější a turisty nejnavštěvovanější náměstí, jako např. Trafalgarské, Piccadilly atd.

Nezapomněli jsme ani na procházku kolem Buckinghamského paláce nebo hrad Tower u řeky Temže. Chybět nemohlo také fotografování u nultého poledníku v areálu místní observatoře v Greenwich. Kolem 20 hodiny jsme se vydali na cestu domů. V úterý večer jsme se sice unavení, ale spokojení a plní zážitků vrátili v pořádku do Kyjova.

Petra Poláčková
Fotogalerie


Filmový festival dětí a mládeže ve Zlíně
Na den dětí jsme jeli na 55. Filmový festival pro děti a mládež ve Zlíně. Dopoledne jsme byli na zlínském zámečku, kde se konaly různé aktivity a výstavy. V deset hodin jsme se přesunuli do kina, kde jsme viděli film o anorexii, jmenoval se Moje malá sestra. Poté jsme se naobědvali a šli na Univerzitu Tomáše Bati, kde se konala doprovodná akce s názvem Filmlab. Byla zde možnost vyzkoušet si moderování a dabování. Zde jsme potkali Jiřího Mádla, který zde dělal rozhovor pro zlínské noviny. Domů jsme se vrátili okolo páté až šesté hodiny večer. A 2.6. jsme byli v televizi. http://decko.ceskatelevize.cz/zpravicky

Jakub Ryba 6. B
Fotogalerie
Video


Ozdravný pobyt 4. tříd – Hutisko-Solanec
Ve dnech 25. 5. – 29. 5. prožili žáci 4. A a 4. B společný týden v Beskydech. Hned první den vyjeli lanovkou na Pustevny zahalené v mlze a vystoupili ve ztížených povětrnostních podmínkách na horu Radhošť. Náplní zbytku pobytu byl sport, turistika a především společně strávený čas, utužování kamarádství, samostatnost a letos i schopnost porvat se s nepřízní počasí. Všichni zvládli pobyt ve zdraví a v dobré náladě a domů se vraceli s novými zážitky i zkušenostmi. Děkujeme zaměstnankyním DDM Kyjov za vzornou péči o naše pohodlí a prázdné žaludky a všem rodičům, kteří podle svých možností přispěli finančně nebo formou sponzorských darů k příjemnějšímu pobytu dětí a možnosti oceňování soutěží a her různými odměnami.

Fotogalerie


KOVOSTEEL Staré Město – jediná kovová zoo v Evropě
Dne 28. května 2015 se žáci 2. A, 2. B zúčastnili školního výletu do Kovosteelu ve Starém Městě. Po prohlídce Kongresového centra společnosti REC GROUP s.r.o. a zhlédnutí filmu o zpracování odpadu se projeli vyhlídkovým vláčkem STEELINKA. Poté navštívili jedinou kovovou zoo v Evropě, kde obdivovali netradiční a originální zvířata vyrobená z odpadních materiálů, a to především z kovu, ze dřeva a jiných surovin. Zvířata jsou v životní velikosti a svojí propracovaností a dokonalostí nás zaskočila podobou se živými zvířaty.

Po zdolání 96 schodů děti vystoupily na MAJÁK ŠROTÍK a rozhlédly se po kraji kolem metropole Slovácka. K majáku patří LOĎ NADĚJE, kterou jsme si také prohlédli.

Na závěr děti vystoupily na palubu dopravního letounu L-610, aby si prohlédly interiér.

Z výletu byli všichni velmi nadšení a přivezli si spoustu hezkých zážitků.

J. Grufíková, L. Fridrichová 
Fotogalerie 


Seiferos
Dne 27. 5. 2015 navštívila naši školu společnost Seiferos cz, o.s.p., která provozuje záchranou stanici pro dravé ptáky. Ochrana dravých ptáků je lidem naprosto neznámá. V této kategorii se přitom nachází největší množství ohrožených druhů u nás. Pracovníci záchranné stanice žákům naší školy představili některé druhy dravců a sov žijící u nás, ale i jinde ve světě. Žáci, kteří správně zodpověděli položené otázky, byli odměněni v podobě příletu dravce na ruku. Součástí celého programu byly samozřejmě ukázky letu dravců a lovu.

Fotogalerie


Pejsci ve školní družině
Dne 22.5.2015 za námi do ŠD opět přišla cvičitelka psů paní Lungová se svými třemi pejsky. Povídali jsme si o výcviku psů, jak se k nim máme chovat a starat se o ně. Ukazovala nám polohování nemocných tak, aby si mohl pejska hladit. Pejsky jsme vodili, česali a skákali s nimi přes překážky. Dětem se program líbil a byly nadšené.

J. Rajsiglová, vychovatelka ŠD
Fotogalerie


Komenda v Józefówě
Stejně jako v předchozích letech ve dnech 21.–25. 5. 2015 se 15 žáků sedmých tříd, pod vedením Kamily Kostihové a Jany Aberlové, zúčastnilo výměnného pobytu v polském městě Józefów. Po dlouhé cestě jsme přijeli do Varšavy, kde nás přivítala paní ředitelka spolu s našimi polskými kamarády. Polské rodiny si pro nás připravily velké překvapení a vzaly nás na společnou pizzu. Druhý den jsme navštívili školu, kde si pro nás připravili hudebně - taneční program, hodinu výtvarné výchovy a tělesné výchovy, kde jsme porovnali naše výkony ve volejbale. Odpoledne jsme navštívili Varšavu, manufakturu na výrobu cukrovinek. Třetí den jsme vyrazili na společný výlet do městečka Kazimierz Dolny a prohlédli si krásné historické město. Zde jsme se také projeli na lodi po řece Visle. Čtvrtý den jsme strávili den s polskou rodinou, ale taky s ostatními žáky. Polské rodiny nám opět připravily překvapení a den jsme strávili v Copernicus Science Centre a opět jsme porovnali síly v laser game. A tak nám pobyt velmi rychle utekl až ke dni odjezdu, kdy jsme se rozloučili na nádraží ve Varšavě a budeme se těšit na další setkání.

Fotogalerie


Exkurze 9. ročníku do Prahy
Jako je již na naší škole tradicí, vydali se i tento rok deváté třídy na společnou exkurzi do Prahy. Vycházející žáci měli možnost během tří dní blíže poznat naše hlavní město a navštívit pro ně známá i neznámá místa, kudy kráčely dějiny českých zemí.

První den dva autobusy opustily časně ráno Kyjov a vydaly se do hlavního města. Prvním bodem programu byl Vyšehrad, jedno ze sídel českých králů. Žáci zde strávili příjemné dopoledne procházkou  po areálu a také návštěvou kasemat a Slavína. Po návštěvě Vyšehradu jsme se vydali k židovskému městu- Josefovu, které dnes slouží jako památník. Večerní program byl vyplněn představením „Plačící satyr“, které se konalo ve vinohradském divadle. Dílo z pera Fráni Šrámka žáky zavedlo zpět v čase. Komediálně laděný příběh byl obsazen předními českými herci, které měly děti možnost nyní zhlédnout na vlastní oči.

Druhý den se náplní exkurze stala „Královská cesta“, přes Zlatou Uličku jsme se společně ubírali ke královskému paláci a ke katedrále sv. Víta. Odpoledne jsme pak věnovali procházce po Karlově mostu, Staroměstském a Václavském náměstí. Součástí programu byla i exkurze v Národním divadle, kde zkušený průvodce pověděl žákům téměř vše o historii a významu divadla. Večer se cílem naší cesty stala Křižíkova fontána, kde jsme zhlédli vodotryskovou show doplněnou klasickou hudbou.

Poslední den jsme navštívili Petřín, kde jsme nejprve společně prošli bludištěm a pak ti odvážnější z nás vystoupali na místní rozhlednu. Celá exkurze byla zakončena projížďkou lodí po Vltavě, kdy jsme měli možnost si naposledy prohlédnout matičku Prahu z jiného úhlu pohledu.

I přes občasný déšť se exkurze všem žákům líbila, poskytla jim množství nových informací a zkušeností, některým i možnost poprvé jet metrem či navštívit známé divadlo. Doufáme, že se proto i nadále budou všichni naši žáci vracet do Prahy a poznávat její další části.

Žáci 9. A, B, C, D, E
Fotogalerie

 Trasa 1. dne

 • Výstup z autobusu » Vyšehrad » Karlovo náměstí ... mapa
 • Přesun metrem z Karlova nám. » st. Staroměstská ... mapa
 • Židovské město s prohlídkou Starého židovského hřbitova ... mapa
 • Přesun metrem st. Vysočanská » ubytování Hotel Vysočanský pivovar ... mapa

Trasa 2. dne

 • Přesun metrem na st. Malostranská » výstup po starých zámeckých schodech na Pražský hrad » Prohlídka Zlaté uličky » Baziliky sv. Jiří » Starého královského paláce s Vladislavským sálem » katedrály sv. Víta » Pražský hrad » Malostranské nám. » Lennonova zeď » Kampa » Karlův most » Smetanovo nábřeží » Národní divadlo » Národní třída » Václavské nám. ... mapa
 • Cesta k pohyblivé bustě Franze Kafky u obchodního centra Quadrio od sochaře Davida Černého ... mapa
 • Představení v divadle Na Vinohradech ... mapa

Trasa 3. dne

 • Přesun metrem na st. Náměstí republiky » Staroměstské nám. » Betlémské nám. a Náprstkovo muzeum » po mostě Legií k lanovce na Petřín » Petřín » kolem Strahovského kláštera na Loretánské náměstí » Pražský hrad, královská zahrada s Letohrádkem královny Anny » přesun na parník » cesta k autobusu ... mapa

ŠD - Dětské odpoledne s táborákem
Ve čtvrtek 14. 5. 2015 se uskutečnilo za zahradě ZŠ Komenského na Újezdě dětské odpoledne s opékáním špekáčků. Pro děti byla připravena stanoviště se soutěžemi, míčové hry a tanec s děvčaty z 9. tříd. Přestože bylo aprílové počasí – chvíli sluníčko, pak vítr i déšť, zvládli jsme i opékání špekáčků. Moc nám po sportovním úsilí chutnaly.

Vychovatelky ŠD
Fotogalerie


Kulich do škol (13. 5. 2015, 18. 5. 2015)
Vzdělávací program pro žáky 1. stupně základních škol. Projekt, který si vzala „pod křídla" p. vychovatelka Soňa Svobodová interaktivní cestou seznamuje děti a jejich rodiče s problematikou opuštěných psů a koček formou povídání, poslechu pohádky, diskuze a kvízu k ověření znalostí pojmů jako např. kastrace, adopce, množitel, chovatel, útulek, atp.
„Dětem se výukový program moc líbil a byla jsem velmi mile překvapena když jako nejpodstatnější věc, kterou doma potřebujeme než si zvířátko pořídíme, řekly děti: „láska“.
V první části jsme poslouchali příběh Kulicha, který se díky nezodpovědným lidem dostal do útulku, ale nakonec se ho ujala velmi hodná rodina. Povídali jsme si a další informace doplnily paní Zdenka Kouřilová (Výcvikový klub Kyjov a odchytové kotce), Šárka Krakovská (Útulek Hodonín) a Adéla Svobodová (majitelka fenečky z útulku).
V druhé části jsme doposlouchali Kulichův příběh, soutěžili o placky a shrnuli si vše, co jsme se dozvěděli. Doufám, že tento vzdělávací program byl dětem užitečný, cílem je vyvolat v dětech empatii a zodpovědnost za zvířata, která doma mají, nebo si je v budoucnosti hodlají pořídit. Děti dostaly brožurky, které jsou určené i rodičům.

Tento výukový program najdete na stránkách www.nekupujadoptuj.cz.

Vychovatelka ŠD: Soňa Svobodová
Fotogalerie


13. května - preventivní program ZDRAVÍ
Letos již potřetí přivítali prvňáčci pracovnice Agentury pro občany, které si tentokrát připravily besedu o zdraví a zdravém životním stylu. Děti si hravou formou zopakovaly učivo prvouky, zahrály si hry a společně plnily několik úkolů na téma správná výživa a jak trávit volný čas.  

Michaela Moudrá
Fotogalerie


Dopravní výchova ve 4. třídách
Žáci 4. tříd navštěvovali celý školní rok DDM Kyjov, který pro ně organizoval výuku dopravní výchovy, zaměřenou na dodržování pravidel v dopravě, poskytnutí první pomoci i vybavení jízdního kola. Všechna setkání se uskutečnila za účasti policie ČR a městské policie. Žáci, kteří správně vyplnili test z dopravních pravidel, zvládli jízdu na dopravním hřišti i jízdu zručnosti, obdrželi na závěr průkaz cyklisty. Děkujeme zaměstnancům DDM Kyjov za spolupráci a věříme, že získané znalosti a dovednosti přispějí k bezpečnosti našich žáků při pohybu na silnicích.

Fotogalerie


Turnaj v kopané McDonalds Cup
Ve středu 29. dubna se žáci 2.–5. tříd zúčastnili okrskového kola McDonalds Cupu v Žarošicích. Mladší chlapci obsadili v konkurenci pěti družstev krásné 2. místo. Starší chlapci uspěli ve své kategorii ještě lépe a jako vítězové postoupili do okresního kola. To se konalo v úterý 5. května v Hroznové Lhotě. Zde postupně porazili mužstva Ratíškovic, Hodonína, Bzence a probojovali se tak až do finále celého turnaje. V něm sice podlehli družstvu z Veselí nad Moravou, ale i tak je konečné druhé místo vynikajícím úspěchem. Všem klukům gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

Radim Pokorný
Fotogalerie


Deváťáci oslavili Den Země s prváčky
V pátek 24. dubna uspořádali deváťáci už posedmé Den Země pro prváčky. Nejdříve si s pomocí velkých kamarádů malí vyráběli panáčky z kelímků od jogurtu, novin, hliníkových víček a chlupatých štětečků. Vyřešili zaječí bludiště a už pospíchali ven na smyslovou stezku. Smyslová stezka se skládala ze stanovišť, kde si děti procvičovaly sluch, hmat i chuť. Přiřazovaly mláďata ke zvířecím rodičům, poznávaly rostliny i zvířata, trefovaly se balónem do branky, házely míčem na cíl. Během celé smyslové stezky je doprovázeli starší kamarádi pod vedením p. uč. Kostihové. Úplně nakonec pro prváčky připravili naši školní divadelníci pod vedením p. uč. Hebnarové Ekologické hádanky. Po celý den v naší škole byly na návštěvě auditorky ze sdružení TEREZA, protože náš Ekotým žádá již o 3. titul Ekoškola. Ekologické dopoledne se moc líbilo malým i velkým.

Koordinátorka projektu Ekoškola Mgr. Jitka Režňáková
Fototgalerie


Osvobození očima dětí
Kyjovské Slovácko v pohybu uspořádalo 24. dubna 2015 v rámci oslav 70. výročí osvobození Kyjova pro žáky 4. a 5. tříd interaktivně vzdělávací program v městském parku. Po úvodním vyprávění o průběhu války v Kyjově a okolí následovala naučná hra „Staň se osvoboditelem města Kyjova“ a soutěž o titul „Osvoboditel města Kyjova“. Děti se dozvěděly nové historicky zajímavé informace a plnily různé úkoly. Program byl pestrý, velmi pěkně připravený a byl vhodným doplněním učiva vlastivědy.


Pěvecká soutěž J. A. K. Show
30. 3. a 1. 4. vystoupili žáci naší školy s letošní J. A. K. SHOW. Proběhla v duchu "celosvětové Superstar". Afrika, Amerika, Japonsko, Česká republika i další země ukázaly veliký talent a snahu. Mezi scénkami vystoupili jako každý rok nejlepší zpěváci. Mohli jsme slyšet mnoho pěveckých talentů a vidět skvělé herecké výkony. Nesmíme zapomenout ani na technickou podporu. Všem, co účinkovali nebo jakýmkoli způsobem pomohli při realizaci soutěže, velmi děkujeme.

Výsledky v mladší kategorii: 

 1. místo – Lubomír Tobolka
 2. místo – Barbora Selucká
 3. místo – Jakub Doležal 

Výsledky ve starší kategorii: 

 1. místo – Karolína Čechová
 2. místo – Hana Bělochová
 3. místo – Magdaléna Bušinová

Sára Judasová, Marie Žáková
Fotogalerie
Videoklip 


Beseda o včelách
Dne 31. 3. proběhla ve druhých třídách beseda o včelách, kterou provedl pan Opatřil z Čeložnic. Velmi zajímavou a hravou formou povídal o životě včel. Beseda byla pro děti velice poučná a zajímavá.

Fotogalerie


Sovičkový den v 1. C
17. březen byl pro naši třídu SOVIČKOVÝ. Aktovky jsme měli naplněny plyšovými sovami, omalovánkami, knihami se soví tématikou, encyklopedickými informacemi. První vyučovací hodinu se na nás přišel podívat pan ředitel a my jsme ukázali, co všechno už umíme. Dokážeme přečíst nová slova, pochopíme obsah čteného textu, umíme vytvořit větu, doplnit chybějící slova do vět. Rozumíme slovní úloze, kterou znázorníme, vypočítáme a odpovíme na danou otázku. Nasloucháme si a spolupracujeme. V dalších vyučovacích hodinách jsme pokračovali. Každý dostal na lístečku větu a společně jsme seskládali celý text. Povídali si o sovičkách, vytvořili nástěnku, vypracovali devět pracovních listů a zjistili, že nejen sova dokáže být moudrá.V poslední hodině si pak každá skupinka nakreslila svoji sovu a dala jí jméno. Odcházíme domů s dobrou náladou a tričkem se sovičkou.Náš první projektový den se vydařil.

Žáci 1. C a třídní učitelka Michaela Moudrá
Fotogalerie


Karneval  2015
Ve čtvrtek 19. 2. 2015 proběhl v kinosále na Újezdě karneval ŠD. Zahájení patřilo šikovným děvčatům z aerobiku pod vedením Nely Kostihové, které nás taky naučily nové tanečky. Program si pro děti připravila děvčata z devátých tříd (soutěže, hry) a na závěr každá maska dostala drobné dárečky a sladkosti.

Vychovatelky ŠD
Fotogalerie


 

Školní ples
I letos byl z řad žáků devátých tříd velký zájem o nácvik předtančení na školní ples, který se konal 31. 1. 2015. Čtyřicet tanečníků se od začátku října věnovalo Polonéze Es dur od Antonína Dvořáka a pilně trénovalo ladnou chůzi a pevné držení těla. Po překonání několika vypjatých situací se přiblížil datum plesu a choreografie konečně začala dostávat konkrétní tvar. Nastalo pilování výrazu a úsměvů do publika. Tréma se na žácích podepsala a zvednuté koutky nebylo možné z některých vyloudit, ale nakonec vše dopadlo na výbornou a nastrojené princezny a princové předvedli krásný výkon. Velkou pochvalu zasluhuje i paní učitelka Kůřilová, která s pomocí manžela vše nafotila a natočila krásný záznam. Poděkování patří také rodičům za přípravu dětí na ples i za nádhernou kytici.

Mgr. Jaroslava Neničková, vedoucí nácviku
Fotogalerie

Video


Florbalové utkání 2. tříd
Dne 13. 1. 2015 se uskutečnilo malé sportovní utkání ve florbale mezi třídami 2. C a 2. D. Hráli zvlášť chlapci a zvlášť dívky. V chlapecké kategorii vyhrála 2. D a v dívčí 2. C. Všechny děti hrály s velkým elánem a nasazením.

Fotogalerie


8. E rozdávala radost v DPS
I v letošním školním roce žáci 8. E, pod vedením paní učitelky Kůřilové, v předvánočním čase rozdávali radost. V hodinách výtvarné a občanské výchovy vyráběli ze šišek andílky a andělská přáníčka. Ty v poslední školní den roku 2014 šli osobně předat do Domova s pečovatelskou službou. Důchodci jsou mnohem vděčnější, než děti z azylového domu, kde jsme byli v loňském roce - hodnotila celá třída. Byl to velmi zajímavý a intenzivní zážitek. Ještě jednou všem děkuji.

Martina Kůřilová a 8. E
Fotogalerie


Vánoční divadlo
I letos v adventním čase se žáci 1. stupně se svými vyučujícími a rodiči sešli v tělocvičně budovy na Seifertově náměstí při vystoupení dětí z Dramatického kroužku a kroužku Veselé pískání. Na úvod žáky pozdravil se svým vánočním přáním pan ředitel a pak už je pohádky Tři zlaté vlasy děda Vševěda a Princezna na hrášku  zavedly do světa kouzel, která k Vánocům patří stejně jako koledy, které si všichni společně zazpívali.

Eva Pokorná, vedoucí Dramatického kroužku
Fotogalerie


Vánoční besídka ve 3. C
Jako každý rok se v předvánočním čase sešli rodiče, prarodiče, sourozenci a žáci, aby si zpříjemnili toto období tradiční besídkou. Děti zahrály pohádku, zazpívaly vánoční koledy, které doprovodily na hudební nástroje a přednesly zimní básničky. Své blízké pak potěšily vlastnoručně vyrobenými dárečky. Naše třída se tak opět provoněla nejenom vánočním cukrovím, ale i kouzelnou atmosférou pohody a radosti.

tř. učitelka Eva Pokorná
Fotogalerie


Vánoce v družině
Již od začátku prosince u nás v družině začalo vánoční tvoření. Zdobili jsme hvězdami a stromečky okna, prostory před družinou rozzářil stromeček a rozmanité papírové ozdoby. Pro své blízké jsme vyrobili přáníčka a drobné dárky. Čas čekání na Štědrý den jsme si zpříjemnili vánoční hravou ,,párty“ s ochutnávkou domácího cukroví a dětmi vyrobených jednohubek. Cukroví nám věnovali rodiče dětí a tímto bychom jim chtěli poděkovat za jejich vstřícnost a ochotu. Šťastné a veselé vánoční svátky a vše nejlepší v novém roce přejí vychovatelky ŠD.

L. Krupičková
Fotogalerie


Zpívání u stromečku 

19. prosince se jako každý rok, před odchodem na vánoční prázdniny sešli žáci prvního stupně z budovy Újezd, aby si zpříjemnili poslední den ve škole zpíváním koled. Při tradičním zpívání u stromečku si žáci navodili příjemnou atmosféru blížících se Vánoc. 

Ing. Lubor Hajduch
Video 


ProjectBalon
V rámci předmětu Přírodovědné praktikum si žáci 9.D a 9.E sami vymysleli a zorganizovali "ProjectBalon". Tento projekt je zaměřen na zmapování proudění vzduchu v atmosféře. Projekt spočívá ve vypuštění balónků naplněných heliem, pod kterým je zavěšena zpráva pro případného nálezce. Balonky se zprávou žáci vypustili dne 11. prosince 2014 v 11:15 hod. ze školního hřiště. K projektu žáci založili i webové stránky, na kterých se můžete o projektu dozvědět více. Také zde najdete pár fotografií. Zda žákům na zprávu někdo odpověděl a více podrobností se dozvíte na www.projectbalon.estranky.cz.

Ing. Lubor Hajduch


Vánoční rolnička
Další ročník Vánoční rolničky, pěvecké soutěže na 1. stupni, je za námi. Letos soutěžilo ve zpěvu především vánočních koled 40 dětí. Protože je nás moc, museli jsme se rozdělit na dvě skupiny -  děti prvních až třetích tříd a děti čtvrtých až pátých tříd. Odborná porota, kterou tvořili samí zkušení hudebníci, měla nelehkou roli, a proto byla udělena v obou kategoriích dvě první, dvě druhá a dvě třetí místa. Kromě zpěvu vystoupily i děti, které hrají na hudební nástroje, aby nám zpříjemnily svojí hrou naši soutěž. Všichni se moc snažili, atmosféra byla vánoční a taky jsme si společně zazpívali. Děkujeme členům poroty za čas, který s námi strávili a doufáme, že se jim u  nás líbilo.

Fotogalerie


Vánoční dílny na prvním stupni
9. prosince proběhlo na prvním stupni tradiční vánoční tvoření zakončené výstavou dětských prací. Děti se pustily s chutí do práce a během dopoledne se začaly plnit chodby překrásnými výrobky, které přispějí k vytvoření slavnostní nálady ve škole a jako vánoční dárky  jistě udělají obdarovaným velkou radost.

Fotogalerie


6. debrujárské vánoční dílny v Kyjově
V sobotu 6. prosince pořádali vedoucí kroužků Malých debrujárů z Kyjova a ze Žarošic již 6. vánoční dílny v Kyjově. Přišlo asi 60 dětí a 40 dospělých, bylo to méně než v předešlých letech, protože hodně dětí onemocnělo. S vedoucí Evou Pavlasovou si už tradičně nazdobili perníčky. S vedoucí Martinou Kůřilovou si vyráběli lepící pistolí anděla a přání technikou enkaustika. S vedoucími Marcelou a Jiřím Kobzinkovými si vyrobili hvězdu z pediku a medvídka z ořechů. S vedoucí Jitkou Režňákovou opět korálkovali a ohýbali barevné štětečky do podoby vánočních ozdob. Vedoucím pomáhalo 11 debrujárů, bez kterých by to nešlo. Strávili jsme příjemný den a děti si vyrobily plno dárků.

Gestor: Jitka Režňáková, 4 vedoucí, 11 debrujárů, návštěva 60 dětí a 40 dospělých
Fotogalerie


Čertovské rejdění v družině
V pátek 5. 12. 2014 se sešli v ŠD čertíci, kteří chodí do naší školy, na čertovské rejdění. V tělocvičně jsme si zaskotačili při hudbě, zahráli hry a na honěnou. Následovaly soutěže, za které dostaly děti sladkou odměnu. Na závěr jsme tančili a chytali nafukovací balónky. Celý týden jsme vyráběli a malovali čerty.

Jarmila Rajsiglová, ved. ŠD
Fotogalerie 


Mikulášská nadílka
V pátek 5. 12. navštívil naši školu Mikuláš se svou družinou. Protože máme víc než 800 žáků, není v silách jediného Mikuláše všechny obdarovat. Na pomoc mu přišli deváťáci. Navštívili všechny třídy. Někde pro ně měli připraven program, jinde žáky poprosili o básničku či písničku. Všude pak rozdali čokolády, které zakoupilo Občanské sdružení. Nezapomněli ani na naše starší občany a zašli pozdravit stařenky a staříky do Domu s pečovatelskou službou. Děkujeme všem, kteří se do akce zapojili.

Mgr. Gabriela Šťastná
Fotogalerie


Mikulášský turnaj
V pátek 5. prosince 2014 si zahráli žáci 3. tříd vybíjenou na tradičním Mikulášském turnaji. Všichni prokázali velkou dávku sportovního nadšení, soutěživosti a šikovnosti. Ukrátili si tak chvíli čekání na mikulášskou nadílku a výborně se pobavili.

Tř. učitelky Eva Pokorná, Eva Pavlasová
Fotogalerie


"Radujme se, veselme se"
Ve dnech 3. a 4. 12. se naši prvňáci vypravili do strážnického skanzenu na tradiční adventní pořad. Děti byly vtaženy do atmosféry předvánoční a vánoční vesnice 19. a počátku 20. století. Byly jim předvedeny činnosti, se kterými se dnes již téměř nesetkají - draní peří, předení na kolovratu a pečení oplatků. Žáci si sami mohli zkusit zdobit perníčky či vyrobit ozdoby na stromeček. Příjemná byla i ochutnávka domácího karamelu nebo pečiva z kynutého těsta. Při procházení skanzenem děti potkaly svatého Mikuláše v doprovodu anděla a čertů, tajemnou Lucku a také tři krále. Vyslechly si koledu a "vinšování" od dětských koledníků, také se naučily starou koledu ze Strážnicka. Program byl velmi pestrý a přínosný. Věříme, že děti zakusily, jak naši předkové prožívali Vánoce, kdy byly skutečně dobou oslavy narození Spasitele a zcela postrádaly komerční charakter.

Vladimíra Šebelová, Libuše Moudrá
Fotogalerie


Návštěva pana starosty ve třetích třídách
Ve středu 3. prosince měli žáci třetích tříd velmi vzácného hosta. Při říjnové návštěvě na městském úřadě je  pan starosta František Lukl provedl radnicí a děti ho na oplátku pozvaly do školy, protože se v prvouce v rámci projektu Kyjov učí o našem městě a jeho okolí. Pan starosta navštívil třídy 3. A, 3. B a 3. C, aby se na vlastní oči přesvědčil, co už děti o Kyjovu znají a také se dozvěděl,  co jim tu chybí. Jsme moc rádi, že si pan starosta našel čas na návštěvu naší školy a doufáme, že se mu u nás líbilo.

Žáci a učitelky třetích tříd
Fotogalerie 


Pletení v družině
Dne 27. 11. 2014 náš přišla potěšit svou přítomností a obohatit svými znalostmi o pletení dekorativních předmětů slečna Jana Šťastná. Dekorace se nesou se vánočním duchu. Nicméně jsme se teprve učili techniku. Jak začít, jak plést, jak napravovat, jak zakončovat. Pletení je vskutku jednoduché, ale nejvíc času zabere lepení dutinek z novin nebo zlatých stránek, které jsou nutné pro tuto tvorbu. Děti se techniku rychle naučily a v následujících dnech budeme plést své vlastní dekorativní stromky a zvonky, které posléze nabarvíme a nazdobíme. Pokud dětem technika utkví v paměti, mohou plést samy doma!

Soňa Svobodová
Fotogalerie


Listování
Projekt na podporu čtení a čtenářství brázdí celou republikou, obohacuje kulturní životy mnoha škol a nabízí dětem nové zážitky. 21. listopadu k nám dorazil již potřetí. Tentokrát ve složení Lenka Janíková a Jakub Zedníček. Děti prvního stupně byly vtaženy do děje knihy O RACKOVI A KOČCE, KTERÁ HO UČILA LÉTAT, šesťákům a sedmákům byla představena kniha Aleny Ježkové DRAČÍ POLÉVKA a pro nejvyšší ročníky si herci připravili BOROVSKÝ V KOSTCE aneb K.H.B.2014. Všechna představení byla skvělá. Z reakce dětí věřím, že si představovanou knihu rádi přečtou. Několik výtisků na ně čeká ve školní knihovně. Čtení knih má i v dnešní době své kouzlo.

Michaela Moudrá
Fotogalerie


Příběhy bezpraví 2014
Již poněkolikáté se naše škola zapojila do projektu Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách. Jubilejní 10. ročník tohoto vzdělávacího programu společnosti Člověk v tísni byl věnován 25. výročí sametové revoluce. 20. listopadu zhlédli žáci 9. ročníků dokumentární snímek 1989: Z deníku Ivany A., který je ve zkratce provedl celým obdobím komunistického režimu v Československu s důrazem na poslední rok jeho existence. Na otázky a nejasnosti, které v nich dokument vyvolal, přišel odpovídat pan Marek Čmelík, signatář Charty 77 a spoluzakladatel kyjovského Občanské fóra. Jeho doplňující výklad k dokumentu obohacený o vlastní zkušenosti žáky velmi zaujal a v řadě z nich vzbudil i zájem o hlubší poznání moderních československých dějin. Panu Marku Čmelíkovi srdečně děkujeme, že si udělal čas a přišel mezi nás.

Vladimír Balajka
Fotogalerie


Projekt Kyjov ve 3. třídách
V rámci učiva prvouky na 1. stupni se děti seznámily při prohlídce Kyjova organizované Informačním centrem s významnými historickými budovami. S panem starostou poznaly kyjovskou radnici, policisté jim ukázali svou služebnu, navštívily také Českou poštu, Ekor Kyjov a šicí dílnu. Na vlastní oči tak poznaly své město od historie až po současnost.

Návštěva radnice
Dne 4.11.2014 jsme v rámci regionální výchovy navštívili radnici města Kyjova. Od samého počátku se nás ujal pan starosta a po celou dobu prohlídky nám dělal odborný výklad.Prohlídku jsme začali v přízemí, kde nás pan starosta seznámil s historií radnice a nejvýznamnějšími bývalými starosty, zobrazenými na portrétech. Poté jsme pokračovali v prohlídce prvního patra, kde žáci viděli při práci zastupitele. Prohlídka pokračovala v obřadní síni a nechyběl ani pohled na kyjovské náměstí z radničního balkónu. Pro všechny děti byla prohlídka radnice silným zážitkem.Po prohlídce radnice jsme navštívili rovněž městskou policii, která se nalézá za radniční budovou.

Česká pošta
Dne 19. listopadu navštívila třeťáky paní Vašulková, která dlouhá léta pracovala na kyjovské poště. Poutavě jim povyprávěla o její historii, ukázala dobové fotografie i přípravu pečeti. Potom následovala prohlídka pošty, kterou provedla paní vedoucí. Seznámila děti s poštovními, peněžními a kurýrními službami, vysvětlila činnost všech přepážek a představila prodej doplňkového sortimentu, ze kterého získali nejšikovnější žáci odměnu. Dětem se beseda i prohlídka velmi líbila.

Návštěva v šicí dílně
Na návštěvu do rodinné šicí dílny nás pozvala paní Krajtlová. Motivováni Krtečkem Zdeňka Milera mohly děti sledovat šikovné švadlenky, jak vzniká pyžámko. Děti na vlastní oči viděly, jak se podle střihu nastříhá látka, pak se jednotlivé díly sešijí k sobě, přišijí se náplety, tričko a kalhoty se poskládají, zabalí a hotové pyžámko se dá do prodejny.Mohli jsme se přesvědčit, kolik je třeba šikovných rukou, než výrobek koupíme v obchodě. Od paní Krajtlové jsme se dozvěděli, že zužitkují i odstřižky, kterými se plní boxovací pytle nebo kožené  míče. Na návštěvě v šicí dílně se nám moc líbilo, zase jsme o něco chytřejší, a ještě jsme si každý odnesli dárek, dostali jsme ručník.  

třídní učitelky Eva Pokorná, Eva Pavlasová, Irena Handrychová
Fotogalerie


Exkurze pátých ročníků v Technickém muzeu a Planetáriu Brno
V Pátek 14. listopadu se žáci pátých ročníků účastnili exkurze v Technickém muzeu v Brně. Exkurze začala o půl desáté prohlídkou parních strojů, kde byl žákům podán odborný výklad. Poté žáci navštívili hernu technického muzea, kde se hravou formou seznámili s přírodními zákony a jednoduchými vynálezy. Zbyl čas i na prohlídku starých automobilů a motocyklů. Z technického muzea jsme odjeli do planetária, kde se v první části programu žáci senámili s noční oblohou, souhvězdími, měsíčními fázemi a dalším učivem, probíraným v předmětu přírodověda. Ve druhé části žáci viděli naučný pořad z názvem Buňka,buňka,buňka. Všem dětem se exkurze v Brně velmi líbila.


Dopravní výchova v ŠD
V naší Škoní družině jsme se zaměřili na bezpečné chování v silničním provozu. Poznávali jsme dopravní značky, povídali jsme si o bezpečném a slušném chování na ulici i v dopravních prostředcích. Opakovali jsme si důležitá telefonní čísla a vyrobili jsme  si různé dopravní prostředky i dopravní značky z kartonu. Vše jsme zakončili besedou na DDM Kyjov, kde nás p. Iva Soldánová zajímavou formou seznámila s prací Policie. Pravidla silničního provozu jsme si zopakovali formou her a kvízů.

Renáta Rezová, vychovatelka ŠD
Fotogalerie


Divadelní představení Mach a Šebestová
Dne 31. 10. 2014 jsme se s třídami 4. C a 4. D vypravili do brněnského divadla Radost na představení Mach a Šebestová. Děti nespouštěly oči z jeviště, na němž ožily pohádkové postavičky Macha, Šebestové, psa Jonatána, Pažouta a jiných, které důvěrně známe z večerníčků. Také si notovaly s herci známou píseň My jsme žáci 3. B a smály se při humorných scénách. Všichni jsme byli nadšeni  kvalitou hereckého i hudebního provedení i  nápaditou scénou a moc se těšíme na příští kulturní zážitek v divadle Radost.


Běh s trikolórou
Dne 24. 10. 2014 v rámci oslav 96. výročí založení ČSR, pořádala naše škola 7. ročník štafetového Běhu s trikolórou. I přes velký vítr a citelné ochlazení se závodu zúčastnili žáci 4 škol -  ZŠ Ježov, MŠ a ZŠ Kyjov, ZŠ Dr. Joklíka a ZŠ Komenského a se zápalem a velkým úsilím bojovali o co nejlepší umístění.

Výsledky
Fotogalerie


Dýňový a bramborový týden
Od 20. do 24. 10. 2014 proběhl v naší družině týden brambor a dýní. V pondělí paní kuchařky uvařily dýňovou polévku, pekli jsme si bramborové lupínky a dýni v troubě ve šk. kuchyňce. Grilovali jsme také bramborové hranolky a moc nám všem chutnalo. Povídali jsme si o zdravém stravování, četli jsme pranostiky o podzimu, naučili jsme se básničky o bramborách. Vyráběli jsme tiskátka, panáčky a slečny z brambor. Ze skleniček jsme vyrobili dýňovou lampičku, tvořili  papírové dýně, které zdobí nástěnky ve šk. družině. Povedl se nám i kaktus a korále z kostiček brambor.

Jarmila Rajsiglová
Fotogalerie


Návštěva polských kamarádů u nás
Ve dnech 2.–6. 10. 2014 se uskutečnil výměnný pobyt našich žáků 7. ročníků s žáky z polského Józefówa, který je předměstím Varšavy. Polská skupina dorazila ve čtvrtek večer do Hodonína, odkud si je vyzvedly hostitelské rodiny. V pátek proběhl ve škole společný program, jehož cílem bylo vzájemné seznámení. Pan ředitel naše hosty provedl školou. V sobotu jsme s našimi kamarády navštívili Moravský kras. Výlet se nemohl obejít bez krátké návštěvy nákupního centra v Brně. V neděli si program připravily rodiny individuálně. V pondělí ráno jsme se všichni rozloučili na nádraží v Hodoníně. Věříme, že se navázané přátelství ještě prohloubí, jakmile naši žáci pojedou na jaře 2015 do Polska. Všichni se moc těší. Zároveň bychom chtěli poděkovat všem, kteří se podíleli na organizaci této návštěvy, zvláště hostitelským rodinám za milé přijetí polských kamarádů.

Kamila Kostihová
Fotogalerie


Děkovný dopis

V Kyjově, dne 16. 10. 2014

Vážený pane, Jiří Ježku,
chtěli bychom vám poděkovat, za práci, kterou vykonáváte jako patron Nadace ČEZ a současně bychom Vám rádi vyjádřili podporu při Vaší léčbě a obdiv nad sportovními výkony, kterých dosahujete. Díky Nadaci ČEZ se na naší škole podařilo uvést do provozu výtah, který umožnil, aby v tomto školním roce zasedly do lavic prvních tříd dvě děti upoutané na vozíček. Adámek a Evička si získali spoustu nových kamarádů a školní  práce je baví. Písmenek znají zatím jen několik, tak si na jejich dopis musíte teprve počkat, ale obrázky pro Vás již nakreslit dokázali. Posíláme Vám je a věříme, že i z našich prvňáčků vyrostou lidé s pevnou vůlí a schopností překonávat překážky.

Za kolektiv žáků 1. tříd
třídní učitelky
ZŠ J. A. Komenského
697 01 Kyjov
Fotografie


Za devatero horami a devatero řekami…
V pátek 10. 10. 2014 navštívila třída 3. D v rámci výuky předmětu Literární výchova městskou knihovnu. Knihovnice si pro nás připravila besedu na téma pohádek. Obohatila znalosti dětí o nové poznatky a vědomosti. Povídala nám o rozdělení pohádek a jejich charakteristických rysech. Společně jsme hovořili o postavách i nadpřirozených bytostech, které se v pohádkách objevují. Měli jsme možnost prohlédnout si krásné pohádkové knihy nejen našich, ale i cizích autorů. Na závěr jsme si poslechli ukázku jedné z umělých novodobých pohádek o makaronech. Knihovnu v tomto roce ještě několikrát navštívíme – už se moc těšíme.

Eva Soldánová, tř. uč.
Fotogalerie


Exkurze Brno
Dne 10. 10. 2014 jeli žáci 8. A a 8. B na exkurzi do Brna. V Moravském zemském muzeu zhlédli velmi zajímavou výstavu na téma 1. světová válka. Tato výstava patří do cyklu vzdělávacích akcí pod názvem Velká válka. Žáky výstava velmi zaujala. Její součástí bylo plnění různých úkolů, jako přiřazování kartiček s hesly k daným exponátům, vyhledávání různých informací, razítkování polní pošty, četba dopisů vojáků jejich rodinám a vyplňování pracovních listů. Žáky velmi oslovily ukázky výstroje a výzbroje, hlavně šrapnely, přídělové potravinové lístky a také vybavení polních nemocnic. Po výstavě žáci navštívili chrám svatého Petra a Pavla, připomenuli si své znalosti o gotické architektuře a prohlédli si terasy pod katedrálou, z nichž je krásný výhled na Brno. Po rozchodu na oběd a drobné nákupy jeli žáci domů. Poznatky z exkurze budou využity v hodinách dějepisu a práci na projektu Brno. Tato výstava se všem opravdu líbila a návštěva Petrova a jeho okolí byla pro některé z nich příjemnou premiérou.

V. Bočková,  P. Poláčková
Fotogalerie


Užovky ve školní družině
Ve čtvrtek 9. 10. 2014 za námi do družiny přišel se svými užovkami pan Sovák. Povídali jsme si o chovu užovek, co potřebují k životu a jak se k nim máme chovat. Nejvíce se nám líbilo, že jsme je mohli hladit, chytat a nosit za krkem.

Jarmila Rajsiglová
Fotogalerie


Exkurze žáků  4. C a D do Archeoskanzenu a Živé vody v Modré
Aktuálního vlastivědného učiva o Slovanech a přírodních společenstvích v přírodovědě jsme využili při exkurzi do Modré u Velehradu. Po prvotních potížích s pozdním příjezdem autobusu jsme šťastně dorazili do cíle.  Nejdříve jsme navštívili sladkovodní a botanickou expozici Živá voda., kde se dětem nejvíce líbil tunel, který se nachází 3,5 m pod hladinou rybníka a ve kterém si zblízka mohly prohlédnout typické obyvatele této rybí říše. Po procházce kolem babiččiny zahrádky s bylinkami, chřibského prameniště a různých tůní se zástupci fauny i flóry jsme se kvapem přesunuli o kousek dál do Archeoskanzenu. Zde se nás ujal statný průvodce v dobovém rouchu a poutavým způsobem nás seznámil s tímto krásným areálem. Děti se dověděly o tom, jak žili naši předkové, z čeho si stavěli domy, jak vypadalo písmo hlaholice nebo jak zněla staroslověnština. To vše ještě bylo zpestřeno možností kontaktu s volně se pohybujícími domácími zvířaty. Před odjezdem domů nám také zbyla chvilka na občerstvení a nákup drobných suvenýrů.

Fotogalerie


Pasování prvňáčků
Dne 26. 9. 2014 se na školním hřišti na Seifertově náměstí uskutečnilo již tradiční Pasování prvňáčků. Nejprve každá třída vystoupila s krátkým programem, poté pan ředitel žáky pasoval na prvňáky. Děti si zazpívaly s klauny a s velkým nasazením soutěžily v různých disciplínách. Spolu s rodiči si mohly nakonec opéct špekáček. Odpoledne se vydařilo, prvňáci si užili spoustu zábavy a odcházeli spokojeně domů.

Třídní učitelky prvních tříd
Fotogalerie


Podzim na dědině
Žáci třetích tříd se 19. 9. 2014 zúčastnili ve strážnickém skanzenu akce pod názvem Podzim na dědině. Seznámili se s tradičními způsoby hospodaření a života na moravské vesnici přelomu 19. a 20. století. Děti viděly vybrané činnosti závěru hospodářského roku a mohly si jednotlivé práce vyzkoušet. Tématem letošního programu bylo zpracování brambor a konopí, proto nechyběla ani ochutnávka jídel našich předků. To vše bylo doplněno soutěžemi a dovednostními úkoly. Exkurze se všem moc líbila.

Mgr. Eva Pokorná
FotogalerieŠKOLNÍ ROK 2013–2014

Ochrana člověka za mimořádných situací

Ve čtvrtek 19. 6. 2014 si všichni naši žáci druhého stupně vyzkoušeli své znalosti a dovednosti v oblasti první pomoci, hašení požárů, pravidel pro evakuaci a v dalších mimořádných situacích. Jednotlivá družstva mezi sebou sice soutěžila, ale není důležité, kdo byl nejlepší. Vítězem je každý, kdo se něco nového naučil. Velký dík patří žákyním a žákům střední zdravotnické školy, kteří si pro nás připravili čtyři stanoviště zaměřená na první pomoc. 

Fotogalerie


Školní olympiáda 2014

I když nám počasí vůbec nepřálo, oslavili jsme Mezinárodní den dětí na 1. stupni na Seifertově náměstí stejně jako každý rok sportem. Účastnili jsme se všichni, protože jsme si chtěli především zasoutěžit v atletických disciplínách – běhu, skoku a hodu. Prváčci a druháci měli spíše hravé disciplíny, starší děti závodily v atletice. Všichni jsme bojovali ze všech sil, ale zvítězit mohli jenom tři nejvšestrannější kluci a holky z každé třídy. K vítězství jim gratulujeme a také děkujeme deváťákům za pomoc při organizaci naší olympiády.

Fotogalerie


Komenda v Józefówě

Ve dnech 8. -12. 5. 2014 se 15 žáků sedmých tříd, pod vedením Petry Poláčkové a Martiny Kůřilové, zúčastnilo výměnného pobytu v polském městě Józefów. Po sedmihodinové cestě jsme dorazili do Varšavy, kde si děti vyzvedli polští kamarádi. Druhý den jsme navštívili školu, pana starostu, historické centrum Varšavy a výrobnu lízátek. Den třetí byl věnován společnému výletu do Pultusku. Zde jsme měli přednášku o stolování spojenou s praxí. Poté jsme se projeli na gondolách a navštívili místní katedrálu. Čtvrtý den strávili sedmáci se svou novou rodinou. Den pátý jsme se smutní, ale plni nových dojmů a zážitků vraceli domů. Krátký sestřih našeho pobytu ZDE.

Martina Kůřilová

Videoklip


Slavnostní pasování čtenářů
Ve středu 21. května 2014 proběhlo v Městské knihovně v Kyjově slavnostní pasování žáků prvních tříd na čtenáře. Děti uvedl do světa čtenářů a pasoval v přítomnosti pracovnic knihovny místostarosta MÚ Kyjova pan A. Kuchař. Za celoroční snažení a píli obdrželi malí školáci průkaz čtenáře, pohádkovou knížku a pamětní list. Zpestřením velmi zdařilé akce bylo taneční vystoupení žáků ZŠ Sobůlky. Spokojeni, s úsměvy na tvářích a nadšeni z milých dárků se prvňáčci vraceli do školních lavic. Sváteční dopoledne se všem moc líbilo.

Fotogalerie


Zábavné odpoledne s táborákem
Ve středu 14. 5. 2014 se konalo zábavné odpoledne s táborákem na zahradě ZŠ J. A. Komenského na Újezdě. Na stanovištích si děti vyzkoušely hod šiškami na cíl, skákání v pytli, překážkovou dráhu, hod míčem do pohybujícího se kruhu, hod míčem na cíl, točení kruhu kolem pasu a další disciplíny. Za svou šikovnost dostaly děti nejen sladkou odměnu, ale také opečené klobásky u ohně. Po občerstvení si děti mohly zatančit  a zadovádět při hudbě, zahrát míčové hry a využít dřevěné prolézačky s pískovištěm. Myslíme si, že se nám zábavné odpoledne povedlo, děti odcházely spokojené a naše poděkování patří žákům devátých tříd a p. školníkovi.

Vychovatelky ŠD
Fotogalerie


Zapisované aktivity
Na pátek 2. května 2014 připravili naši učitelé trochu jiný způsob vzdělávání. Žáci si v předešlých dnech mohli dle svých zájmů vybrat z široké nabídky aktivit. Jakých činností se zúčastnili a jak to tam vypadalo si můžete prohlédnout zde.

Mgr. Gabriela Šťastná


Dopravní výchova ve školní družině
7. května se naše ŠD zúčastnila dopravní výchovy v DDM. Děti si hravou formou opakovaly dopravní značky a jednoduché dopravní situace, se kterými se mohou setkat v ulicích našeho města. Závěrem sehrály scénky na dopravní téma, kde vyhodnocovaly správná řešení různých situací. Současně byly upozorněny na nebezpečí, která by mohla nastat nejen v jejich scénkách.

Ludmila Krupičková, vychovatelka školní družiny
Fotogalerie


Exkurze do Milotic
Dne 4. 4. se třídy 3. D a 3. C pod vedením tř. učitelek J. Neničkové a I. Řezáčové vypravily do Milotic, do oblasti zvané Horky. V rámci učiva prvouky si žáci zopakovali v přírodě učivo o rostlinách a seznámili se s faunou a flórou, typickou pro tuto oblast. Počasí se vydařilo, a tak si děti pobyt v přírodě náležitě užily.

I. Řezáčová
Fotogalerie


Jízda králů – na prvním stupni
Hýlom hálom! Horní, dolní – domácí aj přespolní, poslúchajte, co vám budeme vyprávět o svatodušním pondělí. Těmito slovy začalo zajímavé vyprávění o nádherném lidovém obyčeji – Jízdě králů v podání paní Tatiany Martonové z kyjovského muzea a paní Marie Holcmanové ze Skoronic. V rámci učiva prvouky na prvním stupni se děti nejen seznámily s průběhem Jízdy králů, ale také na vlastní oči mohly sledovat „drůžení“ krále, kterým byl vybrán Filip Marada ze 4. A. Ve výtvarných dílnách si žáci třetích tříd vyzkoušeli výrobu růžiček, mašlí a srdíček, kterými se zdobí koně. Vzniklo také několik hezkých obrázků a děti se také pokoušely vymýšlet vyvolávky, které k Jízdě králů patří a kterými jezdci a koních přejí štěstí, dobrou úrodu a spokojený život všem obyvatelům vesnic, ve kterých se Jízda králů zachovala.

Fotogalerie


Exkurze do hasičské zbrojnice
2. května 2014 navštívily děti z 1. A a 1. B s třídními učitelkami hasičskou zbrojnici v Kyjově. Hasiči dětem předvedli hasičská auta s veškerým vybavením. Poutavé vyprávění hasičů, ukázka hasičské techniky, osobní prohlídka aut, lezení po hasičském žebříku a na závěr projížďka v hasičském voze se dětem velmi líbily. Při odchodu z hasičské zbrojnice si prváčci zasportovali na přilehlém dětském hřišti. Obloha byla téměř bez mráčků, sluníčko krásně hřálo, a tak si děti užívaly příjemné chvíle strávené mimo školní lavice.

Fotogalerie 


J. A. K. SHOW 2014
Již 9. ročník pěvecké soutěže na 2. stupni se  konal ve dvou dnech – 15. a 16. 4. V úterý soutěžila mladší kategorie (6. a 7. třídy), ve středu se zápolilo ve starší kategorii (8. a 9. třídy). Letošní soutěž se nesla v duchu filmového festivalu, proto nechyběli moderátoři a scénky z filmů: Shrek, Pretty Women, Kruh, Titanic, Přátelé, Pelíšky, Slunce, seno, Dědictví...

A jak naše soutěžní klání dopadlo?

V mladší kategorii obsadila:

 1. místo – Barbora Selucká, 6. A
 2. místo – Anna Abramuszkinová, 7. A
 3. místo – Barbora Kristová, 7. C

Fotogalerie

Ve starší kategorii byla úroveň soutěžících velmi vysoká a žáci o konečném umístění rozhodli takto:

 1. místo – Valentina Svobodová, 9. A
 2. místo – Karolína Čechová, 8. C
 3. místo – Hana Bělochová, 8. B

Fotogalerie

Zpěvákům moc děkuji za účast, všem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na zdárném průběhu akce, také mnohokrát děkuji.

M. Žáková

Videoklip 1

Videoklip 2


Chřiby 2014 3. A, 3. B
14. dubna měly třídy 3. A a 3. B celé dopoledne prvouku. V rámci projektu Kyjov podnikly děti výlet do nedalekého pohoří Chřiby. Autobus zavezl malé turisty na rozcestí, které se jmenuje U křížku a odtud vedla cesta k pískovcové skále Kozel, kde byla první zastávka.

Další trasa vedla ke studánce Paní mísa a odtud po žluté turistické značce až ke zřícenině hradu  Cimburk. Škoda, že  výhled na Koryčanskou přehradu od Cimburku  trochu pokazila mlha v údolí. Celou trasu lemovaly větší i menší balvany, které jsou pozůstatkem minulých geologických období. Děti také poznávaly listnaté i jehličnaté stromy a pozorovaly lesní potůčky, které byly kvůli mírné zimě skoro bez vody. Děti poznaly jen nepatrnou část pohoří Chřiby, ale i tak je výuka v přírodě mnohem příjemnější než ve školních lavicích.

Fotogalerie


Návštěva Ekodvora
10. dubna se vypravily děti ze školní družiny na Seifertově náměstí do Ekodvora, aby se  na vlastní oči přesvědčily, co se děje s věcmi, které už přestaly lidem sloužit a je nutné je ekologicky zlikvidovat. Pracovníci Ekodvora odpovídali na otázky, které se týkaly třídění odpadů, likvidace nebezpečných látek i významu jejich práce pro ochranu životního prostředí.  Protože Ekodvůr se nachází až na konci Kyjova, cestou si děti ještě zopakovaly pravidla silničního provozu a bezpečnostní pravidla pro chodce.

Renáta Rezová, vychovatelka školní družiny
Fotogalerie


Recitační soutěž 1. tříd
V měsíci březnu se žáci 1. tříd seznámili s městskou knihovnou, kde si po besedě prohlédli dětské oddělení a mohli se i nově zaregistrovat. V rámci Měsíce knihy proběhla recitační soutěž, které se zúčastnily všechny 1. třídy. Do školního kola postoupilo 12 nejšikovnějších recitátorů. Akce proběhla 25. 3. 2014 v tělocvičně na Seifertově náměstí. Vybrat ty nejlepší bylo opravdu velmi těžké a tak oceněni byli tito žáci:

1. místo – Ondřej Daněk a Martin Kořínek

2. místo – Eliška Polešovská a Adam Berka

3. místo – Sofie Kepeňová a Prokop Růžička

Všem se akce moc líbila, úsměvy na tvářích dětí toho byly důkazem.

Fotogalerie


Krajské kolo v košíkové starších žáků

V pátek 14. 3. 2014 se v Kyjově uskutečnilo Krajské kolo v košíkové starších žáků. Toto Krajské kolo už třetím rokem pořádá naše škola a tak, i když jsme v Okresním kole skončili druzí - účastnili jsme se jako pořadatel. Ve skupině jsme postupně porazili ZŠ Pohořelice, Břeclav, Vyškov a skupinu jsme vyhráli. Ve finále jsme, tak jako v okresním kole, hráli s vítězem druhé skupiny - Gymnáziem Kyjov a opět jsme podlehli silnějšímu soupeři.
První místo jsme z loňského roku neobhájili, ale i tak je druhé místo v Krajském kole velkým úspěchem.


Školu vzorně reprezentovali a tímto jím děkuji:
Prokeš Hubert, Robek Jakub, Krist David, Lecián Michal, Čech Jan, Ryba Václav, Juřena Libor, Koksa Martin, Štěpnička Jakub a Matyáš Michal.

Dana Mezihoráková

Žáci 9. D navštívili tento sportovní turnaj s kamerou a natočili krátkou reportáž, kterou si můžete prohlédnout na níže uvedeném odkazu. 

Videoreportáž


Karneval 2014
Karneval ve školní družině se již tradičně konal v době blížícího se masopustu, abychom si připomněli tento veselý lidový obyčej. Letos se poprvé odehrával v kinosále na Újezdě a byl připraven společně oběma školními družinami. Karneval zahájily mažoretky, o pestrý program se postarali žáci devátých tříd, hudbu zajistil a pouštěl pan učitel Radim Pokorný, paní vychovatelky nachystaly odměny pro všechny děti v maskách, vyzdobily místnost a měly na starosti celý průběh i přípravu karnevalu.  Díky sponzorům z řad rodičů byly oceněny nejen nejlepší masky, ale také všichni, kteří na karneval přišli. Nálada byla výborná a děti ze Seifertova náměstí měly možnost  trochu více poznat nejen nové kamarády, ale i budovu školy na Újezdě.

Fotogalerie


Polonéza 9. ročníků
Od začátku října se každou středu scházelo v tělocvičně naší školy 40 žáků a žákyň devátých tříd, aby společně nacvičili předtančení na školní ples. Přes počáteční potíže s výběrem tanečníků se zkoušky nakonec rozběhly v plném proudu a páry začaly nacvičovat ladné držení těla v tanečních figurách, rozeznávat těžkou dobu od lehké a poslouchat třídobý rytmus Polonézy Es dur od Antonína Dvořáka. Nácviku se tanečníci zúčastňovali zodpovědně a s plným nasazením, a tak se v den plesu mohli předvést před rodiči v plné kráse. Vystoupení se dětem podařilo bez chyby a mohly tak být na sebe právem pyšní.

Za klidný nácvik děkuje paní učitelka Jaroslava Neničková
Fotogalerie
Videozáznam


Dějepisný kroužek
V našem  dějepisném kroužku se seznamujeme s historií hravou formou. V prvním pololetí jsme se zabývali tématem „Pravěk“. Nejdříve jsme se podívali na film „Boj o oheň“, kde jsme načerpali základní informace o tomto období. K tomuto účelu nám posloužil i výukový program věnovaný pravěku. Navštívili jsme také místní muzeum v Kyjově. Potom jsme se pustili do práce a „zkusili“ jsme si na vlastní kůži, jak asi naši pravěcí předkové žili. Ušili jsme pravěké oblečení, namalovali jsme pravěkou jeskyni s typickou výzdobou, z hlíny jsme vymodelovali nádoby a nástroje atd. Na závěr jsme náš projekt předvedli svým spolužákům v 6. třídách.

Zuzana Šimečková
Fotogalerie


"Děti dětem"
I tak se dá nazvat akce, kterou uspořádali žáci 7. E třídy ZŠ J. A. Komenského Kyjov. Pod vedením paní učitelky Martiny Kůřilové se rozhodli v předvánoční době udělat radost i jiným dětem. Protože děti ještě nevydělávají, uskutečnily ve své třídě sbírku plyšáků, her a hraček, které již nepotřebují. Svůj malý, ale milý dar předaly osobně v pátek 20. 12. v Domě pro matky v tísni na Brandlově ulici. Doufáme, že hračky se budou dětem líbit.

Kolektiv třídy 7. E
Fotogalerie


Vánoční zpívání na schodech
Dne 20. 12. 2013 se jako každoročně sešli žáci a učitelé 1. stupně při společném zpívání u vánočního stromu. Zpěvem koled si děti zpříjemnili poslední den ve škole a zároveň navodili příjemnou atmosféru blížících se svátků před odchodem na vytoužené prázdniny.

Radim Pokorný
Fotogalerie
Videoukázka


Předvánoční čas dětí 1. stupně na Seifertově náměstí
Mladší děti 1. stupně si vychutnaly snad všechno, co nám nabízí předvánoční čas. Začalo se výzdobou školy, zdobením stromečku a přípravou jesliček. Následoval svátek svaté Barbory a vánoční turnaj prváčků ve florbalu a druháků ve vybíjené. Pokračovalo se návštěvou Mikuláše, pěveckou soutěží Vánoční rolnička, obchůzkou Lucek, vánočními dílnami, vánoční výstavou, zpíváním koled u jesliček, vánočním divadlem dramatického kroužku a vánočními besídkami ve třídách. Děti byly seznámeny s řadou vánočních obyčejů, které odpradávna dodržují obyvatelé našeho regionu a ve vánočních dílnách si vyrobily dárečky pro své nejbližší. Adventní čas patří ve škole mezi nejmilejší období školního roku, velmi rychle plynul, ale zanechal ve všech velmi pěkné vzpomínky.

Fotogalerie


Vánoční show
V posledním předvánočním týdnu žáci naší školy opět vystoupili s představením plným koled, scének, zpěvu, tance a humoru. Všechny příspěvky byly v angličtině, takže účinkující zároveň předvedli svoje dovednosti v tomto jazyce. Děkuji všem žákům, kteří účinkovali či se jinak podíleli na vystoupení, a také učitelům, kteří jim s nácvikem i přípravou představení pomohli.

V. Bočková
Fotogalerie


Vánoční besídka třídy 2. C
V adventním čase ve čtvrtek 19. 12. odpoledne jsme se sešli spolu s rodiči, prarodiči i sourozenci na tradiční VÁNOČNÍ BESÍDCE naší třídy. Děti předvedly program sestavený z básniček, písniček se zimní a vánoční tematikou. Připojily koledy zahrané na flétnu a zdramatizovanou loutkovou pohádku O dvou sestrách. Příjemnou předvánoční atmosféru doplnila ochutnávka perníků, které žáci sami upekli při vánočních dílnách a rozdávání dárečků, při jejichž výrobě se také přičinili svými dětskými silami. Výrobky z keramiky v podobě andělů, přáníčka a vánoční svícny se jim moc povedly. Usmívající se tváře příbuzných, kterých se sešlo přes padesát, byly pro nás všechny největší odměnou.

třídní učitelka 2. C Eva Pokorná
Fotogalerie


Vánoční vystoupení dramatického kroužku
Předposlední den roku 2013 ve škole se žáci 1. stupně společně sešli u vánočního stromečku v tělocvičně. Svými pohádkami nás blíž Štědrému dni posunuly děti, které navštěvují dramatický kroužek. V pohádce O princi Nenadálkovi si malí herci zahráli příběh o zlém čaroději Kostějovi, nad kterým dobro a láska zvítězily. Nejinak tomu bylo, i když nás vzali za Šípkovou Růženkou do spícího království. Děvčata a chlapci ze druhých, třetích a čtvrtých tříd také přednesli básničky a spolu se všemi přítomnými zazpívali vánoční písničky. Své vystoupení pak ukončili tradičními koledami zahranými na flétnu, které nacvičili v kroužku Veselé pískání a jejich spolužáci i rodiče je odměnili velkým potleskem.

Mgr. Eva Pokorná, vedoucí dramatického kroužku
Fotogalerie


Užovky ve školní družině
Dne 17. 12. 2013 přinesl pan Sovák ukázat dětem 7 červených užovek, které chová doma v teráriu ve Věteřově. Zpočátku byly některé děti nedůvěřivé a bály se, ale po vysvětlení, že užovky nejsou nebezpečné, se děti uklidnily a zajímalo je, jak se o ně chovatel stará. Dokonce si užovky vzaly do rukou a pozorovaly je, jak se pohybují. Nakonec se s nimi nechtěly ani rozloučit, a tak p. Sovák přislíbil, že za námi s užovkami zase přijde.

Jarmila Rajsiglová
Fotogalerie


Celé Česko čte dětem
Blíží se Vánoce a s nimi i těšení se na dárečky. Kniha má pod stromečkem stále své místo.

Na podporu čtenářství a předčítání byl pozván již podruhé na naši školu soubor Listování. Tentokrát jsme přivítali osobně zakladatele a jednoho z hlavních organizátorů Listování – herce Lukáš Hejlíka a jeho kolegu Alana Novotného.

Listování je druh scénického čtení – divadelní představení s knihou v ruce. Jeho cílem je přiblížit posluchačům zajímavé knihy, a hlavně u dětí a studentů probudit zájem o čtení a sebevzdělávání.

Tentokrát si herci připravili pět vystoupení. Pro mladší děti četli z knihy Kvak a Žbluňk, pro starší pak z knihy Dobrodružství strýčka Ludvíka a nejstarší žáci byli vtaženi do děje knihy Můj příběh: 9:58, což je autobiografická kniha Usaina Bolta.

Již teď se těšíme na další setkání.

Michaela Moudrá
Fotogalerie


Vánoční laťka
Ve čtvrtek 5. 12. 2013 se uskutečnila tradiční soutěž ve skoku vysokém kyjovských škol. Závodu se zúčastnili žáci a žákyně 6. - 9. ročníku škol J. A. Komenského a Dr. Joklíka. V každé kategorii měla naše škola zastoupení na stupni vítězů. Absolutní vítězkou v kategorii dívek se stala žákyně naší školy Eliška Blatová, která překonala laťku ve výšce 135 cm, v kategorii chlapců se stal vítězem rovněž žák naší školy Šimon Žák výkonem 158 cm. Děkujeme pořadatelům ZŠ Dr. Joklíka za organizaci pěkného závodu. 

učitelé TV
Fotogalerie
Výsledková listina


Mikulášská vybíjená
Ve čtvrtek 5. 12. 2013 se žáci druhých tříd utkali v mikulášském turnaji ve vybíjené. Děti hrály s velkým zápalem a nadšením, nikomu nechyběla bojovnost ani šikovnost. První místo získala třída 2. A, druhé místo třída 2. B a třetí místo obsadila třída 2. C. Sladká odměna, diplomy a čertovské upomínkové listy hráče velmi potěšily a čekání na Mikuláše, čerty a anděly jim při společném klání rychle uteklo.

Eva Pokorná, tř. uč. 2. C
Fotogalerie


Mikulášská nadílka
Jak všichni dobře víme, máme školu plnou hodných dětí. Bylo nám tedy jasné, že jeden Mikuláš je všechny odměnit nezvládne. Proto se žáci devátých tříd rozhodli, že mu pomohou a vytvořili pět skupinek ve složení anděl, čert a Mikuláš. Navštívili všechny třídy. Pochválili hodné, vyhubovali zlobivým, ale nakonec odměnili všechny. Nezůstali jen u našich žáků, ale zašli potěšit i naše starší spoluobčany v Domě s pečovatelskou službou.  

Gabriela Šťastná, zástupkyně ředitele školy
Fotogalerie


Mikulášský florbalový zápas
Dne 4. 12. 2013 proběhl mezi třídami 1. C a 1. D mikulášský zápas ve florbale. Zahrála si čtyři družstva z každé třídy. Nejdříve chlapci, poté dívky. Rozhodčí byla p. uč. Jarošková. První zápas při skóre 6:0 vyhráli chlapci z 1. D. Utkání dívek skončilo pro 1. D vítězstvím 6:3. Děti bojovaly ze všech sil a radovaly se ze zaslouženého vítězství, ale ani prohra ostatní neodradila a všichni se těšíme na další sportovní utkání….třeba na jaře.

Mgr. Helena Horáková
Mgr. Markéta Jarošková
Fotogalerie


Exkurze páťáků
Dne 29. 11. se vydaly třídy 5. C a 5. D do Brna na exkurzi. Žáci 5. C navštívili Anthropos, žáci 5. D prošli programem Bezpečná síť na PPP Sládkova. Společně pak obě třídy zakončily zajímavou exkurzi v Planetáriu.

Žák 5. D Jaroslav Měchura napsal:
V 7:30 vyjel náš autobus od školy směrem na Brno. V Brně vysadil pan řidič 5. D u poradny. Tam jsme měli objednaný program Bezpečná síť. Celou hodinu a půl nás informovali o internetových stránkách a jejich nástrahách formou kolektivních her. Moc se mi to líbilo. Potom pro nás přijel autobus a společně s 5. C jsme jeli do Planetária. Průvodce nám nejdřív povídal o planetách a sluneční soustavě a ukazoval různé pokusy. Nejvíc se mi líbila vesmírná váha a pokusy s litrem džusu, který má různou hmotnost na různých planetách. Po exkurzi jsme se vraceli do Kyjova. Návrat ke škole byl v 13:58 h. Výlet se mi moc líbil.

 Fotogalerie


1. A v knihovně
Ve čtvrtek 28. listopadu 2013 navštívili žáci 1. A třídy školní knihovnu na Seifertově náměstí. Královstvím dětských knih a jejich oblíbených hrdinů je poutavě provedla paní učitelka Libuše Moudrá. Největší radost měly děti z toho, že si mohly vybrané knížky hned vypůjčit a odnést domů.

L. Fridrichová
Fotogalerie


Příběhy bezpráví 2013
V rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni se již po deváté uskutečnila akce Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách. 9. ročníky naší školy se již pošesté za sebou do tohoto projektu zapojily. 26. listopadu se v čase odpoledního vyučování zúčastnily projekce dokumentu režisérky Heleny Třeštíkové Hitler, Stalin a já a po jeho zhlédnutí pokračovaly v besedě na téma holocaust s pamětníkem panem Ing. Petrem Weberem a školeným lektorem, panem Mgr. Pavlem Horákem.

Fotogalerie


Zeměpisná přednáška
V pátek 15. 11. již podruhé zavítali do naší školy manželé - cestovatelé Márovi. Tentokrát bohužel přijeli bez svého syna Jirky, jehož zdravotní handicap je paradoxně k exotickým výpravám přivedl. Žákům 6. a 7. tříd představili Severní i Jižní ostrov Nového Zélandu, osmáci a deváťáci se seznámili s přírodou a způsobem života v Dánsku, na Islandu a v Grónsku. Kromě velmi zajímavých cestovatelských postřehů a zkušeností nám opět připomněli, že i zdánlivě nereálný sen se díky snaze a houževnatosti může stát skutečností.

Petra Orlická, vyučující zeměpisu
Fotogalerie


Projekt Kyjov
Žáci 3. A a 3. B mají v rámci učiva prvouky zařazen celoroční projekt Kyjov a okolí. Cílem projektu je bližší seznámení dětí s historií i současností našeho města i okolních vesnic. 6. listopadu proběhla návštěva kyjovského muzea, která byla spojena s vycházkou po významných budovách města. Děti provázela vedoucí muzea paní Blanka Pokorná a seznámila je z různými zajímavostmi důležitých budov. O našem městě se děti učí i v jiných předmětech a využívají učební materiály, které vydala naše škola.

Fotogalerie


Exkurze JE Dukovany a PVE Dalešice
Dne 31. října 2013 se žáci 9. D a 9. E zúčastnili exkurze v jaderné elektrárně Dukovany a v přečerpávací vodní elektrárně Dalešice. V Dukovanech jsme navštívili informační centrum jaderné elektrárny, kdy si žáci zopakovali a prohloubili své znalosti z fyziky 8. ročníku a zároveň získali nové znalosti, které využijí v chemii v 9. ročníku. Při příchodu do informačního centra žáci nejdříve zhlédli filmy o energii a o samotné jaderné elektrárně. Při prohlídce informačního centra byli žákům kladeny ze strany průvodkyň otázky týkající se jaderné energetiky. Žáci na většinu otázek dokázali správně odpovědět a taktéž měli spoustu otázek, zejména v oblasti bezpečnosti jaderného zařízení. Po prohlídce jaderné elektrárny jsme se přesunuli do informačního centra přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. Na úvod i zde byl žákům promítnut film s energetickou tématikou. Poté jsme si prohlédli výrobní prostory elektrárny. Součástí této prohlídky byl i sestup do podzemí, prohlídka vlastní elektrárny včetně přívodních potrubí o průměru 6,2 m, kulových uzávěrů a turbín. 

Ing. Lubor Hajduch
Fotogalerie


Jablíčkový týden ve školní družině
Třetí týden v měsíci říjnu patřil ve Školní družině jablíčkům. Zpívali jsme písničky a učili jsme se básničky o jablíčkách, vyráběli je v keramice z hlíny, stříhali z papíru, lepili i malovali. Při práci jsme jablíčka i ochutnali. 

Vychovatelky ŠD
Fotogalerie


Běh s trikolórou
Dne 25. 10. pořádala naše škola již 6. ročník Běhu s trikolórou, konaný při příležitosti oslav vzniku republiky. Na startu štafetového běhu letos stály 3 základní školy - ZŠ J. A. Komenského, ZŠ Dr. Joklíka a ZŠ Strážovice. Manifestačního běhu se zúčastnily i mateřské školy Boršov a Za Stadionem.

CELKOVÉ VÝSLEDKY
3. třídy dívky: 1. místo ZŠ Dr. Joklíka 3. třídy chlapci: 1. místo ZŠ Komenského A
  2. místo ZŠ Komenského B   2. místo ZŠ  Dr. Joklíka
  3. místo ZŠ Komenského A   3. místo ZŠ Komenského B
       
4. třídy dívky: 1. místo ZŠ Komenského A 4. třídy chlapci: 1. místo ZŠ Komenského A
  2. místo ZŠ Komenského B   2. místo ZŠ Komenského B
  3. místo ZŠ Dr. Joklíka   3. místo ZŠ Dr. Joklíka
       
5. třídy dívky: 1. místo ZŠ Komenského A 5. třídy chlapci: 1. místo ZŠ Komenského A
  2. místo ZŠ Komenského B   2. místo ZŠ Dr. Joklíka
  3. místo ZŠ Dr. Joklíka   3. místo ZŠ Komenského B

Závod probíhal za pěkného počasí a za velkého povzbuzování našich žáků, kteří se přišli na štafetu podívat. Běžci na prvních třech místech dostali medaile a věcné dary, za které moc děkujeme sponzorům naší akce - MÚ Kyjov, firmě Wiky Kyjov, firmě Svatoborský sklípek – paní M. Dufkové a firmě Sport Billy – panu Mgr. Zdeňku Mezíkovi.

Fotogalerie


Projekt Brno
Ve středu 16. října 2013 jeli žáci třídy 7. A a 7. B v rámci práce na Projektu Brno do brněnského Moravského zemského muzea na výukový program Škola v muzeu na téma Velká Morava. Zúčastnili se přednášky o Velké Moravě, vyplňovali pracovní listy, luštili křížovku a prohlédli si zajímavé exponáty. Žáci se dozvěděli mnoho zajímavostí o životě chudých řemeslníků, zemědělců a bohatých velmožů v době této významné éry vývoje Moravy. Vyslechli si také fakta o životě a významu Cyrila a Metoděje. Na závěr výukové hodiny si zahráli na archeology a hledali ve výukové místnosti typické předměty z této doby.  Po výukovém  programu ještě zhlédli výstavu o životě středověké vesnice Bystřec. Akce byla zajímavá a  přínosná pro výuku dějepisu a českého jazyka a žákům se velmi líbila. Po rozchodu a posilnění na náměstí Svobody následovala cesta vlakem domů.

Petra Poláčková, Vanda Bočková
Fotogalerie


Projektu 72 hodin – pod heslem "Ukliďme si kolem školy a v přilehlém parčíku"
Ve čtvrtek 10. října třída 6. D vysbírala hromadu odhozených věcí z parčíku. Žáci 5. A obešli společně s paní učitelkou Svobodovou ulice, směřující ke škole, a vysbírali v nich odpadky. V pátek 11. října chlapci ze 6. A a 7. A, pod dohledem a za vydatné pomoci pana učitele Šnejdara, vysbírali 17 kbelíků jablek, napadaných v zahradě školy – jablka odnosili do kontejneru na bioodpad. Deváťáci s panem učitelem Masaříkem shrabali a zametli listí z tartanového hřiště a chodníků, lemujících školu. Děti práce bavila a byly překvapené, kolik odpadků našly.

Mgr. Jitka Režňáková, tř. uč. 6. D
Fotogalerie


Záchranáři Jihomoravského kraje mezi námi
16. října přijeli za dětmi ze druhých a třetích tříd členové Záchranné služby Jihomoravského kraje i s plně vybaveným vozidlem  RZS. Názorně nám ukázali, jak můžeme pomoci raněnému člověku, poradili nám, jak se máme zachovat v případě nehody nebo úrazu i jak máme zavolat pomoc. Někteří z žáků si vyzkoušeli roli raněného a všichni se mohli podívat do záchranářského vozidla. Bylo to velmi prospěšné setkání, protože správné poskytnutí pomoci může zachránit lidský život.

Fotogalerie


Učebnice regionální výchovy k projektu Kyjov a okolí
10. října proběhly v budově 1. stupně  na Seifertově náměstí dvě ukázkové hodiny pro účastníky odborného semináře ve Vlastivědném muzeu  v Kyjově. Žáci čtvrtých ročníků pod vedením Ludmily Fridrichové  a Libuše Moudré předvedli účastníkům semináře, jak je možno využívat učební a metodické materiály k projektu Kyjov a okolí na 1. stupni. Hosté z řad pracovníků muzeí z různých částí Moravy a Slezska  ocenili nabízený učební materiál i úroveň vědomostí dětí a profesionální přístup učitelek školy k dané problematice.

Fotogalerie


Ekolympiáda ve Strážnici 1. 10. 2013
Dne 1. 10. 2013 se tříčlenné družstvo naší školy (Štěpán Novák, Mikuláš Araya, Václav Ryba) zúčastnilo Ekolympiády, kterou organizovalo Purkyňovo gymnázium ve Strážnici. Ekotým plnil zajímavé úkoly z oboru zeměpis, zoologie, botanika, fyzika, chemie a meteorologie. Nejzajímavější pro nás bylo zpracování projektu Den zvířat. Přestože se náš tým neumístil, zažili jsme spoustu legrace a získali jsme mnoho nových poznatků a vědomostí.

Mgr. Kamila Kostihová


Návštěva polských kamarádů v Kyjově
Ve čtvrtek 26. září k nám přijeli žáci z polského Józefówa. Byl tak zahájen další ročník výměnných návštěv. Naši žáci si pro své polské kamarády nachystali na páteční dopoledne bohatý program - pohádku o Sněhurce, krerou hráli v angličtině, písně v češtině a angličtině, soutěž ve vyhledávání českých a polských slovíček a na závěr malý houslový koncert. Poláci si také připravili hudební program a učili nás tancovat polku a polonézu. V pátek po vyučování je čekala prohlídka Kyjova. Sobotu žáci z Polska strávili v rodinách. Navštívili zajímavá místa v okolí. Polské učitelky byly pozvány na prohlídku zámku Lednice. Na neděli byl pro všechny připraven výlet na Macochu a projížďka na loďce v Punkevních jeskyních. Po obědě následovala návštěva Brna. V pondělí 30. září výměnný pobyt polských kamarádů skončil. Žáci a jejich pedagogický doprovod se s námi rozloučili plni nových přátelství a zážitků.  Jsme rádi, že se jim u nás velmi líbilo. Naši sedmáci se už těší, až se se svými novými kamarády opět setkají v květnu příštího roku, kdy pojedou na návštěvu do Polska zase oni.

Petra Poláčková, Vanda Bočková, Foto Martina Kůřilová
Fotogalerie


Exkurze v Modré a na Velehradě
V úterý 24. září 2013 se žáci 6. tříd zúčastnili dějepisné a přírodopisné exkurze v Modré a na Velehradě. V Modré jsme navštívili archeoskanzen, kde žáci mohli vidět, jak žili první Slované na našem území. Součástí prohlídky byly i ukázky práce hrnčíře, dále si žáci zkusili, jak se střílí z luku nebo mohli ochutnat vlastnoručně upečenou placku. V Modré jsme také navštívili biotop s největší expozicí přirozených mokřadních a sladkovodních ekosystémů. Dětem se velmi líbil sladkovodní tunel pod úrovní hladiny,  kde si prohlédli množství ryb tak, jak je mohou vidět třeba jen potápěči. Nakonec jsme pěšky přešli na Velehrad. Prohlédli jsme si areál velehradského kláštera a baziliku Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje.

Mgr. Zuzana Šimečková
Fotogalerie


Zeměpisná exkurze  DOBRODRUŽNÁ AFRIKA OČIMA CESTOVATELŮ
Dne 24. 9. vyrazili žáci 7. A a 7. B do brněnského Anthroposu. Náš výlet za poznáním měl dvě části. První část byla zaměřena na Afriku, druhá se odehrávala v prostorách stálé expozice Anthroposu věnované antropologickému vývoji člověka. Žáci 7. A se nejdříve zúčastnili výukového programu Dobrodružná Afrika očima cestovatelů. Cílem bylo doplnit teoretické znalosti o Africe a ještě více se tomuto zajímavému kontinentu přiblížit. Zajímavou formou jsme seznámili s jednotlivými africkými regiony, zvířaty, kmeny, předměty denní potřeby a také s českými cestovateli, kteří pro nás od 19. století informace o Africe shromažďovali a publikovali. Svými znalostmi o africkém kontinentu nabytými ve škole žáci potěšili nejen své učitele, ale také průvodkyni výstavy. V tutéž dobu si žáci 7. Cm ohli prohlédnout kosterní pozůstatky člověka a jeho předchůdců, seznámit se s jeho způsobem života v různých geologických obdobích a také se vyfotit s mamutem. Během dopoledne se obě třídy vystřídaly. Soudě podle pracovního nasazení žáků při vyhledávání informací o Africe a následném vyplňování cestovatelských deníčků si troufám říct, že výstava o Africe byla velmi zdařilá a pro děti (i dospělé) zajímavá. Také cennou sbírku antropologických nálezů sledovali děti se zaujetím a mnozí z nich se ptali, kdy pojedeme do Anthroposu příště. Snad se sem ještě někdy společně dostaneme. A kdyby ne, určitě je toto jedinečné muzeum vhodným typem i na rodinný výlet.

Petra Orlická
Fotogalerie


Pasování prváčků
20. září se uskutečnilo na prvním stupni slavnostní pasování prváčků, které bylo letos spojeno s otevřením dětského hřiště v parčíku vedle školy. Prváčci se na svůj slavný den pečivě připravovali a každá první třída předvedla krátký program. Nejvíce je pobavil šašek z divadla Řád červených nosů, se kterým si zazpívali a zadováděli. Paní učitelky nachystaly pro prváčky soutěže a sladké odměny. Všichni soutěžili s velkým nasazením a na závěr bylo připraveno opékání špekáčků. Škoda, že začalo pršet, ale i tak se pasování vydařilo a prváčci odcházeli spokojeni.

 Fotogalerie


Podzim  na dědině
I v letošním školním roce navštívili žáci třetích tříd program Podzim ne dědině ve strážnickém skanzenu. Děti se dozvěděly mnoho zajímavých informací o životě našich předků na venkově v okolí Kyjova. Vyzkoušely si ruční mletí obilí, ochutnaly vařené brambory přímo z kotle, pečivo z kukuřičné mouky, jablečný mošt a při vaření povidel vyslechly starou pověst o hastrmanovi. Také si zahrály na pasáčky a vyzkoušely si dávno zapomenuté dětské hry. Průvodci programem byli oblečeni v lidových krojích a dětem se také líbilo nářečí, které je typické pro okolí Strážnice.

Fotogalerie


Den šesťáků - 6. A  a 6. C
Středu 4. 9. 2013 strávili žáci 6. ročníku mimo školní lavice. Třídy 6. A a 6. C se ráno pěšky vydaly do rekreačního areálu Relaxx v Čeložnicích. V průběhu seznamovacích her se žáci nejen blíže poznali, ale také se naučili vzájemně spolu komunikovat a respektovat jeden druhého. Týmovou spolupráci museli prokázat při řadě her, nejvíce při stavění kostek či pexesu. Všichni si z tohoto dne odnesli spoustu pěkných zážitků v nově utvořených kolektivech. Věřme, že jim hezké vztahy vydrží na celou dobu školní docházky a budou na svůj třídní kolektiv vzpomínat celý život.

Mgr. Kamila Kostihová, Mgr. Ludmila Damborská
Fotogalerie

Den šesťáků v 6. B a 6. D
Také třídy 6. B a 6. D prožily 4. září svůj Den šesťáků. 6. D se po ránu vypravila na pěší okruh po Kyjově. Dojíždějící žáci se seznamovali s městem, všichni společně plnili různé úkoly (např. určování stromů podle listů a kůry). Delší procházkou se dostali na Stadion. Žáci hráli různé hry na seznámení se spolužáky, nejvíce se pobavili jako ještěrky a při míčových hrách. Následovaly hlavolamy, jednotlivci i skupinky vytvořili skládáním hrací kostku z papíru. 6. B trávila dopoledne na Stadioně, zde hráli adaptační hry na seznámení spolužáků a třídní učitelky. Dostatečně si zasportovali – nejvíce si zahráli všichni společně fotbal, někteří soutěžili v hodu na koš. Příjemně prožitý den zakončily obě třídy sledováním letu octové rakety.

Mgr. Jitka Režňáková, Mgr. Dana Mezihoráková
Fotogalerie

 
ŠKOLNÍ ROK 2012-2013

Závěr školního roku  2012/2013 na 1. stupni na Seifertově náměstí
Celý poslední týden v červnu, i když bylo nepříznivé počasí, probíhaly ve škole zajímavé akce. Navštívilo nás kočovné divadlo, ve kterém vystupovali i naši spolužáci – Kryštof Kohút a sourozenci Růžičkovi – Adélka, Babetka a Prokůpek. Ve středu se konala školní olympiáda. Sportovaly všechny děti a soutěžily ve sportovní všestrannosti. O slavnostní zahájení olympiády se postaraly naše mažoretky. Nejlepší sportovci z každé třídy získali medaile. Ve čtvrtek si pro nás připravili členové dramatického kroužku ukázku své práce – nacvičili pohádky O perníkové chaloupce, O veliké řepě, O budce a taneční vystoupení. Děti z prvních tříd také dostaly malé dárečky a byly přivítány mezi čtenáře. Máme mezi sebou velmi pilné sběrače papíru a pomerančové kůry. Jsou to Tomáš Werner, Kateřina Kolaříková, Martin Večeřa, Babeta Růžičková a Aleš Vaculovič. Za svoji píli byli odměněni drobnými dárky. Poslední den školního roku dostaly děti vysvědčení a někteří byli odměněni za pěknou práci během školního roku knihami.

Fotogalerie - dramatický kroužek

Fotogalerie - školní olympiáda

Fotogalerie - kočovné divadlo


PROJEKT  "4. B  MÁ  TALENT"
Letošní školní rok jsme si opět zpestřili projektem s názvem „4. B má talent“. Každý se chtěl pochlubit spolužákům svými novými koníčky a zálibami, kterým se věnuje ve svém volném čase. A tak se naše třída v  poslední předvánoční dopoledne proměnila v divadelní sál a její žáci v  umělce a sportovce… Byli jsme překvapeni, co všechno už umíme a známe.

PROJEKT  "ČESKÁ  REPUBLIKA"
K projektu  o  České  republice  nás  vybídlo  zeměpisné  učivo  vlastivědy  a  naše  prázdninové  cestovatelské  zkušenosti z  poznávání  krás  naší  vlasti. V hodinách  jsme  vycházeli  z  našich  zážitků, získávali  nové  vědomosti  z  učebnice,  vyhledávali  informace  v  knihách i  na  internetu,  objevovali  krajové  zvyky  a  tradice,  zpívali  lidové  písně,  tančili,  malovali,  pracovali  s  obrazovým  materiálem, shromažďovali  a  třídili  informace,  tvořili  vlastní  atlas  měst  a  průvodce  po  republice, recitovali  a  psali  vlastní básně,  vyprávění… 

PROJEKT  "4. B  ČTE  PRVŇÁČKŮM"
Jelikož  patříme  na  budově  prvního  stupně  k  nejstarším dětem  a  mnozí  z nás  mají  sourozence  v  první  třídě,  rozhodli  jsme  se,  že nejmladším  žáčkům  začátek  jejich  školního  snažení  zpříjemníme. Nejlepší  čtenáři  z  naší  třídy  se  tak  jednou  týdně  střídali  v četbě  dětských  knih  a  příběhů  u  prvňáčků. Na  konci  školního  roku  jsme  si  role  vyměnili  a  „naši“ malí  školáčci  se  nám  pochlubili  četbou  ze  slabikáře. Ze  společného  čtení  jsme  měli  všichni  radost.

CELOROČNÍ  PROJEKT  4. B  "LES"
Projekt  "LES"  nás  zaměstnával  po  celý  školní  rok  nejen  v hodinách  přírodovědy,  ale  také  českého  jazyka,  matematiky,  vlastivědy  a  všech  výchovných  předmětů. O  lese  jsme  si  četli,  vyprávěli,  recitovali,  zpívali,  tvořili  vlastní  básně  a  říkanky,  řešili hádanky,  rébusy,  křížovky, hráli  hry  s lesní  tématikou, vyhledávali  informace  o  lesních  rostlinách  a  zvířatech,  ochraně  lesa… Projekt  jsme  zakončili  Dnem  lesa  (projektové  vyučování,  dramatická  výchova,  kooperativní  učení)  a  vycházkou  do  lesního  porostu.

4. B  A  EKOŠKOLA
V  rámci  celoškolního  projektu  se třída 4. B zapojila  i  v letošním  roce  do  sběru  papíru,  kaštanů,  pomerančové  kůry, účastnila  se  ekologického  dopoledne,  Dne  Země,  po  celých  deset  měsíců  pečlivě  třídila  odpad,  šetřila  vodou  a  energií… Nejvíce  jsme  ale  pyšní  na  nápad  obnovy  okrasného  záhonu  před  vchodem  do  budovy  prvního  stupně ZŠ a  jeho realizaci - vyčištění  záhonku,  výsadbu  dřevin  a  bylin a  následnou  péči  o  ně. Máme  radost,  že  jsme  i  my  přispěli  k pěknému  prostředí  v  okolí  naší  školy.

Fotogalerie


Plavání 3. A a 3. B
Žáci třetích tříd ukončili plavecký výcvik závody. Ve volném stylu na 25 m zvítězil Lukáš Vavřina, druhá byla Anička Borkovcová (oba z 3. A), třetí se umístila Anetka Doležalová z 3. B. Závody v plavání na 50 m vyhrála z děvčat Zuzanka Horňáková (3. B), druhé místo obsadila Klárka Vaňásková a třetí Elenka Křemečková (obě z 3. A). V kategorii chlapců vybojoval 1. místo Dominik Hlavinka, druhý byl Martin Kadubec a třetí Filip Marada (3. A). Všichni žáci se naučili dobře plavat, dokonce i skákat do vody nebo vylovit potopené předměty.

L. Moudrá, J. Vaníčková, tř. učitelky
Fotogalerie


Zájezd 8. a 9. ročníku do Anglie
Stejně jako každý rok, tak i letos měli žáci možnost zúčastnit se zájezdu do Anglie, navštívit a poznat spoustu nádherných a zajímavých míst. Tentokrát se to podařilo rekordnímu počtu 27 žáků 8. a 9. tříd. V sobotu 8. 6. se vydali na cestu do Londýna, kam dorazili druhý den brzy ráno. Celý den pak strávili v Londýně, kde mimo jiné prošli část města Westminster s jeho pamětihodnostmi, podnikli vyhlídkovou jízdu na Londýnském oku, prošli nejznámější a turisty nejnavštěvovanější náměstí, jako např. Trafalgarské, Piccadilly atd. Nezapomněli ani na procházku kolem Buckinghamského paláce a jedním z řady místních parků. Večer se žáci ubytovali v rodinách londýnské čtvrti Baxley Heath. V pondělí vyrazili na celodenní výlet do univerzitního města Cambridge, které všechny nadchlo krásnou architekturou, především v podobě studentských kolejí, ale také spoustou zeleně. V úterý byl na programu výlet do jihoanglického přímořského města Brightonu, kde si žáci užili návštěvu mořského akvária, prohlídku centra města a čas strávený na pobřeží, zejména na nejdelším molu v Británii. Cestou zpět, která vedla podél pobřeží, se zastavili u krásných křídových útesů. Ve středu se opět přesunuli do Londýna a navštívili londýnský Tower u řeky Temže, po které se později projeli lodí. Následovala cesta do londýnské čtvrti City, prohlídka katedrály sv. Pavla a výstup na vyhlídkovou věž. Všechny také zaujala zastávka v národní bance a zhlédnutí zlaté cihly. Lodí se skupina přesunula na poslední místo středečního dne, a sice do Greenwich. Tam se všichni vyfotili u nultého poledníku v areálu místní observatoře. Kolem 19. hodiny se žáci vydali na cestu domů. Ve čtvrtek večer se sice unavení, ale spokojení vrátili do Kyjova.

Petra Poláčková
Fotogalerie


Preventan Cup 2013
Již tradičně se účastní žáci 5. tříd turnaje ve vybíjené, kterou organizuje AŠSK ČR. Po vítězství v okrskovém a krajském kole postoupili naši zástupci do okresního kola, které proběhlo 23. 5. 2013 v Brně a obsadili vynikající 2. místo. Blahopřejeme žákům i jejich trenérce Janě Vaníčkové a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.


Exkurze do Rakouska – 21. 5. 2013
Vypracoval: Vojtěch Hnilica, 8. C

Úvod
Dne 21. 5. 2013 jsme jeli na exkurzi do Rakouska. Naší oporou se stala cestovní kancelář z Brna. Jako dopravní prostředek jsme měli dvoupatrový autobus. V Kyjově bylo v 6:00 SELČ slunečno, nebo spíše slunce vycházelo, takže jasno, bez mraků. V tuto dobu jsme vyjížděli z Kyjova.

Cesta do Kremže
Na cestu do Kremže jsme měli u školy sraz už v 5:45. Cca už v 6:00 jsme vyjeli směr Kremže.Pocestě dvoupatrovým autobusem jsem seděl s jedním mým kamarádem u okna. Jeli jsme přes hraniční přechod Mikulov do Kremže. Podle mého názoru jsem už po pár kilometrech za hranicemi najednou zjistil, že tato země je nějaká svým způsobem jiná. No jak – je nějaká lépe udržovaná. Je něco jako (když se dívám na Hledání ztraceného času) prvorepublikové Československo. Obdivoval jsem jejich způsob získávání energie – větrnými elektrárnami. Což u nás takový způsob získávání energie není – nebo spíše není obvyklý, a tak proto jsem ho obdivoval. Hned za hranicemi jsem poznal, jak hospodaří tamní hospodářská družstva.Pocelém obzoru jsem spatřil obrovské lány, které byly osazeny obilím. Zde jsou lány polí i několik měsíců ladem, neosety. Během cesty k hraničnímu přechodu Mikulov jsme jeli různým počasím. Jeli jsme ze slunečného (jasného) přes deštivé a zamračené počasí. Jak už jsem předeslal, tak už je jasné, jaké bylo za Mikulovem počasí. Ale potom jaké bylo dál? Dál bylo zase zamračeno, až potom deštivo a zase zamračeno a slunečno (ne jasno!!) až po úplně zamračené počasí, čili zataženo. Cesta do Kremže nám zabrala více jak 3 h. Jak by ne, když po cestě byly kolony. V Rakousko tou dobou se opravovaly dálnice.

Cesta lodí
V Kremži asi půl hodiny po příjezdu jsme nastoupili dolodi. Už po příjezdu našeho autobusu do Kremže na parkovišti, kde jsme stáli a čekali na loď bylo jasné, že počasí bude během pár okamžiků deštivé, což bylo asi během 30 minut až 40 minut pravdou. Tolik už úvodu této podkapitoly, už se budeme věnovat samotné jízdě lodí. Nastoupili jsme v Kremži. Nastoupili jsme do lodě s restaurací, s WC a dokonce i úschovnou na kola. V Kremži jsme při projíždění lodí spatřili Kremži moderní i tu historickou. Moderní Kremž je oproti té historické úplně jiná. K pojmu moderní jsem zapomněl přidat slovo průmyslová. Takže můžeme použít dva pojmy – buď průmyslová nebo moderní. To už je jen na vás. Ale zpět k popisování. Moderní Kremže je na způsob skoro všech měst. Moderní nebo spíše průmyslové čtvrti jsou všude skoro stejné. Důvod je takový – třeba Brno známe jako historické i jako průmyslové. Takže z toho lze usuzovat, že moderní (průmyslová – jak chcete) Kremž je naprosto stejná jako i jiná města, a to i třeba v České republice. Od moderní Kremže přejděme raději k té historické. Historická Kremže je velice krásné město. Působilo na mě velmi uklidňujícím dojmem. V Kremži lze spatřit několik architektonických slohů. To je použito na několika historických bývalých měšťanských domech. Za Kremží vidíme most, kde jsou dva zahraniční cyklisté. Máváme jim a oni nám na oplátku mávají také. Opouštíme Kremži. Přes pár vesniček, kterými projíždíme do Dürnsteinu, už začíná pršet. Ale pršet začíná ještě před Dürnsteinem, a tak jsme se uchýlili do restaurace uvnitř lodi. Pozorovali jsme zastávku našílodiv Dürnsteinu. Dürnstein je nádherné město. Já ho tedy obdivuji kvůli baroknímu kostelu, který jsem si i fotografoval. Ale nefotografoval jsem si ho jen já, ale i mí spolužáci, kteří byli s námi na zájezdu nebo – li exkurzi. Odjíždíme z Dürnsteinu a už mám i dobrou zprávu – déšť nám pomalu začíná ustávat. A už přijíždíme do Weißenkirchenu. Weißenkirchen  skoro působí na mě stejné jako ostatní města, přes která jsme projížděli. Nejvíce líbil pozdně gotický kostel St. Michael. Kolem něj pokračujeme dále do Spitzu, kde naše projížďka lodí končí. Mí spolužáci z jiných tříd se zde loučí i se dvěma staršími důchodci z Kanady, kteří s námi byli také na lodi. Zhodnotím projížďku lodí takto – byla více než pěkná a více než výborná.

Cesta ze Spitzu do Vídně
Zhruba ve 12:00 jsme vyjížděli ze Spitzu zpátky přes Kremži do Vídně. Byla možnost se projet po silnici, kterou jsme viděli z autobusu. Z autobusu byl vidět i Dunaj, po kterém jsme jeli lodí. Teď už jedeme po silnici nebo spíše dálnici na Vídeň. Jedeme skoro 1,5 hodiny, ale tato cesta nám utíká velice rychle. A už jsme před Vídní. Přes mikrofon jsme upozorněni, že vidíme před Vídní poslední výběžky Alp. Už ani nevím, jak se nazývají. Ve Vídni tentokrát převažuje krásné, slunné počasí. K Vídni přijíždíme asi 14:30. Vidíme tržiště, vidíme obchody, které mají velice naplněné výlohy. Ale cenově je to nevýhodné. Asi ve 13:00 jsme přijeli k Hofburgu, u kterého vidíme sochu císařovny Marie Terezie. Kdo byla Marie Terezie, asi každý ví. Podíváme tedy na sochu sedící císařovny a zrovna v tu ránu se otáčíme na přechod, kde čekáme na semafory, které nám budou signalizovat, že můžeme přejít. Jakmile zasvítí zelená, přecházíme. Jdeme ke vstupní bráně Hofburgu. Vidíme, jak je krásně ozdobený strop. Přes tu bránu jezdí auta, mikrobusy, a dokonce i vozkové, tj. kočáry tažené koňmi. Přejdeme přes ni, a najednou sledujeme nádvoří Hofburgu. Není ani vteřina, kdy by tam nebylo živo. Pořád je tam živo. Pořád tamtudy někdo projíždí, prochází, atd. Po prohlédnutí nádvoří se dostáváme do Hofburgu, kam jdeme na výstavu o císařovně Sisi, tedy Alžbětě Bavorské, manželce Františka Josefa I. Výstava byla krásná, až skoro šokující. Šokující byla hlavně ta fakta. Z Hofburgu se ulicemi Vídně blížíme na náměstí, kde se nachází Stephansdom, tj. katedrála sv. Štěpána. Nás hlavně zaujal svou výškou a tím, jak je postavený. Kousek od něj dostáváme rozchod. Procházíme se po náměstí, a vidíme (ostatně jako v jiných městech) žebráky, kteří hrají na nějaký hudební nástroj. Hráli velmi pěkně, jejich melodie byly příjemné k poslechu. Vidíme i jinou práci. Například taxikáře, kteří nejezdí autem. Jezdí vlastníma nohama. Mají kolo, kde zepředu je sedadlo pro zhruba dva lidi. Vídíme i zmrzlináře, který prodává zmrzlinu. Postřehl jsem, že rozumí nebo umí i pár slov česky. Porozchodu se jde do cukrárny, která leží nedaleko. Dostáváme na výběr z několika dortů, můžeme si vzít jen jeden. A k tomu čokoládu se šlehačkou. Všechno bylo dobré. Potom se dostáváme zpět k Hofburgu, kde čekáme v bouřce na pana řidiče, který čekal, jak později uvedl, v koloně, kde se stala dopravní nehoda. V 18:30 jedeme do Kyjova. Opět po cestě jedeme přes různé počasí. Od bouřky, která byla ve Vídni přes potom jasné zapající slunce do noci, která byla v Kyjově zamračená. Však také v Kyjově byla ve 23:00 bouřka s přívalovým deštěm. Ale jsem rád, že jsem se dostal ještě ,,za sucha" domů.

Fotogalerie


Úspěch malých fotbalistů
14. května 2013 proběhlo v Hroznové Lhotě okresní kolo McDonald´s Cupu. Do tohoto kola se probojovali mladší žáci naší školy a v kategorii A skončili po náročné sérii zápasů na druhém místě. Blahopřejeme všem úspěšným fotbalistům a jejich trenérovi Radimu Pokornému děkujeme za vzornou přípravu žáků na turnaj.


Zpráva o výměnném pobytu žáků v Józefowě
Jako každý rok, tak i letos se naše škola zúčastnila pravidelného výměnného pobytu mezi polskými a českými studenty. Návštěva polských kamarádů proběhla v říjnu, náš výlet byl naplánován od 9. do 13. května. Cesta z Hodonína do Varšavy byla sice dlouhá, ale na jejím konci nás čekaly známé tváře. Večer 9. května jsme již byli ubytovaní v polských rodinách a těšili se na další zážitky. V pátek ráno jsme se všichni sešli v prostorách základní školy, kde pro nás paní učitelky a žáci měli připravený poutavý program. Po obědě ve školní jídelně jsme se vydali na výlet do Varšavy, kde jsme navštívili některé pamětihodnosti. V sobotu nás čekal společný výlet, první destinací bylo muzeum Srómow, další pak zámek v Nieborów. Poslední naší zastávkou byl Lowicz, kdysi hlavní město celého Polska. Výlet se nám velmi líbil, dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o polském folklóru, tradicích a o způsobu života předků. V neděli následoval program v rodinách, který si všichni žáci užili, navštívili lanové centrum, plavecké bazény, muzea a mnoho dalších atrakcí. V pondělí nás čekal odjezd zpět domů, po smutném loučení nás vlak odvezl do Hodonína, kde už čekali rodiče.

Pavlína Hebnarová, Helena Hrachovinová a žáci 7. A a 7. B
Fotogalerie


Projekt Kamarád
7. května proběhl projekt Kamarád. Žáci třetích, čtvrtých a pátých tříd navštívili školní budovu na Újezdě, aby poznali odborné učebny, učitele a hlavně svoje starší spolužáky z druhého stupně. Program byl velmi pestrý, žáci se dozvěděli mnoho zajímavého z fyziky a biologie, zasportovali si na nářadí v tělocvičnách, vyzkoušeli si svoje znalosti z angličtiny a pracovali v učebně výtvarné výchovy. Jejich průvodci byli kamarádi ze sedmých tříd, kteří celé dopoledne zpestřili hrami a soutěžemi. Projekt byl velmi pěkně a pečlivě připraven, a proto se dětem prvního stupně líbil.


Exkurze do Vracova
V rámci učiva prvouky se dne 7. 5. 2013 zúčastnili žáci 2. D a 2. C spolu se svými p. učitelkami J. Neničkovou a I. Řezáčovou exkurze do Vracova. Nejdříve navštívili zemědělské družstvo, kde si prohlédli kravín a teletník a seznámili se způsobem ustájení a krmení dojnic, s jejich speciálním značením a prošli i kolem dojící linky. Středem zájmu dětí byl ale samozřejmě teletník, kde si mohly prohlédnout i den staré telátko. Dalším bodem exkurze bylo jezero Rašelina a les Doubrava. Tady si žáci všímali rostlinstva a živočišstva, která jsou pro tato místa typická. Za pomoci dalekohledů pozorovali život na hladině jezera i Mokřadu a poslechli si i žabí serenádu. Celá exkurze se i přes počáteční nepřízeň počasí vydařila a byla zakončena slunečnou oblohou a spokojeností ve tvářích dětí, pro které byla největším zážitkem cesta lesem, návštěva teletníku a pro některé i jízda vlakem. 

I. Řezáčová
Fotogalerie


Projekt Brno
Ve středu 2. 5. 2013 jela třída 8. A s paní učitelkou Orlickou a Bočkovou na exkurzi do Brna v rámci práce na projektu Brno. Žáci si nejdříve nachystali písemné příspěvky do projektu o zadaných památkách a zajímavých objektech, vyzdobili je fotografiemi a také je přednesli v hodině českého jazyka jako mluvní cvičení. Takto nachystaní přečetli své příspěvky na exkurzi např. na Zelném trhu, před Moravským zemským muzeem, na Biskupském dvoře, na Petrově, u Brněnského draka a Staré radnice, u Domu pánů z Lipé, na náměstí Svobody, u paláce Šlechtičen a u kostela svatého Jakuba. Kromě těchto příspěvků byla také objednána prohlídka brněnského podzemí pod Zelným trhem. Nachází se v upravených sklepeních domů kdysi stojících v těchto místech a vychází z archeologických nálezů. Byla velmi zajímavá a ukazovala, jak se v Brně kdysi žilo, pracovalo, svítilo, vařilo a jedlo, léčilo a také trestalo. Žáci si mohli například vlézt do klece bláznů, která stávala na náměstí a kde byli zavíráni duševně nemocní nebo opilí jedinci. Dalším zážitkem byl výstup do věží svatopetrské katedrály v 11 hodin, kdy se nad našimi hlavami rozezněl mohutný zvon a tradičně hlásil poledne. Výhled z věží na Brno, historické i moderní stavby a hrad Špilberk je nezapomenutelný. Po těchto zajímavých příspěvcích následoval čas na občerstvení a odpočinek a potom návrat vlakem domů.

Vanda Bočková
Fotogalerie


Sběr pomerančové kůry
Dne 25. 4. 2013 proběhlo na ZŠ Komenského, budova Újezd, vyhodnocení sběru pomerančové kůry. Kůra se sbírala od začátku prosince do začátku dubna. Celkem bylo vybráno 322 kg. Odvážela si ji společnost LEROS ze Strážnice. Výtěžek akce bude použit na odměny pro žáky a příspěvek na společné akce. Sběru se zúčastnilo celkem 101 žáků a 5 vyučujících, ale zapojeni byli i rodiče, příbuzní a celé pracovní kolektivy. Všem děkuji za spolupráci.

Nejlepší žáci byli odměněni diplomy a cenami, které předali pan ředitel PaeDr. Jan Navrátil a organizátorka akce Mgr. Ludmila Búřilová. Dalšími odměnami byli ohodnoceni všichni zúčastnění a nejlepší třídní kolektivy.

Děkuji také p. třídním učitelkám a p. třídnímu učiteli za pomoc při výběru kůry a propagaci akce.

Mgr. Ludmila Búřilová
Fotogalerie 

Výsledky:

Pořadí jednotlivců

 

 1. Erlebach David 3. C
 2. Šafařík Adam 4. C
 3. Valian Josef 2. C
 4. Soukup Lukáš 5. D
 5. Jankůj Daniel 2 .C 
 6. Penc Karel 6. E
 7. Dostálová Kateřina 4. C
 8. Duroňová Hana 2. C
 9. Hering Matěj 4. D
 10. Trávníková Alena 4. D

Pořadí tříd 

 1. 4. C  
 2. 4. D
 3. 3. C

Pěvecká soutěž na 2. stupni
Stalo se již tradicí, že každý rok před velikonočními prázdninami pořádáme pěveckou soutěž. Výsledky letošního, již osmého ročníku, jsou následující:

 1. místo - Michaela Vondálová, 9. B
 2. místo - Valentina Svobodová, 8. A
 3. místo - Jakub Kuchař, 9. A

Děkuji všem, kteří pomohli nebo přispěli ke zdárnému průběhu pěvecké soutěže.

M. Žáková
Fotogalerie


Karneval 2013 ve školní družině na Seifertově náměstí
Měsíc únor byl ve školní družině zaměřen na přípravu karnevalu. Děti si připravovaly masky, paní vychovatelky chystaly program, tombolu i výzdobu tělocvičny. O hudební doprovod se postaral pan učitel Radim Pokorný. Karneval moderovali žáci devátých tříd, kteří si připravili pro mladší kamarády mnoho her a soutěží. Vrcholem odpoledne bylo ocenění nejlepších masek a tanečníků. Nálada byla skvělá, děti si pořádně zařádily a zvesela se rozloučily se zimou. Děkujeme všem, kteří přispěli do bohaté tomboly.

Fotogalerie


Školní družina i letos hledala talent
Třetí ročník soutěže Školní družina hledá talent se uskutečnil koncem ledna v družině na Seifertově náměstí. Soutěž moderovala Jana Antlová ze 3. B. Děti zpívaly a hrály na hudební nástroje. Nejlepší výkon předvedl Dan Balajka, který hrál na housle skladbu A. Vivaldiho. Druhé místo obsadil Viktor Číhal, zahrál na flétnu písničku z pohádky Princové jsou na draka. Na třetím místě skončila Kateřina Kovářová také s hrou na flétnu. Zahrála písničku Ten chlumecký zámek. Za krásný výkon děti dostaly sladkou odměnu.

Fotogalerie

 


Pololetní hodnocení na 1. stupni
Poslední den prvního pololetí měly děti na 1. stupni na Seifertově náměstí zpestřen divadelním představením, které připravily děti z dramatického kroužku pod vedením paní učitelky Evy Pokorné. Viděli jsme dvě pohádky – Tři zlaté vlasy děda Vševěda a Karkulku. Dětem se pohádky moc povedly, měly také krásné kostýmy a kulisy. Přišli se podívat i někteří rodiče malých herců a hereček. Po skončení divadla následovalo předávání hodnocení za 1. pololetí, které bylo slavnostní především pro prváčky, protože bylo prvním ohodnocením jejich práce ve škole. Všichni se moc snažili a byli rádi, že jejich snahu ocenily paní učitelky pěknými známkami.

Fotogalerie
Videozáznam


Vánoce debrujárů v Praze 2012
12 debrujárů z 2. stupně se 13. – 15. prosince vypravilo na Vánoce debrujárů do Prahy.V roce 20. výročí založení AMD (Asociace Malých debrujárů) v ČR jsme byli odměněni za celoroční práci v kroužku.

Ve čtvrtek jsme si po příjezdu do Prahy uložili věci do úschovny a metrem jsme se přiblížili k Národnímu technickému muzeu. Líbily se nám expozice Doprava, Architektura, Domácí spotřebiče i staré skleněné ozdoby na stromky. Těšili jsme se, že sfáráme do dolu, ale ten je v rekonstrukci, takže někdy příště. Vyzvedli jsme si věci z úschovny a metrem a autobusem jsme se přesunuli do našeho přechodného bydliště v ZŠ Břečťanová. Po večeři ve školní jídelně jsme si s debrujáry z dalších 6 klubů navzájem převáděli pokusy a ochutnávali cukroví, které nám maminky přibalily.

V pátek jsme po snídani vyrazili do města. Metrem jsme se přesunuli na Malostranskou, odsud pěšky přes Karlův most na Staroměstské náměstí, kde jsme v 9 h zažili orloj v akci. Před 10. hodinou nás přivítali na ČVUT na fakultě elektrotechnické, seznámili jsme se s propojením umění s výpočetní technikou, zaujala nás 3D projekce, zahráli jsme si známou melodii na banánu. Poobědvali jsme v jídelně Česká kuchyně na Havelském náměstí a odsud jsem se vypravili do Tróje, kde sídlí Matematicko-fyzikální fakulta UK. Zde nám docent Drozd předvedl fyzikální pokusy. Po skončení pokusů jsme se vrátili na rozsvícené Staroměstské náměstí, kde jsme si nakoupili drobnosti u stánků. Pomalu jsme se přesunuli do školy na večeři a do svých spacáků ve třídě.

V sobotu jsme si sbalili věci, uklidili po sobě třídu a po menším úrazu při vynášení koše, jsme odvezli věci do úschovny. Počasí nám poprvé nepřálo, pršelo, a tak jsme se vypravili na Flóru na předvánoční nákupy. Moc jsme toho nepořídili a po poledni jsme vlakem ujížděli k domovu. 

Vedoucí kroužku: Mgr. Jitka Režňáková
Fotogalerie


Kapřík Metlík Jana Opatřila
Žáci třídy 3. A přišli 13. listopadu do Městské knihovny, aby se seznámili s mladým spisovatelem Janem Opatřilem a především s jeho knihou Kapřík Metlík. Autor prozatím dvoudílného příběhu o kapříkovi a jeho kamarádech z vodního světa zaujal své malé posluchače úvodním vyprávěním a obrázky kapříka Metlíka, Okounka, Šupinky a dalších, které mu malovala sestra Venda. Pak nám poutavě přečetl ukázky z obou knih a ochotně odpovídal dětem na jejich otázky. Několik z nás si knížky později objednalo, protože se nám moc líbily a autor do nich vepsal věnování.

L. Moudrá, tř. uč.
Fotogalerie


Vánoční hodinka
Vánoční hodinka proběhla 21. 12. 2012 v hudebním sále. Žáci 6. a 7. tříd si připravili vánoční koledy a herecké scénky, které pak předvedli svým spolužákům a učitelům. Celé představení měla na starost třída 8. A za asistence paní učitelky Bočkové. A proč by to nemohlo být ještě zajímavější? Všechna vystoupení byla v anglickém jazyce. Účelem tedy bylo, aby si žáci vyzkoušeli svou angličtinu před publikem. Na přípravu toho všeho jsme měli asi 20 dní. Za tak krátkou dobu jsme všechno stihli perfektně. Moderace však byla v rodném jazyce, aby žáci z mladších ročníků stihli reagovat na všechno, co si pro ně moderátorky Valentina Svobodová a Veronika Škrháková připravily. Všem žákům se jejich výstupy velmi povedly. Objevily se herecké talenty. Nechyběly živé rekvizity včetně stromů. Všem se to líbilo a doufáme, že Vánoční hodinka bude i příští rok.

Valentina Svobodová, 8. A
Fotogalerie


Vánoce 2012 na 1. stupni
V letošním roce jsme nazvali adventní období na 1. stupni „ Andělské zvonění“. Po celý měsíc prosinec jsme dodržovali lidové obyčeje adventního období  jako naši předkové, kteří žili na Kyjovsku.. Na svatou Barboru jsme dali do vázy třešňové větvičky, navštívil nás Mikuláš s čerty a anděly, za naprostého ticha prošly školou Lucie. Po chodbách se linula ze školní kuchyňky vůně perníčků i vánočního cukroví, zněly koledy a škola se postupně oblékala do slavnostního vánočního šatu.

Vánoční obyčeje se dostaly do většiny předmětů a také jsme pilně nacvičovali na vánoční vystoupení a na tradiční vánoční pěveckou soutěž. Nejveselejší byl den, kdy nám přišli zahrát kamarádi z dětské cimbálové muziky se svými učiteli. Společně jsme si zazpívali a zatancovali u stromečku. Každoročně také zpíváme koledy na školních schodech. Hlavní náplní výtvarných a pracovních činností byli andělé – velcí, malí, z různých materiálů, tradiční i moderně pojatí. Právě andělé nám připomněli, že se máme k sobě chovat vždycky hezky, pomáhat si a snažit se pochopit jeden druhého.

Od 1. ledna přivítáme mezi sebou nové spolužáky, protože se naše škola spojí se ZŠ Újezd. Přejeme si, aby byla škola místem, kde jsme rádi, kde je zábava a kde máme dobré kamarády.

Fotogalerie

Vánoční tvoření ve školní družině
Tak jako každý rok i letos jsme tvořili a povídali si o Vánocích a zvycích s nimi spojenými. Nejdříve jsme přivítali Mikuláše širokou plejádou čertů a andělů, které děti kreslily, skládaly, lepily nebo vytrhávaly z různých druhů papírů. Papírovými hvězdami jsme si vyzdobili okna a prostory družiny. Našim blízkým jsme vyráběli drobné dárky a přáníčka, která je určitě potěší. V posledním týdnu před vánočními prázdninami jsme si společnými silami napekli perníčky a linecké pečivo. K vánoční atmosféře přispěl zpěv a poslech koled.

Žáci a vychovatelky přejí všem hezké vánoční svátky, také hodně štěstí, zdraví a spokojenosti v novém roce.

Fotogalerie

Vánoční laťka 2012
6. 12. 2012 jsme se zúčastnili soutěže ve skoku vysokém, Vánoční laťka 2012, která se v tomto čase konala v tělocvičně ZŠ Dr. Joklíka letos už podvacáté. Ve všech kategoriích, které jsme obsadili, se některý náš zástupce prosadil na stupně vítězů. V kategorii 6. tříd obsadil 3. místo Vojtěch Tichý výkonem 130 cm, v kategorii 7. tříd skončil Šimon Žák na 2. místě výkonem 140 cm a  v kategorii 8. tříd byl Jaromír Měchura také druhý výkonem 148 cm. I v nejstarších žácích, kategorii 9. tříd, obsadil náš reprezentant Martin Tichý druhé místo výkonem 158 cm.  Mezi děvčaty se prezentovala naše Monika Bělochová výkonem 135 cm a soutěž děvčat vyhrála. Celá soutěž se odehrávala v příjemné předvánoční atmosféře, soutěžící si navzájem fandili a na nejlepší se dostala i nějaká ta sladká odměna.

Fotogalerie


 

Žáci 6. tříd jeli do Brna
Dne 22. 11. 2012 se třídy 6. A, 6. B a 6. C vydaly na společnou exkurzi do Brna. První zastávkou byly prostory Dietrichštejnského paláce, kde žáci zhlédli tyto expozice: Pravěk na Moravě a Zaniklý život na Moravě. Žáci se zde seznámili s životními podmínkami pravěkých lidí a s pozůstatky jejich činnosti a tvorby. Poté všichni přejeli autobusem do Technického muzea v Králově Poli, kde byla rezervována prohlídka Uličky řemesel – řemesla, výrobky, ukázky způsobů výroby v prvorepublikovém období. Dále byla na programu návštěva technické dílny, kde si žáci vyzkoušeli své dovednosti a obratnost formou her. Po ukončení exkurze následovalo občerstvení a nákupy v oblíbené Vaňkovce. Exkurze byla velmi přínosná jak do učiva dějepisu, tak do učiva fyziky.

Fotogalerie


Poláci v Kyjově
Jako každý rok, tak se i letos naše škola J. A. Komenského zúčastnila tradičního výměnného pobytu polských a českých žáků. Hlavními myšlenkami celého projektu bylo nejen seznámit se s novými kamarády, ale i poznat jejich životní styl, zvyky  a pochopit případné odlišnosti. Výměnný projekt byl zahájen dne 11. 10., kdy se ve večerních hodinách vydala skupinka českých žáků a jejich rodičů čekat na své polské hosty na hodonínské vlakové nádraží. Následoval odvoz a ubytování všech dětí do rodin z Kyjova a blízkého okolí. Páteční program byl věnován společenským hrám a krátkým divadelním představením obou zúčastněných škol. Poté následovala prohlídka budovy prvního a druhého stupně a nakonec pěší prohlídka Kyjova a jeho pamětihodností. V odpoledních hodinách měli naši polští hosti možnost nahlédnout s námi do sklárny Vetropack Moravia Glass, kde se seznámili nejen se samotnou výrobou skla, ale také s jeho dalším zpracováním. V sobotu byla cílem česko- polské skupiny  Jaderná elektrárna Dukovany, žáci si zde mohli prohlédnout model reaktoru, palivových článků, chladících věží a dalších součástí   tohoto komplexu. Po prohlídce náš autobus namířil do Brna, kde jsme měli objednaný oběd. Neděle byla zasvěcena programu v rodinách. Některé rodiny se vydaly na celodenní výlety do Uherského Hradiště, Zlína, Znojma a na mnohá další místa. Celý projekt byl ukončen v pondělí ráno, kdy se polští žáci a jejich paní učitelky vydali opět do svých domovů. A co říci závěrem? Podle výpovědi našich žáků se jim výměnný pobyt velmi líbil a už teď se těší na další setkání se svými polskými kamarády, které se uskuteční v květnu v Polsku.

Mgr. Pavlína Hebnarová
Fotogalerie


Běh s trikolórou
Na počest státního svátku 28. října se i letos konal štafetový závod "Běh s trikolórou" v městském parku. Z naší školy závodily štafety děvčat a kluků ze třetích a čtvrtých tříd. Naši běžci byli nejlépe připraveni a ve všech závodech, kterých se účastnili, obsadili první místo. Všichni jsme měli ze zlatých medailí velkou radost a vítězům gratulujeme.
Slavnost padajícího listí,
tak se jmenovala říjnová akce naší ŠD. Děti se ve skupinách věnovaly různým výtvarným a tvořivým činnostem. Při vycházce parkem se děti seznamovaly se stromy a keři podle listů a ty potom kreslily, frotážovaly voskovými pastely a vytrhávaly z papíru. V keramické dílně jsme vyráběli z keramické hlíny svícny ve tvaru listů a stromy. Na závěr jsme se rozběhli po školním hřišti, abychom našli poklad a zahráli si oblíbené pohybové hry.

L. Krupičková
Fotogalerie


Exkurze 3. tříd do skanzenu ve Strážnici
Program strážnického skanzenu Podzim na dědině navštěvujeme se třeťáky každoročně. Tentokrát jsme 21. 9. viděli několik zajímavých ukázek: vyorávání brambor s koňmi, mletí obilí v kamenných mlýnech, seznámili jsme se s druhy obilí a loupáním kukuřice, s několika druhy ovoce, s hotaři si děti zahrály na hlídání sadu a pak mohly ochutnat přírodní jablečný mošt. Nechyběly ani ukázky dnes možná zapomenutých her dětí (na pasáčka, na rohlíky, hry s kamínky, pytlové pláštěnky). Děti také viděly strouhání zelí a jeho šlapání bosýma nohama v neckách po přidání cibule, koření i soli. Nejvíce jim chutnaly pokrmy z brambor (kratifasky), ale i uvařené posolené brambory. Nakonec děti zaujala stavba domku z hliněných cihel.

L. Moudrá, J. Vaníčková, tř. uč.
Fotogalerie


Pasování prváčků.
Pasování prváčků se letos uskutečnilo 21. září a slavnostně jsme mezi sebe přivítali 68 nových žáků. Přálo nám počasí, přišli se podívat rodiče, prarodiče i sourozenci. Pasování se ujali klauni z Řádu červených nosů a pan ředitel. Po soutěžích následoval táborák s opékáním špekáčků. Děkujeme všem, kteří  pomáhali s přípravou akce, našim sponzorům z řad rodičů a za finanční pomoc panu Nedvědovi, za pečivo paní Havlíčkové, za zapůjčení trampolíny panu Švábovi a za dřevo na táborák panu Moudrému.
 

Exkurze 3. tříd do Chřibů
V rámci projektu Kyjov a okolí navštívili žáci třetích tříd 7. 9. 2012 Chřiby. Autobus nás přivezl na rozcestí ke Křížku. Dál jsme šli lesem k Přírodní památce Kozel, skálu jsme obešli a už si děti sedly kolem a posvačily. Odtud naše cesta vedla ke studánce a pak přímo ke zřícenině hradu Cimburk. Tam se dětem líbilo nejvíc, nejraději by prošly všechna zákoutí, ani do temného sklepa by se nebály. Na závěr si vyzkoušely, jak jim na noze slušela trestancova koule.

L. Moudrá, J. Vaníčková, tř. uč.
Fotogalerie


Den šesťáků
Ve středu 5. 9. 2012 strávili noví šesťáci naší školy krásné dopoledne na stadionu v Kyjově.Na programu  bylo mnoho her, při nichž se žáci vzájemně více seznámili, soutěžili, kreslili a také sportovali. Po společném nástupu se každý žák představil a řekl o sobě několik základních informací. Poté každá třída hrála hru, kdy si musela pamatovat jména a záliby svých spolužáků.Následovala chvilka sportu, vyplněná fotbalem a košíkovou. Po svačině a odpočinku žáci soutěžili ve skupinkách, kdo namaluje nejhezčí obrázek s pohádkovým motivem.Velmi oblíbený byl úkol poskládat na hřišti z vlastních těl zadanálova.Dopoledne plné her zakončila soutěž tříd o nejvyšší počet vhozených míčů do basketbalového koše a vybíjená chlapců a dívek.Během seznamovacího dopoledne žákům vyhládlo a byli odvedeni do školy na oběd.Díky pěknému počasí se Den šesťáků velmi vydařil.
 


 
ŠKOLNÍ ROK 2011-2012
 

Školní olympiáda
Další školní olympiáda na 1. stupni je za námi. Soutěžili jsme o nejvšestrannější sportovce a sportovkyně z každé třídy.  V letošním roce budou letní olympijské hry v Londýně, a proto jsme si ještě před olympiádou vyprávěli o olympijských symbolech, sportovních disciplínách i o tom, že každý má závodit ze všech sil, ale hlavně čestně. Dopoledne rychle uběhlo a na slavnostním vyhlášení vítězů jsme zatleskali všem, kteří se olympiády zúčastnili.


 
Projekt Kamarád
V pátek 25. 5. 2012 proběhlo na naší škole stejně jako každý rok zajímavé dopoledne s názvem projekt Kamarád. Žáci a učitelé 2. stupně mezi sebou přivítali děti z 1. stupně a nechali je nahlédnout do tříd a odborných učeben, aby jim ukázali, co je čeká, až budou starší a stanou se žáky 2. stupně. Program byl pestrý – koncert Modráčků, fyzikální pokusy, výstavka zvířat v učebně biologie, výtvarné činnosti, angličtina trochu jinak a návštěva v hodině tělesné výchovy. Každý si mohl vyzkoušet, jak se pracuje na 2. stupni. Dopoledne bylo zajímavé a zábavné. Děkujeme všem, kteří se na jeho přípravě podíleli.

 
Návštěva ve školní družině
Dne 18. května za námi do školní družiny přišly cvičitelky Canisterapeutického sdružení jižní Moravy se čtyřmi psy. V tělocvičně nám cvičitelky s pejsky zábavnou formou vysvětlovaly, jak se máme chovat k cizím pejskům, aby se předcházelo zraněním, jak správně vychovávat psa, aby nebyl nebezpečný a jak se máme zachovat v případě útoku. Také jsme si povídali o různých aktivitách se psy a o speciálním výcviku psů. Mohli jsme si vyzkoušet polohování se psy, česání, vodění, či podávání pamlsků psům.
Byli jsme nadšení, že jsme se mohli dotýkat pejsků a taky se s nimi fotografovat. Cvičitelkám i jejich čtyřnohým kamarádům jsme poděkovali potleskem a těšíme se, že nás zase v příštím školním roce navštíví.

 
Návštěva knihovny
Ve středu 28. 3. naše školní družina navštívila městskou knihovnu, kde si připravila pro děti slečna Hradilová besedu na téma „Filmové pohádky podle knižní předlohy“. Povídali jsme si o pohádkách, které jsme viděli v kině nebo v televizi, prohlíželi jsme si knihy, podle kterých byly pohádky zfilmovány. Zpestřením besedy byl kvíz. Děti doplňovaly název pohádky a hlavní představitele. Před odchodem z knihovny si mohly děti vybrat knížku a půjčit si ji domů. Návštěva se nám moc líbila.

Jarmila Rajsiglová


Velikonoční dílna ve školní družině
Všechny děti, které chodí do školní družiny se zúčastnily jarního tvoření, které mělo za cíl připomenout všem, že je tu jaro a s ním Velikonoce. Byly připraveny tyto dílny:

 1. zažehlování vosku
 2. práce v keramické dílně
 3. pečení a zdobení perníčků
 4. batikování
 5. příprava občerstvení pro všechny 

Děti pracovaly se zaujetím a každý si odnesl malý výrobek. Nejlepší byla hostina na závěr. Snědlo se všechno, co bylo připraveno a upečeno . Jaro je tu a jsme rádi, že jsme ho tak hezky přivítali.

Fotogalerie


 
Výstava K. H. Mácha
Dne 6. 3. 2012 jsme se vydali do Brna na výstavu K. H. Máchy, která se konala v Moravském zemském muzeu. Měli jsme sraz v 7:10 hodin na vlakovém nádraží v Kyjově. Moravské zemské muzeu se nachází na Zelném trhu nedaleko Hlavního nádraží. Po konci výstavy, která trvala asi jednu a půl hodiny, jsme se přemístili na náměstí Svobody, kde jsme měli asi dvouhodinový rozchod. Z Brna jsme odjeli ve 13:28 a zpět do Kyjova jsme přijeli ve 14: 31 hodin. Po příjezdu do Kyjova se všichni rozeběhli na všechny strany a po výletu se jen zaprášilo.
Petra Slezáčková, 7. C
 
Hned po prohlídce exponátů jsme přešli na náměstí Svobody, kde jsme si dali dvouhodinový rozchod. My jsme byli tři spolu-já, Radek a Adam. Prvně jsme si šli koupit kopeček citronové zmrzliny do restaurace. Nebyla to však zmrzlina, nýbrž gumrzlina, protože se táhla jako guma. Náhle jsme dostali hlad, a tak jsme sjeli eskalátory do obchodu s potravinami. Nakoupili jsme plno jídla a zvlášť tři rohlíky, kterými jsme pak nakrmili velká hejna holubů. Bylo úžasné, jak se ti holubi snášeli a zobali a navíc se nebál,i když byli od našich rukou jen pár centimetrů. Zazvonila dvanáctá a byl oběd. Různě a navzájem jsme se podělili. Chtěli jsme to vše zakončit karamelovou zmrzlinou, ale už byla bohužel vyprodaná.
Vitalij Karnatov, 7. C
 
Výlet do Brna bych zhodnotila asi takto: cesta vlakem se mi líbila, protože většinou všude jezdím autem. Po příjezdu do Brna mě na Zelném trhu zaujala kašna Parnas. Poté jsme navštívili Moravské zemské muzeum; zde byla výstava Karla Hynka Máchy. Trochu mě zklamalo, že vše bylo pouze psané. Naopak zajímavé bylo zhlédnutí dokumentu, pojednávajícího o zjišťování Máchovy pravé totožnosti. Líbily se mi i jeho kresby hradů. Pak následoval rozchod na náměstí Svobody, což bylo fajn. A nakonec cesta domů. Výlet byl, dle mého, lepší formou učení než sedět ve škole.
Klára Svobodová, 7. C

Naši žáci v Bludišti
Dne 22. února se třída 9. A spolu se třídou 7. A vypravila zkusit své štěstí v úspěšné soutěži Bludiště vysílané na ČT1. Celé zápolení o vítězství bylo těsné, maximální bodový rozdíl byl 5 bodů, což je v této soutěži hodně málo. Nakonec jsme ale bohužel jeli domů s nepořízenou. Chci  hodně poděkovat p. učitelkám za podporu v zorganizování naší účasti a také za zisk bodů v jejich učitelské soutěži. Dále patří obrovské DÍK celé třídě 9. A za neustálou podporu, výrobu transparentů i celkovou pomoc při přípravách a 7. A za úžasný aplaus během natáčení. Ale největší poděkování patří Lukáši Ottovi (dokonale započal celou soutěž výhrou v první disciplíně), Elišce Pekárkové(výborné navigování v laserovém bludišti) a Filipu Škareckému (bez jeho znalostí bychom byli ztraceni). S vítězným týmem, který vyhrál již potřetí. (nejvyšší možný počet vítězství) jsme si na závěr podali ruce a v přátelském duchu opouštěli ostravskou budovu. Vysílání proběhne 28. dubna v 9.50 hod.

Tereza Tomanová, 9.A
Fotogalerie
Zhlédnutí pořadu


Karneval ve školní družině
Letošní karneval ve školní družině byl veselý, pestrý, plný soutěží, tance a hudby. Soutěžilo se o pěkné ceny. Nejlepší maska vyhrála dort. Velkou zásluhu na úspěchu karnevalu mezi dětmi měli moderátoři – naši deváťáci i všechny vychovatelky školní družiny, které připravily tělocvičnu, postaraly se o ceny a nakonec i o úklid po karnevalu. Školní družina žila přípravou masek celý týden. Důkladná příprava byla zárukou úspěchu. Poděkování patří všem, kteří se na přípravě podíleli, Renátě Rezové za zajištění cen i hudebníkovi Petru Bendovi z Olomouce, který celý karneval doprovodil hrou na klávesy a zpěvem.

Fotogalerie


Školní družina hledá talent
Ve středu 11. ledna 2012 uspořádala školní družina soutěž „ŠD hledá talent.“ Přihlásilo se 15 soutěžících, kteří zpívali, tančili, recitovali nebo hráli na hudební nástroj. Vystoupení dětí hodnotila čtyřčlenná porota děvčat ze 4. ročníku. Celý program uváděla Jana Antlová. Vítězem soutěže se stal Vojta Kupka. Sám se doprovázel na kytaru a zpíval píseň Hlídač krav. Druhé místo obsadil Adam Nenička, který hrál na housle skladbu Kanafaska a třetí místo získala Katka Kovářová za hru na flétnu. Za svůj výkon a snahu dostali všichni účinkující sladkou odměnu a sklidili velký potlesk od svých kamarádů.

Fotogalerie


Vánoční šachový turnaj
V pátek 9. prosince 2011 se v Základní škole J. A. Komenského na Seifertově náměstí konal Vánoční šachový turnaj žáků 1. - 5. tříd. Turnaj byl pořádán ve spolupráci s šachovým kroužkem Sokola Kyjov a zúčastnilo se ho 16 žáků z původně 21 přihlášených. Hrálo se vyřazovacím systémem a po dvou hodinách byli známi vítězové. Nejlepší byli Ctibor Němec (5.C) a Vojtěch Kůr (4.B) a na druhém místě s jednou porážkou skončil Kryštof Žák (4.B). Z nejlepších hráčů bylo sestaveno čtyřčlenné družstvo, které reprezentovalo naši školu v okresním kole v Hodoníně v pátek 16. 12. 2011. Družstvo ve složení Ctibor Němec, Vojtěch Kůr, Jakub Strnad (5.B) a Jakub Klajn (5.B) získalo 2. místo a postoupilo do krajského kola. GRATULUJEME a držíme jim palce!!!

Mgr. Eva Pavlasová
Fotogalerie


Ohlédnutí za vánočním časem na 1. stupni
Období adventu prožíváme každoročně na prvním stupni podobně jako naši předkové dříve. Zdobíme třídy, učíme se koledy, vyprávíme si o lidových vánočních obyčejích. Navštěvuje nás Mikuláš s anděly a čerty, školou se procházejí Lucie, zdobíme vánoční stromek a pořádáme výstavu výrobků. Snažíme se o příjemnou atmosféru, kterou provází také společné zpívání na schodech. Poslední den před  prázdninami voní škola cukrovím, zní koledy a všichni se těšíme na vánoční svátky.

 Fotogalerie


Radujme se, veselme se ….
Předvánoční období si děti z 1. stupně opět zpestřily návštěvou programu „Radujme se, veselme se“ ve strážnickém skanzenu. Celá prohlídka byla zaměřena na lidové vánoční obyčeje v našem regionu. Děti si vyzkoušely pečení cukroví, zdobení perníčků, práci s řezbářskou pilkou i draní peří a zpívání koled. Během prohlídky potkaly děti Mikuláše s čerty a anděly, Lucie, koledníky a tři krále. K pravé vánoční náladě chyběl už jenom sníh, ale i tak se všem návštěva ve Strážnici líbila.

 Fotogalerie


3. Vánoční dílny v Kyjově
V sobotu 3. prosince se otevřely dveře budovy 1. stupně ZŠ J. A. Komenského na Seifertově náměstí, konaly se zde již 3. Debrujárské vánoční dílny. Pro děti i dospělé je připravili vedoucí klubů Malých debrujárů z Kyjova, Žarošic a Brna. Návštěvníci si ozdobili perníčky, vyrobili si: svícen ze sádry, přání technikou enkaustika, anděla, ozdoby drátované korálkové i ze štětečků, svícen z plechovky a asi největší úspěch měly papírové hvězdy.

Pořadatelé: Jitka Režňáková, Martina Kůřilová, Eva Pavlasová, Marcela Kobzinková, Jakub Režňák, 15 debrujárů.

Fotogalerie


Příběhy bezpráví
V listopadu 2011 se v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni uskutečnila již po sedmé akce Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách. 9. ročníky naší školy se již počtvrté za sebou do tohoto projektu zapojily. 24. listopadu se v čase odpoledního vyučování zúčastnily projekce dokumentů režisérky Olgy Sommerové Ztracená duše národa a po jejich zhlédnutí pokračovaly v besedě s panem Františkem Procházkou z Kyjova, bývalým příslušníkem vojenských útvarů PTP.


Pan Procházka nám vysvětlil, proč byl pravděpodobně přiřazen k PTP, jak to tam chodilo, jaké úrazy se stávaly, jak byl poznamenán jeho osobní život po návratu atd. Myslím si, že tyto dvě hodiny odpoledního vyučování byly pro všechny přínosem a že si z toho každý něco vzal.

Zdena Nováková, 9. B


Zaujaly mě výpovědi osob v dokumentech, které říkaly, že nebylo tak strašné, když je mlátili za války Němci, ale že hrůza byla, když Čech bil Čecha. Hrozně mě překvapilo, že dokázali bít a trápit i ženy. Ty příběhy, které jsem slyšela bych nikdy nechtěla zažít. Dohnaly mě až k slzám. Myslím si, že takových besed by mělo bývat více, protože jsou zajímavé a mě osobně to velice zaujalo.

Hana Boháčková, 9. B

Fotogalerie


Hody 2011
Když jsme šli na hody …, znělo několik týdnů z oken všech tříd na prvním stupni. Také jsme pilně nacvičovali skočnou, učili jsme se hodové písničky z Kyjovska, pojmenovávali jsme části krojů a vypravovali si o hodových obyčejích. Ve čtvrtek 10. 11. jsme všichni vyrazili do hodového průvodu. Stárka se stárkem  nesli hodový věnec, hrála nám muzika, kdo měl kroj, vyšel v kroji. Průvod zamířil na Újezd, kde proběhl bohatý program, který připravili naši páťáci a paní učitelky Jana Svobodová a Jana Vaníčková. Zahráli nám muzikanti ZUŠ Kyjov a navštívila nás paní Taťána Martonová z muzea, aby nás seznámila s historií hodů v Kyjově. Po skončení programu jsme si ještě po cestě zpět na Seifertovo náměstí prozpěvovali a juchali. Moc nám také chutnaly hodové koláče. Byl to moc příjemně strávený čas a ani jsme si nevšimli, co všechno jsme se naučili a poznali.

Fotogalerie
Videoreportáž


Kyjovští debrujáři se zúčastnili projektu Zasaď strom Anežky České
Malí debrujáři z Kyjova se zajímají o přírodu kolem nás, a proto využili nabídky zúčastnit se projektu, pořádaného Českou radou dětí a mládeže, Stromy Anežky České. Projekt připomíná 800 let od jejího narození. V České republice bylo v termínu 4. – 6. 11. 2011 vysázeno 100 svatoanežských lip. Kyjovští debrujáři vysázeli lípu v pátek 4. listopadu na pomezí Kostelce a Čeložnic u svatého kříže nedaleko Jasné hory. Počasí se nám nevydařilo, foukal studený vítr, ale to nás neodradilo. Vydatně nám pomohl pan ředitel Navrátil, oba páni školníci, pan místostarosta Kyjova Kuchař i paní starostka Kostelce Lochmanová. Děkujeme jim.

vedoucí kroužku Mgr. Jitka Režňáková

Fotogalerie
Videoreportáž


Exkurze "Za odměnu"
Ve školním roce 2010/2011 vyhráli soutěž EKOTŘÍDA kluci a holky ze 7. B. V pátek 23. září se vypravili na "Exkurzi za odměnu" do Brna, kde Mendelova univerzita pořádala Hrátky s vědou. Nejdříve si prošli historickou část města, na Náměstí svobody pozorovali v 9 hodin Brněnský orloj, kulička nevypadla. Poté se rozjeli tramvají na Mendelovu univerzitu, kde na ně čekala přívětivá průvodkyně. V první části se dozvěděli něco o pedologii, Tomáš se naučil pipetovat. V druhé části jim slečna předvedla a povyprávěla o výcviku psů. Pak navštívili učebnu, kde studenti z oblíbené hračky LEGO vyrobili roboty, které rozpohybovali s pomocí výpočetní techniky. Velmi efektní byly filmy v 3D v místnosti zvané Virtuální realita. V závěrečné části si žáci prošli botanickou zahradu, nejvíce se líbil skleník s orchidejemi. Tramvají se dopravili k Vaňkovce a poté vlakem domů.

Mgr. Jitka Režňáková

Fotogalerie


Výlet v Kunštátě
Mám napsat o výletu do Kunštátu. Žil tam a odpočívá v pokoji František Halas. Naše výprava neukázněných sedmáků začala v 7:15, i když nějací opozdilci došli, až se skoro jelo. Na místě jsme byli asi kolem 9:30. Porozhlídli jsme se po malém, ale pěkném náměstíčku a šli jsme na hřbitov, kde odpočívá František Halas. U jeho hrobu vyčníval kámen a na něm byl vytesaný citát. Ne každý si ho přečetl, já si ho přečetla, ale okamžitě zapomněla. Z hřbitova jsme jako stádo slonů vyrazili na jeden z nejstarších zámků na Moravě. K zámku patřil i menší hřbitov pro mazlíčky. Tam se děcka hrnula asi nejdřív, ale někteří stěží doběhli na záchod. Rozdělili jsme se na dvě poloviny a čekali na prohlídku. 7. C šla jako první. Jak jsme se později dozvěděli, tak jsme dělali asi pěkný bugr. Došla řada na nás a my vkročili do zámku. Museli jsme si dát papuče. Velice nás potěšilo, že měli na výběr mezi modrými a hnědými, někteří - i já - byli z papučí dosti odvázaní. Po necelé hodince prohlídka skončila. Podle mě to na zámku bylo pěkné. Protože nám vůbec nevyšlo počasí,  tak většina holek mrzla. Na náměstí jsme dostali hodinový rozchod. Paní učitelky ještě zmínily, ať jsme tam radši o 10 min. dřív, aby nám neujeli. Možná to nebude znít  fér, ale co jsem byla s kamarády tak jsme se pěkně pousmáli nad tím, že paní učitelky došly jako poslední. Nasedali jsme do vyhřátého autobusu a vyjeli do jeskyně. Rozplývali jsme se nad největšími holinkami, které zbyly ze sochy T. G. Masaryka. V jeskyni nás čekalo překvapení, které pro někoho znamenalo něco jako druhé Vánoce a třeba pro mě to byla noční můra. Netopýři lítali tam a zpátky. Mluvím o netopýrech a nezmínila jsem to hlavní. Sochy, které pěkně čouhaly ze skály. Tak velké sochy ve skále působily opravdu úžasně (až na netopýry). Po prohlídce jsme měli jít ještě na rozhlednu, ale počasí nám to neumožnilo. Tak jsme jeli domů. Výlet se určitě musel všem líbit.

Tereza Macúchová, 7. A

Fotogalerie


 
Pasování prváčků
I v tomto školním roce jsme mezi sebe slavnostně přivítali všech 45 žáků prvních tříd. Za pěkného počasí proběhlo v pátek 23. září na školním hřišti prvního stupně tradiční "Pasování prváčků“. Byly připraveny soutěže, vystoupení mažoretek, Modráčků i prváčků. Na závěr odpoledne byl zapálen táborák a opékaly se špekáčky. Děkujeme našim sponzorům – pekárně Havlíček za pečivo a panu Jiřímu Moudrému za dřevo na táborák.

Všem prváčkům přejeme šťastné vykročení do školy.

Fotogalerie

 

Dne 26. 11. 2015 navštívily třídy 5. D a 5. C VIDA! Science centrum v Brně. Žáci si prohlédli 150 interaktivních exponátů, které jsou rozděleny do čtyř tematických celků: Planeta, Civilizace, Člověk a Mikrosvět. V Divadle vědy zhlédli představení plné pokusů se suchým ledem a tekutým dusíkem. V programu Mysli na smysly si sami otestovali své smysly a dozvěděli se spoustu zajímavého. Z exkurze děti odjížděly nadšené a určitě zde nebyly naposledy.

Vánoční dílny na prvním stupni.

 

Adventní období je na prvním stupni vždy spojeno s vánočními dílnami. Děti mají možnost si vyrobit hezké dárky pro své blízké a také si vyzkoušet svoji trpělivost a šikovnost při práci s netradičními materiály. Všechny výrobky byly vystaveny, aby se každý mohl inspirovat a také obdivovat pěknou práci našich žáků.

Seminář Sfumato®- Splývavé čtení® pro učitele I. stupně

Cykloturistický kroužek

V prvních měsících letošního školního roku jsme využili příznivého počasí k podniknutí hned dvou cyklovýletů. Cílem prvního byly Haluzice a studánka Bezdýnka a na druhý jsme vyrazili po cyklostezce Mutěnka do Dubňan a okolí. Celkem jsme na kole zdolali desítky kilometrů a děti měly možnost poznat blízké okolí své školy, které nabízí nesčetné množství krásných a zajímavých míst. Cílem cykloturistiky je dětem ukázat, jak lze trávit volný čas a současně je naučit zásadám bezpečnosti silničního provozu a jízdy na kole na cyklostezkách a v terénu.

Mgr. Roman Klimek

V sobotu 11. 2. 2017 se konal v Kulturním domě v Kyjově ples naší školy. O slavnostní zahájení plesu
se postarali, jak je již zavedenou tradicí, žáci devátých ročníků svojí slavnostní polonézou.

https://drive.google.com/drive/folders/0Bx4rMamjc5dYYTJaNzFmazdWMkU?usp=sharing

Turnaj ve vybíjené - 5. třídy

V úterý 4.4.2017 se žáci a žákyně 5.tříd zúčastnili okrskového kola soutěže ve vybíjené Capri -Sonne Cup, které se konalo v Žarošicích. V turnaji si obě družstva vedla přímo profesionálně. Chlapci se po velmi těsném souboji s družstvy Žarošic, ZŠ Dr. Joklíka Kyjov a Sobůlek umístili na 3.místě. Dívky obsadily krásné 2.místo.

Exkurze na Baťův kanál
Dne 4. 5. a 18. 5. se žáci šestých tříd zúčastnili exkurze na Baťův kanál. Vlakem jsme se přepravili do Veselí nad Moravou, kde na nás u Baťova kanálu čekali průvodci z VIS Bílé Karpaty. Krásnou novou lodí, na které nám paní majitelka podala zajímavé informace o Baťově kanálu, jsme se přepravili k přečerpávací komoře ve Vnorovech, odkud jsme opět suchou nohou absolvovali terénní procházku lužním lesem. Žáci chytali do speciálních pozorovacích krabiček drobný hmyz a díky našim skvělým průvodcům se dozvěděli spoustu informací nejen o něm, ale i o ostatních živočiších a rostlinách lužního lesa. Krásné slunečné počasí umocnilo naše zážitky z příjemného dne stráveného v úžasné krajině našeho jihomoravského regionu.

 Petra Orlická

Ozdravný pobyt tříd 4.A a 4.B.